Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 5 Głosów - 4.2 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rutus Argo.Test porównawczy CC24cm kontra DD 29cm.
11-02-2014, 22: 26 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-02-2014 22: 59 przez Regis.)
RE: Rutus Argo.Test porównawczy CC24cm kontra DD 29cm.
@Tomb
Ad.1
Jestem otwarty na nowe pomysły dotyczące testów a jako,że zasięg może być także zależny od marki browaru,procentów,zawartości ekstraktu,typu opakowania itp. to potrzebna będzie mi duża ilość próbek i w związku z tym proszę mi je przesyłać.Adres podam na PW. Uśmiech

Ad.2
Raz sprawdziłem zmieniając ręczną korekcję dostrojenia o 15 skoków w plus a następnie w kierunku minusa.Przy zakopanej monecie na granicy zasięgu około 30cm nie zauważyłem najmniejszego wzrostu ani spadku zasięgu,ale to był tylko jeden test.

@_cheetah_
Ad.1
Był to koniec jesieni ub roku.Temperatura około 6-10 st C.Szukałem po okolicy przy stabilnej czułości 45.Tak na dynamiku,ale nie jestem pewien jak dokładnie miałem ustawioną dyskryminację.Mogłem mieć ją ustawioną w przedziale -70 do -90.Jestem pewien,że tego parametru w trakcie testów nie zmieniałem.Wiele razy w różnych gruntach sprawdzałem czy ustawienie dyskryminacji ma wpływ na zasięg(względem sygnalizacji koloru) i jak do tej pory za każdym razem nie miało to wpływu.Ustawiając dyskryminacje na -90 zyskujemu/nie tracimy zasięgi dla stali.Np. w jednym z moich filmów widać,że zasięg dla 1gr w zakresie koloru to 29cm a po ustawieniu dyskryminacji z zera na -90 zasięg wzrasta o 2-3 cm lecz jest to sygnalizowane w zakresie stali.Mając czystą ciekawą miejscówkę można kopać najgłębsze kolorki z zakresu stali.Jako przykład podam,że na mojej czystej przechodzonej przez armię poszukiwaczy miejscówce wyciągnąłem 1silbergroschen który był sygnalizowany przez argo jako delikatna mała stal w zakresie około -50 do -70.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-02-2014, 23: 26 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-02-2014 23: 27 przez _cheetah_.)
Z tą dyskryminacją w Rutusach to jest też jakoś dziwnie. W instrukcji któregoś z wcześniejszych modeli jest opisana zasada pracy detektora oraz układu dyskryminacji,

Jednakże mnie z obserwacji Optimy, jak również czytając twoje obserwacje z testów wynika, że dyskryminacja w Rutusach pracuje na bazie układu identyfikacji, czyli najpierw jest identyfikacja bazująca na pomiarze fazy sygnału od obiektu, a potem dopiero, na bazie określonego id działa układ dyskryminacji - odrzucając bądź nie dany obiekt. A jeśli tak to jest, to nie ma rzecz jasna wpływu ustawienia dyskryminacji na zasięg, w przeciwieństwie do sprzętów analogowych, gdzie zależność taka istnieje z uwagi na zasadę pracy ich układów dyskryminacji.

Inna rzecz, to naturalne wędrowanie id obiektu od wysokiego koloru (jeśli obiekt leży na powierzchni) do wartości z zakresu żelaza przy ekstremalnie głębokich obiektach. To Rutus gdzieś opisywał - nie wiem, czy nie ma tego zamieszczonego gdzieś w postach stana.

U mnie rekordem jest mały guzik z czegoś Al-podobnego, który przewędrował mi od dwudziestu kilku do około siedemdziesięciu. Miałem szczęście, bo chodziłem wtedy z niską dyskryminacją poniżej 15 (choć zwykle, co do zasady, staram się chodzić w ogóle bez dyskryminacji), a z natury kopie prawie wszystko, co podejrzewam o jakieś związki z kolorem. I tenże guzik, pomimo niskiego id wydał mi się "podejrzany" i wart pogrzebania na początek butem... Oczko

Tak wiec nie bardzo można mówić o wzroście zasięgu przy zmianach dyskryminacji, bo obiekt tak naprawdę cały czas jest wykrywany, tylko dyskryminacja potrafi go sztucznie ukrywać, jeśli "siedzi" w żelazie.

Wszystko fajnie, tyle że twój przypadek dalej ginie w oparach tajemniczej mgły... Oczko
12-02-2014, 08: 29 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-02-2014 08: 29 przez Tomasz.)
"z testów wynika, że dyskryminacja w Rutusach pracuje na bazie układu identyfikacji, czyli najpierw jest identyfikacja bazująca na pomiarze fazy sygnału od obiektu, a potem dopiero, na bazie określonego id działa układ dyskryminacji - odrzucając bądź nie dany obiekt"

wygląda na to, że najbezpieczniej jest chodzić na -90 czyli bez dyskryminacji, wtedy wszystkie obiekty będą "widziane" i dyskryma nie będzie miała czego ukryć. Dyskryminować samemu sobie jakie wartości kopać a jakich nie. Po drugie szkoda, że nie ma wskazania od gruntu który zmieniałby się na wyświetlaczu "online" i wskazywał kiedy powinniśmy się dostroić do nowego rodzaju gruntu.

Ps. Rutus u nas zalogowany ale się nie pokazuje, szkoda bo zaczynają się ciekawe pytania.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
12-02-2014, 22: 24
Ja, jeśli tylko warunki na to pozwalają - łażę bez dyskryminacji. I robię to głównie z kilku powodów:
  • nie ma szczątkowych sygnałów pochodzących od obiektów na granicy dyskryminacji, mogę się więc lepiej koncentrować na pozostałych "czystych" sygnałach
  • słysząc żelastwo mam pełen ogląd sytuacji co się działo na danym terenie, co czasami ułatwia pracę
  • ułatwienie analizy sygnałów w przypadkach trudnych
  • i w końcu najważniejszy: to ja na bazie jak największej ilości informacji dostarczanych przez detektor mam podejmować decyzję co kopać. A żeby podejmować taką decyzję potrzebuje maksimum informacji - głównie tego, co słyszę w słuchawkach.
Chyba była jakaś Proximy, która miała jakieś wskazania tendencji zmian mineralizacji gruntu, ale widać się nie sprawdziło bo nie ma. Albo słyszałem plotkę.

Na razie to jeszcze nie są poważne sprawy, bo generalnie nie wpływają na 99% zakresów działania detektora.

Ale problem jakiś jest - bo albo był błąd w obsłudze detektora, albo rzeczywiście coś jest na rzeczy i nie wiemy, na co uważać.
12-02-2014, 23: 45
Może ten efekt jest powiązany, z zasadą prowadzenia w argo, cewki CC 24 10 cm nad gruntem na filtrze relikt ?. Jest to w instrukcji

" Generalnie, pracując z tym filtrem należy prowadzić sondę około
5 do 10 cm nad gruntem. Takie są najlepsze warunki pracy dla wykrywacza z tym filtrem. Wyjątkiem jest sonda DD – tę
można i należy prowadzić blisko gruntu."
Gdzieś jeszcze czytałem na ten temat tylko nie mogę tego znaleźć.
13-02-2014, 00: 27
Być może, chociaż test był zdaje się na DD...

Była dyskusja, i to ostra, na forum Proscana, o ile dobrze pamiętam...
13-02-2014, 08: 28
była, była. Mr.Nikt vs Brzęczyszczykiewicz bodajże.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
13-02-2014, 13: 23
To będzie to.
13-02-2014, 20: 21 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-02-2014 20: 25 przez Regis.)
stan napisał : "Może ten efekt jest powiązany, z zasadą prowadzenia w argo, cewki CC 24 10 cm nad gruntem na filtrze relikt ?. Jest to w instrukcji "
Nie sądzę żeby tak było choć sprawa wymaga wyjaśnienia i jak już pisałem wrócę w tamto miejsce na badanie zjawiska.

_cheetah_
Mam dokładnie takie samo zdanie jak Twoje które wyżej opisałeś w punktach.

Tutaj jest dyskusja na temat filtrów w argo min. między Rutusem a G.B. http://www.thesaurus.com.pl/forum/viewtopic.php?t=4945
a tu jest kolejna bardzo ciekawa wymiana zdań na ogólny temat sond w tym i o nowej DD 29cm rutusa. http://www.thesaurus.com.pl/forum/viewto...sc&start=0 W dyskusji min. biorą udział rutus ,G.B. i Taktyk .
Tutaj dyskusja trochę z innej beczki bo o wyborze częstotliwości wykrywacza i wpływie na sygnalizację ,ale bardzo ciekawa http://img.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=684570 w dyskusji bierze udział Nikt(rutus).G.B. i VanWorden.
15-02-2014, 21: 45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-02-2014 21: 47 przez _cheetah_.)
Po siódmej stronie wątku na Thezaurusie zacząłem z wolna wątpić w swoją zdolność pojmowania, ale zaraz potem wyjaśniło się, że wśród uczestniczących w dyskusji zaczyna być podobnie... To nie są proste sprawy... Inna rzecz, że użytkownikowi jest doskonale obojętne, jak działa cewka i czy jest to DD czy CC, ważne jest, czy ma się z nią odpowiednią skuteczność, czy nie.

Tak na marginesie - dla mnie pomiędzy DD23 a DD29 jest PRZEPAŚĆ w skuteczności pracy na korzyść DD29, a CC23 jest dla odmiany mnie o niebo lepsza niż DD23.

Ale jedna informacja wydaje się być cenna i kierunkuje dalsze szukanie - efekt lift-off, albowiem wygląda, że to właśnie stało się u cienie na pomiarach - wzrost, a potem spadek siły sygnału przy podnoszeniu sondy. To rzeczywiście może chyba mieć coś wspólnego z prowadzeniem sondy na Relikcie z sondą CC na wysokości 10cm.

A co do wątku z Odkrywcy, który podałeś - jest tam parę ciekawych informacji, choć najciekawsza jest, jak dla mnie, bez wątpienia ta:
Cytat:A inna sprawa ,ze cewka o średnicy rzędu 30 cm ,użyta w detektorze dynamicznym może nie dawać oczekiwanego wzrostu zasięgu , za to będzie ciężka i nieporęczna. Generalnie moim zdaniem niewypał.
I kto powiedział??? No cóż, najważniejsze, że wszyscy się uczymy i wyciągamy wnioski... Szczęśliwy

A co do meritum - byłem trochę w piątek w polu i popatrzyłem na pracę statyka. Co prawda w Optimie jest tyko mix, ale jak się nie ma co się lubi, to lubi co się ma.

No i powiem tak - trochę się zdziwiłem statykiem i jeszcze bardziej zaczął mnie dziwić balans gruntu. Może bardziej na spokojnie jeszcze się przyjrzę tematowi w wolnej chwili.
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS