Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 3 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ogród z....
22-04-2016, 17: 27 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-04-2016 17: 32 przez Dumadar.)
Ogród z....
Witam

Byłem w poniedziałek z żoną na poniemieckich ruinach. Mały rekonesans terenu. Na mapie, w miejscu gdzie był ogród, w jego centralnym punkcie jest kółeczko. Byłem przekonany, że w ten sposób zaznaczano drzewa. A tu niespodzianka. W miejscu gdzie widnieje to kółeczko piękny, rozległy sygnał. Kopiemy więc. Jakieś 70 cm pod warstwą ziemi pojawiła się płyta, zapewne betonowa. Wyglądała na dekiel od studzienki. Była już skorodowana. Nie kopaliśmy dłużej, deszcz nas przegnał. Wrócimy tam jeszcze. I tu pojawia się pytanie. Czy w ten, lub podobny sposób były zaznaczane studnie na mapach niemieckich? Studzienka kanalizacyjna odpada, melioracyjna również. Dom był postawiony na wzgórzu. Nie istniał długo, może 30 lat. Powstał między '36 a '43 rokiem. Jeżeli to była studnia, dlaczego została rozebrana poniżej poziomu gruntu i zabezpieczona deklem? Dlaczego jej po prostu nie zasypano?

Załączone pliki Miniatury

Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-04-2016, 18: 38
RE: Ogród z....
Moim zdaniem łatwiej zasłonić studnie deklem niż zasypywać. Poza tym zawsze mozna dekiel odkryć i studnię dalej używać.
22-04-2016, 18: 41
Studnia moze być używana mimo przykrycia - pompa lub hydrofor...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
22-04-2016, 23: 28
Nie napisałeś z czego zrobiona jest studnia.Z kamienia,cegieł czy z betonowych kręgów. ? Jeśli z kręgów ostatni mógł zostać wyjęty za PRL-u.Cegły czy kamienie też mogły zostać zabrane.Może w studni schowano depozyt i dlatego ją tak zamaskowano ? Sac-dollars

Człowiek jest tyle wart co pomoże drugiemu
23-04-2016, 09: 14
Nie wiem z czego jest studnia. Dokopałem się do dekla. Zaczęło padać i musieliśmy wracać do samochodu.
23-04-2016, 09: 34
To nie pozostaje ci nic jak wrócić tam i sprawdzić co tam jest :-) tylko napisz co co znalazłeś :-)
23-04-2016, 19: 41
A ja mam pytanie co to za mapka? Prześledziłem masę dworków, folwarków i domostw w swojej okolicy ale z takimi oznaczeniami się nie spotkałem...

,,Chodzi o zasadę... - nigdy nie łamię zasad, które sam sobie określam."
25-04-2016, 11: 50
Studnia zrobiona z kręgów. Nie odkopywałem, zabrakło czasu.
Co do mapy. To messtichblatt z 1943 roku, wersja kolorowa. Draco, o jakie oznaczenia Ci dokładnie chodzi?
25-04-2016, 13: 06
No właśnie o oznaczenia tej studni

,,Chodzi o zasadę... - nigdy nie łamię zasad, które sam sobie określam."
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS