Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Argo,Optima,Proxima przeróbka zasilania na 1 baterię 9v
10-06-2015, 19: 03
Argo,Optima,Proxima przeróbka zasilania na 1 baterię 9v
Przylutowałem do Argo gniazdo baterii 9V.Są dwie zalety takiego rozwiązania i jedna wada.Zaletami są : znacząca redukcja wagi detektora ,oraz w przypadku pozostawienia w domu koszyka na paluszki nie musimy do niego wracać tylko możemy kupić w najbliższym sklepie baterię 9V.
Wadą jest szybki czas rozładowania się baterii.Nie wiem jeszcze ile czasu Argo pochodzi na baterii/aku 9V gdyż po modyfikacji nie byłem jeszcze w terenie,ale najpóźniej w sobotę podam takie dane.

Waga Argo v3 z standardowym koszykiem z 6 aku AA - 1,84 kg
z jednym aku 9V - 1,67 kg
Zastosowanie aku 9V spowodowało zmniejszenia wagi Argo o 17dkg.

Na pierwszym zdjęciu zaznaczyłem w kółkach miejsca do których należy przylutować przewody gniazda 9V.
Gniazdko 9V nie przeszkadza przy włożeniu koszyka z bateriami.Trzeba tylko ułożyć go w podobnej pozycji jak na zdjęciu.Chwilowo akumulatorek 9V usztywniłem tekturą.Docelowo użyję kawałka styropianu oklejonego taśmą klejącą.Ważne ,aby element usztywniający akumulatorek był na tyle wysoki, żeby powodował ciasne zamykanie się klapki.Jeżeli ta nie będzie wypychana do góry przez usztywnienie będzie się przy ruchu samoistnie otwierać.
Na zdjęciu podłączony dzisiaj naładowany akumulatorek Tronica 200mAh 9V którego stopień naładowania Argo przedstawia jako 100%. Pierwszy raz widzę taką wartość Uśmiech na wyświetlaczu mojego Argo, gdyż zawsze używam tylko aku 1,2V .

Załączone pliki Miniatury

Człowiek jest tyle wart co pomoże drugiemu
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-06-2015, 19: 13
RE: Argo,Optima,Proxima przeróbka zasilania na 1 baterię 9v
to dlatego że aku ma 9v a koszyk z aku raptem max 7,2 v. Z danych o Eneloop :

pojemność typowa: 2000 mAh
pojemność minimalna: 1900 mAh
napięcie [V]: 1.2

więc 6x 1900mAh = 11400mAh Oczko

200mAh z twojej 9 voltówki powinna paść prawie 60 razy szybciej niż koszyk. Daje jej kilka godzin gdzie eneloop wytrzymują kilka wyjść po kilka godzin. Ale daj znać.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
10-06-2015, 19: 17
Może się Regis Ci narażę, ale dla mnie takie przeróbki to tak jakby wybijał nowy otwór wejściowe w ścianie obok drzwi, oczywiście można to zrobić ale jaki to ma sens?.
Nie będę więcej w tym temacie zabierał głosu, ale swoje zdanie musiałem powiedzieć bo te przeróbki zasilania działają na mnie jak czerwona płachta na byka.
Przepraszam jeśli kogoś uraziłem.
10-06-2015, 19: 30 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-06-2015 19: 45 przez Regis.)
(10-06-2015 19: 13)Tomasz napisał(a):  to dlatego że aku ma 9v a koszyk z aku raptem max 7,2 v. Z danych o Eneloop :

Wiem Uśmiech

Jeśli aku 9V wytrzyma choć dwie godziny to już będę zadowolony.Jeśli wytrzyma 3 godziny to będę szczęśliwy.Kiedy fanty sypią się jeden po drugim to w ogóle nie czuję zmęczenia i Argo mi "nie waży",ale są dni kiedy nic nie mogę znaleźć i wtedy po kilku godzinach machania Argo zaczyna mi ciążyć i myślę ,że właśnie wtedy na te ostatnie 2-3 godzinki chodzenia będę zmieniał zasilanie.
Zrobię jeszcze spiralny przedłużacz do koszyka z aku który będę mógł nosić w kieszeni lub przy pasku od spodni.

stan - Nie mam na co się obrażać ani urażać .Co zrobisz jak pojedziesz daleko od domu na wykopki a zapomnisz wziąć ze sobą koszyk ? Mając zamontowane gniazdko 9V nie musisz wracać do domu tylko możesz kupić po drodze baterię i po sprawie.
Może się starzeję i dlatego chcę mieć lżejszą miotłę Dziadek

Człowiek jest tyle wart co pomoże drugiemu
10-06-2015, 20: 38
(10-06-2015 19: 30)Regis napisał(a):  Jeśli aku 9V wytrzyma choć dwie godziny to już będę zadowolony.Jeśli wytrzyma 3 godziny to będę szczęśliwy.

Pobór Rutusów na słuchawkach i bez podświetlenia to mniej więcej 100...120mA, więc jeśli aku ma 200mAh pojemności to daje to jakieś 1,5...2h, a możliwe, że mniej, bo aku zwykle mają zawyżone pojemności....

(10-06-2015 19: 30)Regis napisał(a):  stan - Nie mam na co się obrażać ani urażać .Co zrobisz jak pojedziesz daleko od domu na wykopki a zapomnisz wziąć ze sobą koszyk ? Mając zamontowane gniazdko 9V nie musisz wracać do domu tylko możesz kupić po drodze baterię i po sprawie.

He, he... podstawowy koszyk z aku w sprzęcie, zapasowy koszyk aku w torbie przy pasie, a ZN z bateriami w samochodzie... Szczęśliwy

(10-06-2015 19: 30)Regis napisał(a):  Może się starzeję i dlatego chcę mieć lżejszą miotłę Dziadek

Popieram - u mnie podstawowy zestaw to lekkie 6xAAA Varty, zapas to 6xAAA Tronica, a dopiero ZN to 6xAA Duracell Oczko

(10-06-2015 19: 17)stan napisał(a):  Nie będę więcej w tym temacie zabierał głosu, ale swoje zdanie musiałem powiedzieć bo te przeróbki zasilania działają na mnie jak czerwona płachta na byka.
Przepraszam jeśli kogoś uraziłem.

Spoko - sześć małych paluszków plus CC23 - to jakby się nic w ręku nie trzymało, nawet po kilku dobrych godzinach... Szczęśliwy

(10-06-2015 19: 13)Tomasz napisał(a):  pojemność typowa: 2000 mAh
pojemność minimalna: 1900 mAh
napięcie [V]: 1.2

więc 6x 1900mAh = 11400mAh Oczko

Sorki, ale niestety nie, taką mamy fizykę - w koszyku Rutusa:

6 x 1900mAh= 1900mAh
10-06-2015, 20: 43
a to się nie sumuje? O matko zawsze byłem słaby
10-06-2015, 20: 46
Ano, przy szeregowym połączeniu aku - nie.
10-06-2015, 20: 48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-06-2015 20: 50 przez Tomasz.)
czyli lepiej by było mieć 1x 9 voltówkę o jeszcze większej pojemności, jakiś aku z laptoka? ale to znowu większy ciężar i koło się zamyka.
10-06-2015, 20: 53
No, jakiś LioN czy jakaś inna polimerowa - ale one też ważą.

Ja póki co znalazłem optimum w 6xAAA Varty. Mam 1000mAh co zwykle wystarcza mi na jeden wypad. A lekko jest, choć wyważenie z DD29 jest już takie sobie. Z CC23 - dla mnie bajka... Oczko
10-06-2015, 21: 45
Może ja pewnych rzeczy nie mogę zrozumieć... to znaczy dla mnie 100 czy 150gram więcej to nie ma absolutnie żadnego znaczenia przy powiedzmy 6 godz. chodzenia z wykrywaczem, i dlatego ni pojmuję potrzeby obniżania wagi o te gramy.
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS