Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cewki DD29 16kHz i DD23 16kHz - szybkie porównanie z życia wzięte
20-02-2014, 23: 21 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 01-04-2015 13: 12 przez Tomasz.)
Cewki DD29 16kHz i DD23 16kHz - szybkie porównanie z życia wzięte
Subiektywne porównanie cewek DD29 16kHz i DD23 16kHz po ponad półrocznych używaniach każdej z nich - tereny różne - od piasków po ziemie ciężkie, gliniaste i mokradła.

CZUŁOŚĆ / ZASIĘG
Z wielu powodówDD29 jest znacznie głębsza od DD23, zarówno w powietrzu, jak i w ziemi. Ja osobiście odnoszę wrażenie, że różnica jest nawet większa w ziemi, niż w powietrzu. Szacuje, że rzeczywisty wzrost zasięgu w ziemi jest co najmniej rzędu 15..20%.

SZEROKOŚĆ WIĄZKI SKANUJĄCEJ
Maksymalna szerokość wiązki skanującej w DD29 wynosi jakieś 27...28cm, zaś w DD23 gdzieś 21...22cm, więc jak widać różnica jest ogromna.

KSZTAŁT PODŁUŻNY WIĄZKI SKANUJĄCEJ
W obu cewkach jest to jakaś bardzo spłaszczona parabola, z ewidentnie czulszym centrum od końców, przy czym mam wrażenie, że DD23 jest bardziej płaska, a DD29 bardziej wypukła, przypominając trochę cewkę CC. W każdym razie w przypadku obu cewek warto pamiętać o sporej 'zakładce' przy przemiataniu, żeby zachować mniej więcej równą głębokość skanowania całego obszaru.
Powiedziałbym też, że przy DD29 'zakładka' powinna być trochę większa (procentowo).

PODATNOŚĆ CEWKI NA GENERACJĘ FAŁSZYWYCH SYGNAŁÓW
Z moich doświadczeń wynika, że stabilniejsza jest zdecydowanie DD29. Podatność można zmniejszyć poprzez dodanie osłon cewki - górnej i dolnej, uniemożliwiających dostawanie się w obszar otworów w cewkach łodyg roślin, suchych gałązek i wszelkich innych przedmiotów.

STABILNOŚĆ PRACY DETEKTORA (WZBUDZENIA)
Przy cewce DD23 nigdy nie zdarzyło mi się wzbudzenie się detektora, niezależnie od jego nastaw. Przy DD29 miałem sporadyczne wzbudzenia w bardzo trudnych środowiskach (duża wilgotność, bliskość linii WN...) przy maksymalnych czułościach.

NAMIERZANIE (pinpoint)
Jak dla mnie podobne w obu typach, może nawet trochę lepiej jest w DD29 z uwagi na jej bardziej "garbaty" profil wiązki skanującej.

PRACA
Mimo większej masy samej cewki, po części kompensowanej plastikową sztycą, komfort pracy z uwagi na wagę oceniam podobnie do DD23.

Większa jest jednakże bezwładność DD29, co daje się lekko wyczuwać przy nawrocie cewki i przy manewrowaniu w trudnym terenie (las, zarośla, itp.).

Odnoszę też wrażenie, że przemiatając DD29 lepiej trzymana jest równoległość sondy w stosunku do podłoża, zwłaszcza na końcach pasa przemiatania (mniejsza tendencja do podrywania sondy) - DD23 notorycznie unoszą mi się przy końcach pasa przemiatania.

SKUTECZNOŚĆ OGÓLNA
Bez porównania na rzecz DD29.
  • Większa głębokość namierzania,
  • szerszy pas przemiatania,
  • mniejsza ilość fałszywych sygnałów
- wszystko to powoduje, że praca z cewką DD29 jest o wiele, wiele bardziej skuteczna i wydajna, niż w przypadku DD23. Nawet biorąc po uwagę drobne mankamenty, jak wzbudzenia w specyficznych środowiskach czy większe martwe pole.

PODSUMOWANIE
Powiem tak, odkąd zacząłem używać DD29 nie założyłem ani razu DD23, zaś CC23 (elipsę) - z czasu do czasu w specyficzne miejsca (ale i tak bardzo lubię tę cewkę... Oczko).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-02-2017, 00: 11
RE: Cewki DD29 16kHz i DD23 16kHz - szybkie porównanie z życia wzięte
Kupiłem nowy model DD29 16khz, kiedyś miałem w starej Optimie inną cewkę. Porównując do małej DD z którą chodziłem na aktualnej Optimie to faktycznie czuć na łapie po kilku godzinach większe obciążenie, ręka nie przyzwyczajona. Skuteczność wzrosła, łączkę monetkową na której już nic nie wychodziło i wyzbierana była każda blaszka dziś poprawiłem z efektami,kilka fenoli i 1/2silber grosza,kilka guzików i kilka plomb doszło. A miejsce było już potraktowane jako wyczyszczone do ostatniego śmiecia i drucika.
Zauważyłem jednak co innego niż Ty pisałeś, praca jest stabilniejsza niż na małej DD nawet w trawie z maksymalnymi nastawami czułości,no poza liniami wn.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS