Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polska mapa skarbów
05-09-2015, 05: 10
Post: #1
Polska mapa skarbów
Natrafiłem w necie na ciekawy blog. Szkoda, że nie ma mego rejonu zaznaczonego na tej mapce. (... a może na odwrót - to dobrze, że jeszcze nic w moim rejonie nie odkryto...)

cyt.

"POSZUKIWACZ OPRACOWUJE POLSKĄ MAPĘ SKARBÓW
Wskazano już blisko 100 lokalizacji

Blisko 100 lokalizacji znalazło się na polskiej mapie skarbów. Prezentuje ona miejsca, w których w przeszłości dokonano przypadkowych odkryć.


Mapa tworzona jest w oparciu o doniesienia prasowe sprzed wieku. Informacje o przypadkowych odkryciach monet wyszukiwane są w archiwalnych numerach polskich gazet.

Do przypadkowych odkryć, jak się okazuje, najczęściej dochodziło w trakcie prac polowych lub budowlanych. Dla przykładu – według informacji “Gazety Przemyskiej” w 1913 roku pod Drozdowicami natrafiono na polu na kilka miedzianych kociołków, w których znajdowały się złote, srebrne i miedziane monety z XVI wieku, a także znaczna ilość biżuterii. W tym samym roku w trakcie kopania rowów melioracyjnych koło Zbydniowa odkryto przypadkiem porcelanowe naczynie z monetami wybitymi za rządów Jana Kazimierza i Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Podobne historie miały miejsce we wszystkich regionach kraju.

Wyszukane w ten sposób lokalizacje nanoszone są na specjalną mapę. Każda lokalizacja opatrzona jest informacją o okolicznościach i miejscu odkrycia. Czasem są to informacje ogólne, jak nazwa miejscowości, czasem bardziej szczegółowe – jak na przykład nazwisko właściciela pola. Doświadczeni eksploratorzy, po wcześniejszym wejrzeniu w archiwa lub stare mapy, nie powinni mieć więc problemu ze zlokalizowaniem miejsca odkrycia.

Obecnie na polskiej mapie skarbów wskazano już prawie 100 lokalizacji. Z każdym tygodniem pojawiają się kolejne. Dlaczego mogą być one cenne dla miłośników historii i poszukiwaczy skarbów? W 2009 roku członkowie Klubu Odkrywcy z Susza natrafili na wzmiankę z 1880 roku o odkryciu na polu w okolicy wsi Nipkowie 4,5 tysiąca szelągów krzyżackich. Detektoryści z Susza sukcesywnie przeszukiwali setki hektarów terenu, aż w końcu natrafili na opisane miejsce. Zgodnie z przewidywaniami okazało się, że część monet pozostała w ziemi. Wydobyto je i przekazano do muzeum. Podobnie jak skarb z Mózgowa, na który natrafiono w 1867 roku. Wtedy – podczas orki po karczowaniu lasu – odkryto ponad 2 tysiące monet z wczesnego średniowiecza. W 2010 roku poszukiwacze skarbów z Iławy wydobyli w tym miejscu z ziemi kolejne 800 srebrnych przedmiotów. Te też trafiły do muzeum.

Takich miejsc i historii, jak w Nipkowiu czy w Mózgowie, może być na terenie Polski więcej. Oczywiście, nie w każdym mogą znajdować się pozostałości wydobytych wcześniej skarbów. Doświadczenia detektorystów z Iławy i Susza pokazują jednak, że warto podjąć trud. Wcześniej trzeba uzbroić się w cierpliwość – odnalezienie wskazanego miejsca może zająć nawet kilka miesięcy. Należy także pamiętać, że przed podjęciem jakichkolwiek działań, należy zdobyć wymagane prawem pozwolenia urzędu ochrony zabytków i właściciela terenu, na którym prowadzi się amatorskie badania, a także zweryfikować, czy miejsce nie jest stanowiskiem archeologicznym lub nie znajduje się pod jakąkolwiek ochroną."

Odsyłam do strony:

http://zdziennikaodkrywcy.pl/poszukiwacz...e-skarbow/

________________________________________________________________
Rutus Argo *** Deus XP plus Makro pointer.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-09-2015, 11: 12
Post: #2
RE: Polska mapa skarbów
Mam taką mapę nieodkrytych skarbów w Polsce http://www.rokart.eu/pl/p/Mapa-skarbow-u...Polsce/132 Zaznaczono na niej 150 miejsc interesujących dla poszukiwaczy skarbów, w których według różnych przekazów zostały ukryte cenne rzeczy.

Człowiek jest tyle wart co pomoże drugiemu
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-09-2015, 12: 29
Post: #3
RE: Polska mapa skarbów
Jest coś z mojego rejonu? W wolnej chwili bym podskoczyl. Oczko
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-09-2015, 17: 36
Post: #4
RE: Polska mapa skarbów
Mapę pożyczyłem koledze.Na dniach ją odbiorę i dam znać czy są u Ciebie jakie skarby Uśmiech

Człowiek jest tyle wart co pomoże drugiemu
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-09-2015, 19: 39
Post: #5
RE: Polska mapa skarbów
No to sprawdź też mój fyrtel Uśmiech

"...Nothing he's got he really needs, 21st century schizoid man..."
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS