Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polska mapa skarbów
05-09-2015, 05: 10
Polska mapa skarbów
Natrafiłem w necie na ciekawy blog. Szkoda, że nie ma mego rejonu zaznaczonego na tej mapce. (... a może na odwrót - to dobrze, że jeszcze nic w moim rejonie nie odkryto...)

cyt.

"POSZUKIWACZ OPRACOWUJE POLSKĄ MAPĘ SKARBÓW
Wskazano już blisko 100 lokalizacji

Blisko 100 lokalizacji znalazło się na polskiej mapie skarbów. Prezentuje ona miejsca, w których w przeszłości dokonano przypadkowych odkryć.

Mapa tworzona jest w oparciu o doniesienia prasowe sprzed wieku. Informacje o przypadkowych odkryciach monet wyszukiwane są w archiwalnych numerach polskich gazet.

Do przypadkowych odkryć, jak się okazuje, najczęściej dochodziło w trakcie prac polowych lub budowlanych. Dla przykładu – według informacji “Gazety Przemyskiej” w 1913 roku pod Drozdowicami natrafiono na polu na kilka miedzianych kociołków, w których znajdowały się złote, srebrne i miedziane monety z XVI wieku, a także znaczna ilość biżuterii. W tym samym roku w trakcie kopania rowów melioracyjnych koło Zbydniowa odkryto przypadkiem porcelanowe naczynie z monetami wybitymi za rządów Jana Kazimierza i Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Podobne historie miały miejsce we wszystkich regionach kraju.

Wyszukane w ten sposób lokalizacje nanoszone są na specjalną mapę. Każda lokalizacja opatrzona jest informacją o okolicznościach i miejscu odkrycia. Czasem są to informacje ogólne, jak nazwa miejscowości, czasem bardziej szczegółowe – jak na przykład nazwisko właściciela pola. Doświadczeni eksploratorzy, po wcześniejszym wejrzeniu w archiwa lub stare mapy, nie powinni mieć więc problemu ze zlokalizowaniem miejsca odkrycia.

Obecnie na polskiej mapie skarbów wskazano już prawie 100 lokalizacji. Z każdym tygodniem pojawiają się kolejne. Dlaczego mogą być one cenne dla miłośników historii i poszukiwaczy skarbów? W 2009 roku członkowie Klubu Odkrywcy z Susza natrafili na wzmiankę z 1880 roku o odkryciu na polu w okolicy wsi Nipkowie 4,5 tysiąca szelągów krzyżackich. Detektoryści z Susza sukcesywnie przeszukiwali setki hektarów terenu, aż w końcu natrafili na opisane miejsce. Zgodnie z przewidywaniami okazało się, że część monet pozostała w ziemi. Wydobyto je i przekazano do muzeum. Podobnie jak skarb z Mózgowa, na który natrafiono w 1867 roku. Wtedy – podczas orki po karczowaniu lasu – odkryto ponad 2 tysiące monet z wczesnego średniowiecza. W 2010 roku poszukiwacze skarbów z Iławy wydobyli w tym miejscu z ziemi kolejne 800 srebrnych przedmiotów. Te też trafiły do muzeum.

Takich miejsc i historii, jak w Nipkowiu czy w Mózgowie, może być na terenie Polski więcej. Oczywiście, nie w każdym mogą znajdować się pozostałości wydobytych wcześniej skarbów. Doświadczenia detektorystów z Iławy i Susza pokazują jednak, że warto podjąć trud. Wcześniej trzeba uzbroić się w cierpliwość – odnalezienie wskazanego miejsca może zająć nawet kilka miesięcy. Należy także pamiętać, że przed podjęciem jakichkolwiek działań, należy zdobyć wymagane prawem pozwolenia urzędu ochrony zabytków i właściciela terenu, na którym prowadzi się amatorskie badania, a także zweryfikować, czy miejsce nie jest stanowiskiem archeologicznym lub nie znajduje się pod jakąkolwiek ochroną."

Odsyłam do strony:

http://zdziennikaodkrywcy.pl/poszukiwacz...e-skarbow/

05-09-2015, 11: 12
RE: Polska mapa skarbów
Mam taką mapę nieodkrytych skarbów w Polsce http://www.rokart.eu/pl/p/Mapa-skarbow-u...Polsce/132 Zaznaczono na niej 150 miejsc interesujących dla poszukiwaczy skarbów, w których według różnych przekazów zostały ukryte cenne rzeczy.

Człowiek jest tyle wart co pomoże drugiemu
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-09-2015, 12: 29
Jest coś z mojego rejonu? W wolnej chwili bym podskoczyl. Oczko
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
05-09-2015, 17: 36
Mapę pożyczyłem koledze.Na dniach ją odbiorę i dam znać czy są u Ciebie jakie skarby Uśmiech

Człowiek jest tyle wart co pomoże drugiemu
05-09-2015, 19: 39
No to sprawdź też mój fyrtel Uśmiech

"...Nothing he's got he really needs, 21st century schizoid man..."
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS