Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
 • 0 Głosów - 0 Średnio
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
FAQ :: RUTUS hardware [#64]
13-02-2014, 15: 30 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-07-2015 13: 31 przez _cheetah_.)
Post: #1
FAQ :: RUTUS hardware [#64]
Poniższy zbiór informacji powstał na podstawie dostępnych informacji technicznych oraz wieloletnich doświadczeń z eksploatacji detektorów.


Producent, Serwis

Jak skontaktować się z producentem / serwisem?

RUTUS Arkadiusz Rutyna
84-230 Rumia
ul. Krakowska 32

Dział Zamówień :
tel: 58 679 33 14
tel: 601 284 371
email.: rutus@rutus.com.pl

Serwis:
tel. 697 341 952
email.: serwis (małpa) rutus.com.pl

http://www.rutus.com.pl


Ważna informacja ze strony www producenta:

"Przed wysyłką wykrywacza na adres firmowy proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Jeśli wykrywacz trzeba będzie wysłać to proszę spakować: cały wykrywacz (lub tylko tę część, która była uzgodniona z serwisem), kartkę z opisem usterek, adresem i telefonem. Czas serwisowania to ok. 14 dni. "


Cewki

Czy należy używać osłony cewki?
Nie, konstrukcja cewek Rutusa jest na tyle mocna i wytrzymała, że osłona nie jest niezbędna przy normalnym korzystaniu ze sprzętu.

Widziałem dużą cewkę DD29 Optimy z zaklejonymi otworami. Dlaczego?
Cewka ta jest wrażliwa na dostawanie się do otworów drobnych gałązek, liści, łodyg roślin i wszelkich innych rzeczy, które mogą znajdować się w poszyciu. Rzeczy, które dostają się do otworów lub przelatują przez nie mogą powodować generowanie przez detektor fałszywych sygnałów.
Zaklejenie czy też wypełnienie otworów pozwala na uniknięcie powyższych efektów i spokojniejszą pracę z detektorem.
więcej...


Dlaczego należy okręcać kabel od cewki dookoła sztycy (wspornika) cewki?
Cewka detektora to bardzo czułe urządzenie wychwytujące obecność metalu zarówno pod, jak i nad sobą. Kabel od cewki, który wisiałby swobodnie wzdłuż sztycy (wspornika) cewki powodowałby więc powstawanie fałszywych sygnałów w trakcie swoich ruchów spowodowanych poruszaniem detektora.
Kabel powinien być ściśle okręcony wokół sztycy (wspornika) cewki, a dodatkowo dobrze jest, aby był dodatkowo zamocowany przynajmniej w dwu, trzech miejscach poprzez przytrzymanie go do sztycy (wspornika) taśmą izolacyjną (elektryczną, montażową, itp.).
Tak umocowany kabel minimalnym stopniu wpływa na pracę detektora i powstawanie fałszywych sygnałów.
UWAGA! Przy samym wejściu do cewki kabel powinien mieć luz umożliwiający swobodny obrót cewki na mocowaniu sztycy, tak, aby go nie przerwać poprzez jakiekolwiek znaczne naprężenia przy wychyleniach cewki.


Dlaczego przy uderzeniu cewką lub wykrywaczem o przeszkodę (drzewo, kamień, itp) pojawia się fałszywy sygnał
Powodem takiego zachowania bywa zwykle luźny kabel biegnący od cewki lub niedokręcone złącze kabla przy puszce z elektroniką. Należy więc jak najpewniej unieruchomić kabel wokół sztycy i dokręcić złącze przy puszcze z elektroniką.
UWAGA! Ponieważ przy samej cewce MUSI pozostać fragment kabla który ma luz (zapewniający swobodę ruchu cewki), sporadycznie fałszywych sygnałów spowodowanych mikro ruchami tego odcinka kabla wyeliminować do końca się nie da.
Można wtedy próbować różnych ułożeń kabla, tak aby wyeliminować zjawisko lub je w jak największym stopniu zminimalizować.


Czy sonda koncentryczna namierza cel tak samo przy ruchu w lewo i w prawo?
Tak, dla cewek koncentrycznych, zarówno okrągłych, jak i eliptycznych kierunek ruchu cewki nie ma znaczenia, ponieważ mają one konstrukcję symetryczną.

Czy sonda DD namierza cel tak samo przy ruchu w lewo i w prawo?
Nie, cewki DD mają konstrukcję niesymetryczną i dla bardzo słabych sygnałów ('duchów') kierunek ruchu cewki może mieć znaczenie dla wykrycia i identyfikacji obiektu. W skrajnym przypadku sygnał od obiektu może pojawić się tylko przy ruchu sondy w jednym kierunku.
Dla sygnałów silnych wpływ kierunku ruchu sondy będzie pomijalny.
Słuchawki

Dlaczego lepiej jest korzystać ze słuchawek niż wbudowanych głośników?
Ponieważ słuchawki izolują nas od dźwięków dochodzących z otoczenia, skutkiem czego można lepiej wsłuchiwać się i analizować dźwięki, które generuje detektor. A to, z jednej strony znacznie ułatwia rozpoznawanie słabych sygnałów od obiektów małych lub głębokich, a z drugiej strony potrafi bardzo ułatwić rozpoznawanie namierzanego obiektu, a tym samym podjęcie decyzji o wydobyciu lub pozostawieniu obiektu.
Ogólnie, używanie słuchawek to duża większa skuteczność prowadzenia poszukiwań niż przy użyciu wbudowanych głośników.


Jakie słuchawki przewodowe wybrać?
Z detektorami Rutusa współpracować mogą w zasadzie wszystkie typowe i popularne słuchawki znajdujące się na rynku.
Słuchawki należy dobrać wg własnych upodobań, pamiętając jedynie o kilku zasadniczych przesłankach:
słuchawki powinny mieć długi kabel (prosty lub skręcony) o długości przynajmniej 1,5 metra.
słuchawki powinny mieć duży wtyk jack.
słuchawki powinny być lekkie i być dobrze dopasowane do głowy (uszu!), albowiem możemy w nich długo chodzić (długie godziny) i niedobrze jest, jeśli słuchawki o coś się ocierają, coś ugniatają czy są zwyczajnie ciężkie.
słuchawki powinny jak najlepiej izolować od dźwięków otoczenia, czyli posiadać w miarę duże nauszniki.
jeśli przewidujemy noszenie słuchawek na czapce - powinny posiadać odpowiednio dużą regulację pałąka.


Czy można używać słuchawek bezprzewodowych?
Tak. Używanie słuchawek bezprzewodowych znacznie podnosi komfort używania detektora.

Czy radiowe słuchawki bezprzewodowe nie zakłócają pracy detektora ani nie zmniejszają jego zasięgu?
Nadajnik radiowych słuchawek bezprzewodowych pracuje z bardzo małymi mocami (zasięg słuchawek to zwykle max kilkanaście metrów), więc nie wprowadza żadnych istotnych zakłóceń w pracy detektora, podobnie do telefonu komórkowego w stanie spoczynku.

Na co zwracać uwagę kupując słuchawki bezprzewodowe?
przede wszystkim na kompatybilność z detektorem, czyli dopasowanie poziomów sygnału Audio. Generalnie powinny współpracować w zasadzie wszystkie, jednakże są wyjątki.
opóźnienie sygnału Audio. Niektóre typy słuchawek bezprzewodowych wprowadzają mniejsze lub większe opóźnienie sygnału Audio, co przejawia się tym, że sygnał w słuchawkach pojawia się z mniejszym lub większym opóźnieniem w stosunku do ruchu sony, co przy dużych opóźnieniach może utrudniać pracę z detektorem.
W większości takie efekty spotyka się w słuchawkach z cyfrowym przesyłem dźwięku, dodatkowo połączonym z jego kompresją - np. słuchawki Bluetooth.
wybierać słuchawki bazujące na połączeniu radiowym.


Jaka jest różnica w używaniu słuchawek z kablem prostym lub skręconym?
Jest to w dużej mierze uzależnione od własnych preferencji, jednakże słuchawki z kablem skręconym bywają wygodniejsze w użyciu z uwagi na mniejszą tendencję do wplątywania się w przeszkody swobodnie zwisającego lub leżącego na ziemi przewodu w stosunku do kabla prostego.

Mam słuchawki z przewodem prostym, co można zrobić, aby mieć przewód skręcony?
Jest kilka możliwości, uzależnionych głównie od posiadanych możliwości technicznych oraz słuchawek:
jeśli słuchawki są rozbieralne można wymienić przewód prosty na skręcony - czynność wymaga umiejętności technicznych i posiadania odpowiednich narzędzi.
jeśli słuchawki są nierozbieralne, można skrócić do minimum kabel prosty, sztukując (przedłużając) go kablem skręconym, - czynność wymaga umiejętności technicznych i posiadania odpowiednich narzędzi.
można zastosować gotowy, kupiony w sklepie, przedłużacz z kabla skręcanego. Jest to rozwiązanie najprostsze.


Mam słuchawki z małym wtykiem jack, co mogę zrobić aby używać je w detektorze?
zastosować gotowe, kupione w sklepie przejście 'mały jack (gniazdo) - duży jack (wtyk)'.
Problemem bywa niska jakość większości dostępnych w handlu przejść, nie wytrzymujących trudów eksploatacji w terenie. Warto poszukać droższych przejść, o lepszej jakości wykonania.
Dla uzyskania większej stabilności połączenia można wtyk słuchawkowy i przejście dodatkowo obwinąć elektryczną taśmą izolacyjną lub taśmą naprawczą.
wymienić mały wtyk jack na duży wtyk jack, jeśli mamy takie możliwości.
Podobnie, jak w przypadku przejść, warto poszukać profesjonalnych wtyków, dających większą pewność długiej i bezproblemowej eksploatacji słuchawek.
Warto także założyć od razu wtyk kątowy, znacznie ułatwiający pracę oraz mniej narażony na uszkodzenie od wtyku prostego.
więcej...


Czy warto posiadać kątowy wtyk słuchawkowy?
Tak, ułatwia to pracę ze słuchawkami, a dodatkowo powoduje mniejszą podatność samego wtyku na uszkodzenie, zwłaszcza przy intensywnej eksploatacji w trudnych warunkach.
więcej...
Ogólne

Czy koniecznie należy używać osłon puszek na elektronikę i zasilacz?
Nie, nie ma takiej konieczności - konstrukcja detektora nie wymaga stosowania osłon.

Czy warto stosować osłony puszek na elektronikę i zasilacz?

Osłony chronią elementy detektora przed zabrudzeniem czy porysowaniem powierzchni, w szczególności ekranu LCD.
Dodatkowo, osłony chronią częściowo detektor przed wpływem warunków atmosferycznych, przede wszystkim opadów.
Jeśli więc przewidywane jest wykorzystywanie detektora w trudnych warunkach terenowych i pogodowych, osłony są przydatne.


Czy detektory są wodoodporne?
Nie. O ile cewki są bryzgoszczelne, czyli umożliwiają pracę cewki w mokrych podłożach (trawy, zarośla, etc.), o tyle sam detektor powinien być zdecydowanie chroniony przed bezpośrednimi opadami deszczu na jego elementy elektroniki i zasilacza.
Przy pracy w deszczu lub środowisku mokrym (np. las po deszczu) należy zakładać na detektor dedykowany mu osłony, lub stosować rozwiązania zastępcze i doraźne - przykładowo małe woreczki foliowe.


Zablokowały (zatarły) się zaciski (nakrętki) skręcające rurki sztycy - co zrobić?
Zastosować jakiś środek penetrująco - zmiękczający - np. WD-40, w razie konieczności - wielokrotnie i cierpliwie, acz z wyczuciem próbować rozruszać zablokowany zacisk.

Jak konserwować zaciski (nakrętki) skręcające rurki sztycy, aby się nie zacierały - co zrobić?
Zacisk może się zacierać i blokować na skutek dostającego się do niego piasku, kurzu i innych zanieczyszczeń.
Przede wszystkim należy utrzymywać w czystości zarówno wewnętrzną część zacisku (nakrętki), jak i wchodzącą w nią końcówkę sztycy. W razie konieczności można stosować środek penetrująco - zmiękczający do dokładnego oczyszczenia.
Nie skręcać mokrego zacisku.
Nie skręcać zacisków "na siłę".


Dlaczego w niskiej temperaturze wyświetlacz LCD działa z opóźnieniem?
Tak zachowują się wyświetlacze LCD pracujące w niskich temperaturach.

Wewnątrz pudełka z wyświetlaczem coś stuka przy poruszaniu detektorem.
Jest to typowa sytuacja, kiedy odkręcą się śrubki mocujące płytkę z elektroniką, umieszczoną wewnątrz tego pudełka.
Jest to drobna usterka, którą można usunąć samemu, jeśli posiadamy odrobinę wprawy manualnej, ewentualnie można odesłać do serwisu.
Oczywiście, przy sprzęcie na gwarancji decyzja pozostaje całkowicie w gestii właściciela detektora z uwagi na to, że otworzenie i manipulowanie płytkami może prowadzić do innych uszkodzeń, nie wspominając o utracie gwarancji. Kontakt z serwisem jest w takim przypadku pożądany na początek.


Odkręciła się nakrętka z gniazda kabla w cewce. Co robić?
Odkręcenie się tej nakrętki jest dość poważną usterką, albowiem z jednej strony wnętrze cewki staje się narażone na penetrację wody, a z drugiej strony może dojść do uszkodzenia kabla.Dodatkowo kabel poluzowany w gnieździe może być przyczyną dodatkowych fałszywych sygnałów.
Można to naprawić we własnym zakresie, albo odesłać do producenta. Generalnie, przed podjęciem decyzji warto skontaktować się z serwisem.

Odpadła zaślepka z końca wspornika (sztycy) cewki. Co robić?
Jeśli posiadamy odpadniętą zaślepkę, można ją po prostu wkleić. Jeśli zaślepka się zgubiła, należy skontaktować się z serwisem.
więcej...Zakłócenia, Wzbudzenia

Czy telefon komórkowy może zakłócać pracę detektora - powodować jego wzbudzenia?
Tak, jak najbardziej. Zakłócania (wzbudzenia) występować mogą głównie przy aktywności telefonu, jak logowanie się do sieci, dzwonienie, odbieranie sms-a, itp.
Skala zakłóceń zależeć będzie od miejsca przechowywania telefonu, odległości od stacji bazowej, używanego pasma, itp.
Dlatego w czasie pracy z detektorem najlepiej mieć wyłączony telefon lub, jeśli już, trzymać go jak najwyżej - w górnych kieszeniach koszuli czy kurtki, ewentualnie przypiętego w etui do pasów plecaka, itp.


Jakie inne urządzenia elektryczne i elektroniczne mogą mieć wpływ na pracę detektora / powodować wzbudzenia?
Właściwie każde urządzenie elektryczne czy elektroniczne, które może iskrzyć lub wypromieniować zakłócenia EMI w inny sposób, o ile zakłócenia te będą mieć duży poziom.
Przykładowo, odkurzacz starego typu, pracujący wewnątrz budynku, może uniemożliwić pracę detektora w odległości do kilkunastu metrów od budynku, w którym pracuje.


Czy detektor może pracować w bardzo wilgotnym miejscu?
Może, jednakże w przypadku długotrwałej pracy detektora w miejscu o znacznej lub bardzo dużej wilgotności może pojawić się niestabilność pracy. Są to sytuacje wyjątkowe, aby powrócić do normalnej pracy wystarczy pozostawić detektor na pewien czas do osuszenia się.

Detektor zostawiony w wilgotnym pomieszczeniu - po włączeniu wzbudza się - czy się uszkodził?
Pozostawienie detektora w takich warunkach może spowodować czasową niesprawność detektora. Należy pozostawić detektor w suchym i ciepłym pomieszczeniu na czas, aż odzyska możliwość normalnej pracy.

Detektor w czasie pracy w deszczu zaczął się wzbudzać - czy to tak ma być?
Detektory nie lubią pracy w miejscach o bardzo dużej wilgotności. Jeśli drobne ilości wody lub para wodna dostają się do wnętrza detektora, mogą czasowo uniemożliwiać jego pracę. Należy osuszyć detektor przez pozostawienie go na jakiś czas w suchym i ciepłym miejscu, a do pracy w podobnych warunkach zakładać osłony na puszki elektroniki i zasilacza.

Detektor wzbudza się pd liniami wysokiego napięcia - czy jest zepsuty?
Wzbudzanie się detektora pod liniami WN jest typowym zachowaniem się detektorów o wysokich czułościach, jakimi są detektory Rutus.
Warto pamiętać, że nie przez wszystkie linie wysokiego napięcia płynie zawsze prąd.


Detektor wzbudza się pd liniami wysokiego napięcia - co robić?
Spróbować:
zmienić częstotliwość pracy.
zwiększyć wartość opcji Maskowanie
zmniejszyć czułość.


Detektor wzbudza się pd liniami średniego napięcia
Dekodery nie mają w ogólności tendencji do wzbudzania się pod liniami ŚN. W przypadku wzbudzania należy przeanalizować możliwość innej przyczyny wzbudzania.

Detektor wzbudza się pd liniami niskiego napięcia
Dekodery nie mają w ogólności tendencji do wzbudzania się pod liniami ŚN. W przypadku wzbudzania należy przeanalizować możliwość innej przyczyny wzbudzania.Zasilanie, Akumulatory

Jak detektor sygnalizuje konieczność wymiany baterii (akumulatorów)?
Przy dobrych bateriach / akumulatorach detektor sygnalizuje konieczność wymiany baterii / akumulatorów wydając charakterystyczne szybkie, ciągłe popiskiwania.
Typowo kres pracy baterii / akumulatorów odpowiada spadkowi wskazań wskaźnika naładowania baterii do zera, ale w przypadku wadliwych baterii / akumulatorów może to stać się znacznie wcześniej, nawet przy wskazaniach wskaźnika naładowania dla kilkunastu / kilkudziesięciu procent.
W szczególnych przypadkach uszkodzone lub wadliwe baterie / akumulatory mogą dać nie charakterystyczne, ciągłe popiskiwanie, a pojedyncze, fałszywe wzbudzenia / sygnały.


Czy można zasilać detektor akumulatorkami NiHm AA 1.2V?
Tak.

Czy można zasilać detektor akumulatorkami NiCd AA 1.2V?
Tak.

Czy można używać razem akumulatorków różnych firm?
Można, jednakże powinno się zawsze dążyć do stosowania tylko jednego typu akumulatora.
Jeśli stosujemy akumulatory różnych producentów i o różnych pojemnościach, to detektor będzie pracował tylko tak długo, jak najsłabszy akumulator w komplecie, czyli nie wykorzystany zostanie potencjał innych akumulatorów z kompletu.


Czy można używać razem akumulatorków różnych pojemności?
Można, ale nie należy tego w ogólności robić, gdyż w ten sposób detektor będzie pracował tylko tak długo, na ile pozwoli mu najsłabszy akumulator (czyli ten o najmniejszej pojemności).

Czy można używać niestandardowych pakietów akumulatorów o napięciach wyższych niż 9V?
Tylko na odpowiedzialność użytkownika. W przypadku sprzętu na gwarancji awaria powstała z uwagi na zasilanie z wyższego napięcia niż nominalne może grozić utratą gwarancji.

Dla jakich napięć pakietu baterii / akumulatorów detektor powinien pracować poprawnie?
Detektory pracują poprawnie dla napięć 6...9V.

Jakie powinny być wskazania wskaźnika naładowania baterii przy używaniu baterii?
początek pracy:
Baterie nowe / dobrej jakości: 100%
Baterie słabej jakości lub częściowo wyładowane: poniżej 100%
koniec pracy:
Baterie dobrej jakości: 0%
Baterie słabej jakości lub uszkodzone: powyżej 0%.


Jakie powinny być wskazania wskaźnika naładowania baterii przy używaniu akumulatorów?
początek pracy:
Akumulatory sprawne, w pełni naładowane: kilkadziesiąt procent, w zależności od typu akumulatorów i używanej ładowarki.
Zwykle jest to w zakresie 65...85%.
koniec pracy:
Akumulatory w pełni sprawne: 0%
Akumulatory nie w pełni sprawne lub uszkodzone (możliwe, że tylko jeden z pakietu): powyżej 0%, może to być nawet kilkadziesiąt procent, np. 30%.


Jak zmieniają się wskazania wskaźnika naładowania baterii w czasie pracy detektora przy używaniu baterii?
Baterie rozładowują się mniej więcej jednostajnie w czasie pracy, tak więc wskazania wskaźnika naładowania dla przeciętnych baterii alkalicznych zwykle spadają mniej więcej w równym tempie kilku procent na godzinę (typ. 3...5%). Pamiętać należy jednak, że tempo spadku będzie uzależnione od warunków pracy, ustawień detektora i samych baterii.
Na samym początku pracy spadek wskazań może być wolniejszy, przy samym końcu pracy szybszy, co wynika z natury pracy baterii.


Jak zmieniają się wskazania wskaźnika naładowania baterii w czasie pracy detektora przy używaniu akumulatorów?
W przypadku używania akumulatorów NiHm / NiCd mamy trzy różne fazy pracy akumulatorów:
po założeniu świeżo naładowanych akumulatorów, na początku pracy detektora, następuje szybki spadek wskazań wskaźnika naładowania baterii (trwający zwykle około godziny - dwu);
następnie mamy długi okres czasu pracy detektora, kiedy to wskazania wskaźnika naładowania są prawie że niezmienne, spadając przez ten czas o pojedyncze procenty. Wskazania wskaźnika naładowania baterii zależą w tym czasie głównie od samych akumulatorów i zawierają się w okolicach 50% - czasami trochę niżej, czasami wyżej, w zależności od parametrów używanych akumulatorów.
na koniec mamy szybki spadek wskazań wskaźnika naładowania baterii (trwający zwykle około godziny - dwu), kiedy akumulatory wyczerpują swój ładunek. Dobre i prawidłowo eksploatowane akumulatory powinny wskazywać 0% naładowania przy końcu pracy detektora.


Jaki jest pobór prądu przez detektor?
Średni pobór prądu przez detektor jest uzależniony od wielu czynników, a między innymi od:
włączenia podświetlenia;
używania słuchawek lub wbudowanych głośników;
głośności sygnału w słuchawkach czy na głośnikach;
gęstości występowania sygnałów oraz ich charakteru (obiekty większe / mniejsze / płytsze / głębsze, itd...)
włączenia dyskryminacji i gęstości występowania obiektów żelaznych w ziemi.
W typowych warunkach pracy można przyjąć orientacyjnie:
praca na słuchawkach, bez podświetlenia: 110...130mA
praca na słuchawkach, z podświetleniem: do 160...180mA.
praca na głośnikach, bez podświetlenia: do 160...180mA
praca na głośnikach, z podświetleniem: do 250mA.


Jak długo można pracować na zasilaniu z akumulatorów (NiHm / NiCd)?
Długość pracy na akumulatorach zależy od ich pojemności. Czym większa pojemność, tym dłuższy czas pracy.
Czas pracy można próbować oszacować jako:
0,9 * (pojemność znamionowa akumulatora)/(średni pobór prądu wykrywacza)
.
Dlaczego po spadku wskazań wskaźnika naładowania baterii do pewnej wartości (np. 50%) detektor zaczyna się wzbudzać?
Jeśli przyczyną wzbudzeń nie są czynniki zewnętrzne, jak linie wysokiego napięcia, inny detektor znajdujący się w pobliżu czy jakieś urządzenie elektryczne (np. telefon komórkowy), wtedy powodem wzbudzeń i niestabilnej pracy może być niskiej jakości, bądź uszkodzona, bateria (akumulator).
Zwykle taki efekt daje bateria (akumulator), która ma zbyt małą wydajność prądową (nie mylić z pojemnością).
Już jedna wadliwa bateria (akumulator) mogą dać taki właśnie efekt.
Jeśli na innym komplecie baterii / akumulatorów sytuacja się powtarza należy skontaktować się z serwisem.


Dlaczego detektor dalej pracuje, jeśli wskaźnik naładowania baterii wskazuje 0%?
Taka sytuacja wynika zwykle z właściwości stosowanych baterii lub akumulatorów.
Po osiągnięciu 0% wskazań wskaźnika naładowania baterii można je po prostu wymienić na nowy komplet lub poczekać, aż detektor zasygnalizuje osiągnięcie kresu pracy na zestawie poprzez wydanie charakterystycznych dźwięków (popiskiwań).


Co to znaczy "Formatowanie akumulatorów"?
"Formatowanie akumulatora" to działanie, mające na celu uzyskanie przez akumulator pojemności znamionowej, czyli umożliwienie gromadzenia jak największej ilości energii.
W handlu można się spotkać z akumulatorkami niesformatowanymi lub sformatowanymi.
Jeśli nie mamy pewności, czy akumulatory były sformatowane, dobrze jest przeprowadzić proces formatowania podczas pierwszych trzech - pięciu cykli pracy.


Jak przeprowadzić "Formatowanie akumulatorów"?
Formatowanie przeprowadza się poprzez kilkukrotne naładowanie i pełne rozładowanie nowego akumulatora. W czasie tych cykli pojemność akumulatora stopniowo się zwiększa, aż do osiągnięcia pojemności maksymalnej.
Oznacza to, że podczas pierwszych użyć akumulatorów należy pracować na nich do końca ich wydajności (osiągnięcia wskazania 0% na wskaźniku naładowania baterii), ewentualnie rozładować akumulatory w ładowarce, jeśli posiada ona taką funkcję.


Jaka jest żywotność akumulatora?
Bardzo różna, w zależności od typu i producenta.
Dla słabszych jakościowo akumulatorów może być to tylko kilkadziesiąt cykli ładowanie - rozładowanie, bez znaczącej utraty pojemności.
Ogólnie, dobre jakościowo i prawidłowo eksploatowane akumulatorki mogą wytrzymać do kilkuset cykli ładowanie - rozładowanie.


Czy akumulatory NiHm muszą być za każdym razem rozładowywane całkowicie?
Nie, nie ma takiej konieczności.

Czy akumulatory NiCd muszą być za każdym razem rozładowywane całkowicie?
Tak, powinny być. Dobrze jest posiadać specjalną ładowarkę z funkcją automatycznego rozładowania przed cyklem ładowania, co pozwala na ładowanie akumulatora maksymalną ilością energii.

Gdzie można dostać zapasowy koszyk (pojemnik) na baterie?
u producenta.
w sklepach z częściami i podzespołami elektronicznymi.
więcej...

Dlaczego w zimę detektor pracuje krócej niż w lecie na tym samym zestawie akumulatorów
To normalne zachowanie się baterii czy akumulatorów. Na skutek swoich naturalnych właściwości baterie i akumulatory tracą część swojej pojemności w niskich temperaturach. Czym niższa jest temperatura powietrza, tym rzeczywista pojemność akumulatora czy baterii będzie niższa, a więc detektor będzie pracował krócej.
Nie jest to nic groźnego, po wzroście temperatury pojemności wracają do swoich podstawowych wartości.


Dlaczego akumulator (bateria) w czasie pracy detektora bardzo się nagrzewa?
Akumulatory oraz baterie powinny mieć w czasie typowej pracy detektora normalną temperaturę otoczenia. Jeśli występuje grzanie się baterii lub akumulatorów przyczyn może być kilka:
 • jeżeli grzeją się wszystkie akumulatorki lub baterie może to oznaczać:
  • uszkodzenie detektora, który pobiera bardzo duży prąd;
  • bardzo słabą jakość akumulatorów lub baterii lub ich uszkodzenie.
 • jeżeli grzeje się pojedynczy akumulator lub bateria może to oznaczać:
  • uszkodzenie lub wadliwość grzejącego się akumulatora / baterii - takiego ogniwa zasadniczo należy się po prostu pozbyć (utylizować),
  • odwrotne włożenie akumulatora lub baterii do komory w koszyczku. W takim przypadku akumulator / bateria mogą ulec uszkodzeniu (w skrajnym wypadku nawet nieodwracalnemu). Na wszelki wypadek warto wymienić takie ogniwo na nowe lub wymienić cały komplet.

Pinpointer

Dlaczego Pinpiont wskazuje inną głębokość niż ta, na jakiej była moneta?
Pinpoint wskazuje jedynie orientacyjną głębokość zalegania przedmiotu (monety) i jego wskazania mogą się różnić od rzeczywistej głębokości w sposób znaczny w zależności od wielkości zalegającego przedmiotu i innych czynników.
Dla monet dużych i ciężkich Pinpoint może wskazywać mniejszą głębokość od rzeczywistej.
Dla monet małych i cienkich Pinpoint może wskazywać większą głębokość od rzeczywistej.


Czy wskazania Pinpiont mogą być dokładniejsze?
Tak.
Aby dokładniej określić lokalizację obiektu (zawęzić wskazania Pinpointa) należy w tym celu włączać Pinpiont (naciskać spust) nad centrum sygnału. Czynność można powtarzać aż do momentu, kiedy uzyskamy dokładny punktowy namiar na cel.
Technika ta jest bardzo skuteczna, aczkolwiek wymaga pewnej wprawy, gdyż kolejne włączenie Pinpointu w niewłaściwym miejscu (w bok od centrum sygnału) może powodować zupełny brak sygnału Pinpointa.


Dlaczego w czasie odkopywania obiektu Pinpoint czasami zmienia wskazania jego lokalizacji?
Takie zachowanie jest normalne i może mieć związek z kilkoma czynnikami, jak:
Zaleganie w pobliżu celu innego obiektu, zwłaszcza głębokiego żelaza.
Struktury gleby
Zasady pracy wykrywacza.
W czasie odsłaniania kolejnych warstw gleby zmieniać się mogą znacznie sygnały od celu w stosunku do sygnałów od innych obiektów lub gruntu, co może właśnie powodować zmianę wskazań Pinpointa.


Czy Pinpoint działa w trybie mix (jednoczesnym)?
Nie, jeśli chodzi o wskazania głębokości zalegania obiektu.
Tak, jeśli chodzi o lokalizację obiektu, ponieważ Pinpointer z trybu dynamicznego to w zasadzie tor statyczny, który jest jednym ze składowych trybu mix.
W trybie mix można stosować tę samą technikę zawężania wskazań lokalizacji celu co przy Pinpoincie w trybie dynamicznym, czyli naciskanie spustu (resetowanie kanału statycznego) przy sondzie znajdującej się nad celem.
Gwarancje, Reklamacje...

Kupiłem używany detektor ("z drugiej ręki") - czy mam gwarancję producenta?
W ogólności tak, jeżeli otrzymałeś wraz z detektorem kartę gwarancyjną producenta i nie upłynął jeszcze termin gwarancji.
Karta powinna mieć wpisaną datę sprzedaży. Jeśli z jakiegoś powodu nie ma tej daty wpisanej - potrzebny byłby dodatkowo dokument sprzedaży - zwykle jest to paragon.
Bardziej szczegółowe informacje można znaleźć na stronach UOKiK, Federacji Konsumentów lub u najbliższego Rzecznika Konsumentów.

[UWAGA: należy pamiętać, że przepisy mogą ulec zmianie w dowolnym momencie, w związku z czym należy zawsze się upewnić, czy podane informacje są aktualne, sprawdzając we wskazanych miejscach lub innych źródłach. Data aktualizacji postu: 18.02.2014.]

Kupiłem używany detektor ("z drugiej ręki") - czy mam jakąś gwarancję od sprzedającego?
Nie, chyba że sprzedający by sam takowej udzielił - wystawił własną kartę gwarancyjną.

Kupiłem używany detektor ("z drugiej ręki") - czy sprzedający jakoś odpowiada za stan i pracę detektora?
Tak, w zależności od kogo detektor byłby kupiony:
przy kupnie od osoby fizycznej (nie prowadzącej działalności gospodarczej) nabywcę chroni prawo do rękojmi przez okres 12 miesięcy. Czas trwania i zakres rękojmi może być jednak ograniczony za zgodą obu stron lub w ogóle można z niej zrezygnować, jeśli strony tak uzgodnią (podobnie, jak np. w przypadku umów o sprzedaż samochodu).
Więcej na temat rękojmi znaleźć można w Kodeksie Cywilnym.
przy kupnie od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą (firma, sklep, przedsiębiorstwo, etc...) obowiązuje standardowo odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu niezgodności towaru z umową. Bardziej szczegółowe informacje o takim przypadku można znaleźć na stronach UOKiK, Federacji Konsumentów lub u najbliższego Rzecznika Konsumentów.
[UWAGA: należy pamiętać, że przepisy mogą ulec zmianie w dowolnym momencie, w związku z czym należy zawsze się upewnić, czy podane informacje są aktualne, sprawdzając we wskazanych miejscach lub innych źródłach. Data aktualizacji postu: 18.02.2014.]


cdn.

**********************************************

Proponuję, aby wszyscy chętni dopisywali pod spodem swoje propozycje i uwagi, a ja będę je zasysał do wątku, żeby zachować jednolitość.

Na razie jest to wszystko jednym hurtem wpisane, ale może jak się rozrośnie, zrobimy jakiś podział i jakoś się to uporządkuje.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-02-2014, 16: 02 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-07-2015 13: 27 przez _cheetah_.)
Post: #2
RE: FAQ - RUTUS sprzęt
Log: 17.02.2014
wpisów dodanych: 13
wpisów zmodyfikowanych: 4

Log: 18.02.2014
wpisów dodanych: 18
wpisów zmodyfikowanych: 5
wprowadzenie struktury grupującej podobne zagadnienia

Log: 19.02.2014
wpisów dodanych: 12
wpisów zmodyfikowanych: 7

Log: 26.02.2014
wpisów dodanych: 4
wpisów zmodyfikowanych: 0

Log: 19.03.2014
wpisów dodanych: 1
wpisów zmodyfikowanych: 0

Log: 07.11.2014
wpisów dodanych: 0
wpisów zmodyfikowanych: 1 (adres producenta)

Log: 09.07.2015
zmiana klorystyki
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS