Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 2 Głosów - 3.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alter w Praktyce - czyli jak wykorzystać altera
01-12-2016, 13: 18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-12-2016 19: 45 przez stan.)
Alter w Praktyce - czyli jak wykorzystać altera
Ja ucząc się najlepiej przyswajam wiedzę jeśli sam sobie coś zapiszę przy okazji może też pomóc innym więc może zamieszczę to na forum
Zamieściłem też odnośniki do stron instrukcji myślę że mogą się przydać.

ALTER w PRAKTYCE – czyli jak wykorzystać altera

Co prawda nie mam jeszcze dużego doświadczenia w obsłudze Altera, jednak chcę pokazać podstawy i w jaki sposób korzystać z możliwości jakie daje nowy wykrywacz poprzez jego odpowiednią konfigurację. Szczególnie dla tych którzy nie posiadali nigdy rutusów, Argo czy optimy

Żeby opanować obsługę Altera i korzystać z jego wszystkich możliwości, musimy nauczyć się dokładnie i na pamięć co najmniej podstawowych parametrów jak one oddziałują na siebie, jest to konieczność obowiązkowa, gdyż nie wyobrażam sobie aby zmieniać konfigurację i zaglądać do instrukcji na polu.

Wiedzieć musimy bezwzględnie w jakich trybach może pracować Alter 71. Jak je zmieniać oraz które parametry zmieniają ich charakterystykę i tryb pracy oraz w jakim kierunku

Wykrywacz może pracować w trybie statycznym , all metal (instrukcja str. 20)
Uzyskujemy to ustawiając. wzm. audio 0, wzm. statyki większe od zera, oraz SAT 0
Zmiana powyższych parametrów powoduje zmianę charakterystyki oraz trybu pracy wykrywacza

-Zmiana SAT ( str. 15) ustawienie tego parametru powyżej zera (zakres od 1-20) powoduje że wykrywacz zaczyna pracować jako Dynamiczny all metal, a ustawienie tego parametru na max 20 wykrywacz pracuje jako Dynamiczny „jednofiltrowy” i ruch sądy jest wymagany, (str.18) i Dynamika all metal (str.20)

Jeżeli natomiast zmienimy parametr wz. audio (str15) ustawiając go powyżej zera w zakresie1-60 oraz wzm.statyki także większe od zera wykrywacz staje się wykrywaczem jednoczesnym (str21). Powiększenie parametru wzm. statyki w zakresie 1-30 (str14) zwiększa oddziaływanie trybu statycznego na wykrywacz.

Zwiększenie parametru SAT w zakresie 1-20 niweluje wpływ warunków zewnętrznych na pracę kanału statycznego a także przy wysokim ustawieniu tego parametru na 20, powoduje zmianę sygnału statyka w zależności od położenia i głębokości oraz wielkości przedmiotu, przez podnoszenie głośności i tonu dźwięku.

Aby wykrywacz pracował jako dynamiczny, taki jak większość z was używa na co dzień (moim podstawowym trybem pracy jest od dwóch lat jednoczesny) Wystarczy aby wyłączyć wzmocnienie statyki ustawiając ten parametr na zero.
SAT w trybie dynamicznym nie jest użyteczny i nie wpływa na pracę wykrywacza.

Natomiast wzmocnieniem audio możemy wpływać na pracę wykrywacza, im wyżej ustawiony ten parametr tym sygnały słabe od małych przedmiotów położonych głęboko są coraz głośniejsze a przy ustawieniu na 60 wszystkie sygnały znajdujące się w zasięgu wykrywacza są jednakowo głośne, także od śmieci i różnych zakłóceń. Powinniśmy zatem ten parametr dostosować w zależności od warunków jakie są na miejscówce na śmietnikach niskie, natomiast gdy czyste pole maksymalne.

Zmiana tylko tych trzech parametrów (wzm audio, wzm statyka, oraz SAT) zmienia tryby pracy wykrywacza Alter71 od Statycznego all metal, Dynamicznego all metal, Dynamicznego oraz łącząc tryby statyczny i dynamiczny pracując jako Jednoczesny

Wszystkie fabryczne programy w wykrywaczu, możemy także modyfikować według naszych potrzeb i warunków w jakich używamy wykrywacz, nie możemy tylko zmieniać nazw programów,

Możemy więc te programy, poprzez zmianę tylko tych trzech parametrów bardzo szybko zamieniać w programy w trybie jednoczesnym i odwrotnie, oraz próbować wykorzystać je w terenie, wiem że na razie nie wielu jest przekonanych do tego trybu jednak przy zmianie częstotliwości mogą się okazać przydatne w wielu przypadkach.
To wymaga jednak czasu i prób w terenie. Znajdą się chyba osoby które używały już trybu jednoczesnego w Argo i Optimie i zechcą praktycznie wypracować sposoby jak można to wykorzystać.

Dodatkowo zmiana częstotliwości tych programów daje dużo więcej możliwości a wykorzystując pozostałe parametry z programu w trybie dynamicznym uczyni przechodzenie z trybu statycznego na jednoczesny lub odwrotnie łatwym który będzie wymagał tylko kilku naciśnięć przycisków, które wykonamy podczas poszukiwania po dojściu do wprawy w czasie kilkunastu sekund.

Zmianę czułości, dyskryminacji , i dyskryminacji wybiórczej dokonujemy w trybie pracy naciskając przycisk enter i wybierając strzałkami odpowiednią wartość

Szybkość pracy wykrywacza zależna jest od filtra gruntowego i częstotliwości na jakiej pracuje wykrywacz.
Poszukiwania głębokie potrzebują niższej częstotliwości i mniejszego numeru filtra gruntowego ( str 14), natomiast im przedmioty drobniejsze i płytko leżące częstotliwości wyższych. (str12) oraz wyższych numerów filtra gruntowego a od niego uzależniona jest wysokość maskowania które to producent przypisał domyślnie i nie można ustawić większego filtru maskowania jak domyślnie przypisany. (instr.str.14 i 13)
Przy poszukiwaniu malutkich przedmiotów leżących głęboko słabe sygnały mogły by zostać usunięte dlatego w takich wypadkach musimy starać się używać niższych filtrów, zawsze jednak musimy kierować się umiarem oraz wygodą w poszukiwaniu

Część druga

Jeżeli opanowaliśmy już to co opisałem powyżej i potrafimy bez problemu zmieniać tryby pracy w jakich możemy pracować wykrywaczem Alter 71 to znaczy:
- Statyczny all metal,
- dynamiczny all metal (dynamiczny „jednofiltrowy” )
- Jednoczesny , łączący w sobie tryby statyczny i dynamiczny,
- oraz -dynamiczny.

Wiedząc także że wszystkie programy fabryczne możemy dowolnie konfigurować w zależności od własnych potrzeb i warunków w jakich będziemy poszukiwać . W każdym z tych programów możemy zmienić tryb pracy.

Programy ustawione fabrycznie do pracy w trybie dynamicznym : Podstawowy, Monety, Szybki, i Bardzo szybki mogą stać się programami pracującymi w trybie Jednoczesnym.

Wystarczy tylko zmienić jeden parametr, zmieniamy wzm.statyki z zera w zakresie 1-30 im wyżej tym większy wpływ kanału statyki na pracę wykrywacza w trybie jednoczesnym, więc poziom dostosujemy do swoich potrzeb.

Pozostałe parametry tych programów mogą pozostać takie same jak zostały ustawione fabrycznie, lub można zmienić je dostosowując do swoich upodobań i warunków miejscówki.

Postępując w ten sposób za pomocą zmiany tylko wzm.statyki mamy możliwość szybkiej zmiany i używania wykrywacza w trybie jednoczesnym pracującym na kilku częstotliwościach z dostosowanym już filtrem gruntowym i maskowaniem zalecanym do używanego zakresu częstotliwości.

Oczywiście że wszystkie te ustawienia, filtrów gruntowych, maskowania, wzm. audio, wysokości i tonu sygnału wiodącego, profile dźwiękowe i pozostałe możemy zmieniać.
Jednak praktycznie po skonfigurowaniu wcześniej ich w programach fabrycznych pod swoje potrzeby, to po zmianie na tryb jednoczesny, praktycznie nie musimy nic zmieniać, chyba że trafimy na specyficzną miejscówkę , wtedy dostosowujemy do panujących warunków w terenie..

Po dostosowaniu tych fabrycznych programów do swoich potrzeb to zmiana trybu pracy wykrywacza z trybu dynamicznego na jednoczesny i odwrotnie ale pracującego na innej częstotliwości zajmie maksymalnie 30 sekund, a polegać to będzie na wciśnięciu kilku przycisków.
Jesteśmy w „trybie pracy” naciskamy na „włącznik” -> wybieramy program -> naciskamy spust -> dostrajamy do gruntu lub wybieramy fabryczny przez naciśniecie spustu -> naciskamy przycisk menu -> przechodzimy do strony audio i znajdujemy parametr wzm. statyki i włączamy ustawiając odpowiednią wartość od 1 do 30 i mamy tryb jednoczesny, lub wyłączamy ustawiając (0) zero i mamy tryb dynamiczny -> przyciskamy spust i gotowe, cała ta operacja nie trwa dłużej jak 30 sekund.

Podobnie możemy postąpić z pozostałymi programami, - Statykiem, - Jednoczesnym i – Dużym srebrem, dostosowując je do pracy w trybie dynamicznym (program duże srebro pracuje jako jednoczesny tylko że z niskim wzmocnieniem statyki) –jednak wtedy musimy wyłączyć wzm. statyki ustawiając ten parametr na (0) zero, a w programie, –Statyk dodatkowo musimy włączyć jeszcze wzm. audio ustawiając według potrzeby jego wielkość w zakresie od 1 do 60.

Wtedy mamy 3 programy o niskiej częstotliwości z wolnymi filtrami gruntowymi oraz odpowiednim dla nich maskowaniu do poszukiwania przedmiotów większych i głębiej zalegających.

Oczywiście że jest jeszcze wiele innych możliwości zmian w programach ale sądzę że zrozumienie podanych przeze mnie zmian i jak wpływają one na pracę wykrywacza, pomoże w dalszym zrozumieniu zasad ustawień wykrywacza.

Rozumiem że przedstawione opisy pomogą kolegą którzy rozpoczynają swoją przygodę z poszukiwaniem jednak mam nadzieję że i bardziej zaawansowani znajdą coś dla siebie

Jak z pewnością zauważyliście nie podaje tu żadnych konkretnych wartości ustawienia wszystkich parametrów dlatego że uważam iż nie ma jakiś uniwersalnych ustawień, a jedynie dostosowywać je trzeba do sytuacji i warunków w jakich będziemy poszukiwać.

Ustawienia wyjściowe podał producent w programach domyślnych, do których zawsze możemy wrócić poprzez reset wchodząc do strony Programy przez chwilowe naciśniecie włącz w trybie pracy wykrywacza i przechodząc do zakładki reset (instr. Str.6).

Nie podaje także żadnych sugestii ponieważ ja sam jeszcze zbyt mało w terenie potestowałem i nie chcę podawać nie sprawdzonych informacji, jednak na pewno w odpowiednim czasie to zrobię.

Na razie tyle bo jest to bardzo rozległy temat ale postaram się jeszcze podzielić się z wami jeżeli będzie zapotrzebowanie na tego typu opisy później.

więc (ciąg dalszy nastąpi)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-12-2016, 22: 58
RE: Alter w Praktyce - czyli jak wykorzystać altera
Dzięki Stan.Napisane prosto i zrozumiale.
03-12-2016, 18: 39
Wzmocnienie audio

Co to jest właściwie „wzmocnienie audio”? . czytając niektóre wpisy kolegów widzę że część z was nie bardzo rozumie co to jest wzmocnienie audio .

Ktoś tu pisze że po mimo prób w zakresie (1-20) wzm.audio nie dostaje informacji czy to jest moneta na 15cm czy folia na 5cm, bo w wzmocnieniu audio nie o to chodzi od prawidłowego ustawienia wzm.audio zależy prawidłowa identyfikacja ID przedmiotów a co za tym idzie prawidłowa sygnalizacja dźwiękowa i na wykresie wyświetlacza wielu, a szczególnie małych przedmiotów.

Wzmocnienie audio (inst.str.15) wzmacnia sygnały słabe, to znaczy sygnały od przedmiotów małych i zalegających głęboko od nich sygnał jest wzmacniany w zależności od wielkości ustawiania tego parametru i przy maksymalnym ustawieniu tego wzm.audio (60) wszystkie sygnały i te słabe i te mocne są tak samo silne.

Co to oznacza? to znaczy że w zależności od siły sygnału jest on identyfikowany odpowiednim ID. oraz przypisanym do niego dźwiękiem koloru czy też żelaza i wykresem na wyświetlaczu.

Jeżeli jest to przedmiot mały i leży głęboko a wzm.audio mamy ustawione małe w granicach (1-20) to i sygnał od tego przedmiotu będzie słaby a co za tym idzie i ID tego przedmiotu będzie mniejsze więc i dźwięk i słupek na wykresie nie będzie całkowicie prawidłowy.

Możemy to sprawdzić kładąc monetę na ziemi i unosząc sondę do góry zauważymy że ID i dźwięk się zmieniają aż w pewnym momencie są nie prawdziwe i nie oznaczają już monety tylko jakiś śmieć chociaż na ziemi dalej leży ta sama moneta, podobnie się dzieje z słupkiem wykresu zaczyna się rozchodzić i krzywić na po skali, im przedmiot czy moneta mniejszy tym zjawisko to jest bardziej widoczne i czytelne.

Natomiast po podniesieniu ustawień wzm.audio prawie do maksimum potrafi znowu prawidłowo określić ID , a co za tym idzie także dźwięk i wykres na większej już głębokości będzie prawidłowy.

Oczywiście na prawidłową identyfikację ma wpływ jeszcze wiele czynników i ustawień, ale nie będę o tym pisał teraz żeby nie zaciemniać zrozumienia działania wzm.audio.

Oczywiście nie ma nic za darmo duże wzmocnienie wzmacnia także sygnały od śmieci i innych zakłóceni , jednak możemy je trochę ograniczyć innymi ustawieniami, choćby maskowaniem, ale o tym także innym razem żeby nie mieszać w głowie.

Żeby mieć głębokie zasięgi szczególnie tych bardzo malutkich przedmiotów musimy ustawić wzm.audio jak najwyżej w miarę i na ile warunki w terenie pozwalają.

Jeżeli mamy teren czysty a spodziewamy się ze mogą być malutkie wartościowe przedmioty to wzm.audio ustawiamy wysoko, nawet maksymalnie (bo głębia nie ma tu znaczenia) jaka jest różnica czy kopiemy na 10 czy 20cm ważna jest prawidłowa identyfikacja.

Natomiast jeżeli teren jest bardziej zanieczyszczony lub innych zakłóceń jest więcej, obniżamy wzm.audio mając na uwadze że zasięgi wykrywacza się trochę zmniejszą ale wygoda poszukiwania się zwiększy (przecież żaden wykrywacz nie da rady wyciągnąć za jednym przejściem wszystkiego)

Gdy miejscówka jest mocno zaśmiecona lub na "śmietniku" wzm.audio ograniczamy wtedy do zakresu (1-20) oraz dobieramy do tego odpowiednie inne ustawienia.

Kończąc podsumujmy. Jeżeli miejscówka jest w miarę czysta i znajdują się tam malutkie przedmioty wzm.audio duże do maksymalnego, jeżeli na miejscówce jest dużo śmieci a wykrywacz staje się zbyt hałaśliwy, mocno zmniejszamy wzm. audio a na "śmietnikach" ustawiamy minimalne to znaczy 1.
Ustawienie wzm.audio na zero (0) wyłącza kanał dynamiczny a wykrywacz pracuje wtedy jako statyczny.

Wszystko co napisałem tu o wzm.audio dotyczy zarówno trybu dynamicznego jak i trybu jednoczesnego, nie ma jednak wpływu na tryb statyczny.

Mam nadzieje że chociaż w części pomogłem zrozumieć działanie wzm.audio i jak go stosować
Ja przeważnie mam ustawione wzm.audio bardzo wysoko , właściwie nie mniej jak na 50 a bardzo często na maksymalne wzmocnienie, to jednak zależy od upodobań i wrażliwości każdego z nas.
Wykrywacze Rutusa wymagają do prawidłowego z nich korzystania zrozumienia i osłuchania się w terenie. Po trudniejszych trochę początkach w obsłudze, odwdzięczają się potem skutecznością.
04-12-2016, 08: 33 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-12-2016 08: 35 przez front247.)
Stan świetny post dzięki,pomogłes mi zrozumieć dokładnie .W ogóle to jak opisujesz pewne rzeczy w rutusie...pownienes dostać zlecenie na napisanie instrukcji obsługi do altera,bo ja generalnie tępy jestem a twoje wyjaśnienia czytelne na maxa Uśmiech Teraz potestuje to w terenie.
04-12-2016, 13: 07 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-12-2016 13: 19 przez daro.)
A czy mogę się nie zgodzić z ostatnią częścią ?
Wzmocnienie audio nie ma nic wspólnego z zasięgiem,a już zupełnie nie ma nic wspólnego z identyfikacją czy to graficzną czy cyfrową.
Zasięg jest ciągle taki sam,poziom ustawienia wzmocnienia audio wpływa tylko na słyszalność sygnałów a nie na ich wykrywalność.
Miałem kilka wykrywaczy z opcją wzmocnienia audio ale w żadnym ta opcja nie wpływała na poprawność ID cyfrowego a już o zasięgu nie wspomnę.
04-12-2016, 13: 56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-12-2016 14: 02 przez EL NINO.)
Neviem jak jest u altera, ale mne na argo , optimie y na najnizsim wmocneniu jest slaby sygnal , y popravne ID....
04-12-2016, 16: 03 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-12-2016 16: 05 przez stan.)
(04-12-2016 13: 07)daro napisał(a):  A czy mogę się nie zgodzić z ostatnią częścią ?
Wzmocnienie audio nie ma nic wspólnego z zasięgiem,a już zupełnie nie ma nic wspólnego z identyfikacją czy to graficzną czy cyfrową.
Zasięg jest ciągle taki sam,poziom ustawienia wzmocnienia audio wpływa tylko na słyszalność sygnałów a nie na ich wykrywalność.
Miałem kilka wykrywaczy z opcją wzmocnienia audio ale w żadnym ta opcja nie wpływała na poprawność ID cyfrowego a już o zasięgu nie wspomnę.
Masz prawo się nie zgodzić to oczywiste, tylko może ja nie zbyt precyzyjnie wytłumaczyłem albo ty źle zrozumiałeś.
Nie chodzi w wzmocnieniu audi o sygnał który jest przez nas słyszalny tylko o słaby sygnał podawany na układy identyfikacji, te sygnały które są już na granicy zasięgu, dlatego podałem przykład żeby położyć monetę i podnosić cewkę i patrzeć jak zmienia się dźwięk i ID, tam napisałem "słaby sygnał" a nie "cichy sygnał" a to jest różnica
Zasięgu nie zwiększa w dosłownym tego znaczeniu to fakt, ale chodzi o to że przy złych ustawieniach, niektórych sygnałów nie słyszymy bo są bardzo słabe i są wycinane, przez układy np maskowanie, dla nas zasięg to jest to co możemy zidentyfikować

(04-12-2016 13: 56)EL NINO napisał(a):  Neviem jak jest u altera, ale mne na argo , optimie y na najnizsim wmocneniu jest slaby sygnal , y popravne ID....

Oczywiście ale tylko te które mimo że są bardzo słabe ale wystarczające aby je układ w miarę prawidłowo zidentyfikował, ale gdybyś je jeszcze trochę osłabił przez uniesienie cewki to by ID się zmieniał w kierunku żelaza
04-12-2016, 17: 44
Stan chyba jeszcze za mało w terenie z Alterem spędziłeś Oczko
Przekonasz się,że podczas wypraw będzie się pojawiać masa sygnałów w słuchawkach a na wyświetlaczu nic.
Bardzo podobne zjawisko występuje w Deusie ,słychać czysty dźwięk koloru a na wyświetlaczu ani śladu.
Alter ma bardzo podobnie.Już wiele razy trafiłem ciekawą rzecz pod cewką tylko na słuch bo wyświetlacz "milczał" i to nie przez moją gamoniowatość bo ustawienia mam dopracowane i już więcej nie da się wycisnąć.
Wzmocnienie audio jest bardzo fajnym parametrem tylko trzeba się nauczyć go stosować albo samemu się "przystosować" do do poziomu na jakim jest ustawione.
04-12-2016, 18: 14
(04-12-2016 17: 44)daro napisał(a):  Stan chyba jeszcze za mało w terenie z Alterem spędziłeś Oczko
Przekonasz się,że podczas wypraw będzie się pojawiać masa sygnałów w słuchawkach a na wyświetlaczu nic.
Bardzo podobne zjawisko występuje w Deusie ,słychać czysty dźwięk koloru a na wyświetlaczu ani śladu.
Alter ma bardzo podobnie.Już wiele razy trafiłem ciekawą rzecz pod cewką tylko na słuch bo wyświetlacz "milczał" i to nie przez moją gamoniowatość bo ustawienia mam dopracowane i już więcej nie da się wycisnąć.
Wzmocnienie audio jest bardzo fajnym parametrem tylko trzeba się nauczyć go stosować albo samemu się "przystosować" do do poziomu na jakim jest ustawione.

Oczywiście niewiele razy byłem w terenie jak większość z nas, nie wiem może ty użytkujesz go dłużej ale...

To wytłumacz sobie dlaczego słychać sygnał a ID nie jest wyświetlane, jest to normalne i już nie raz było o tym pisane, po prostu jest zbyt słaby sygnał żeby go układ mógł zidentyfikować (nawet jak wzm.audio jest włączone) ale na tyle jeszcze silny że układ dźwiękowy daje radę wyświetlić dźwięk, wtedy wystarczy trochę odkopać i już masz prawie prawidłowe ID.
Wiec wszystko jest zgodne z tym co napisałem, tylko może nie zrozumiałeś, i dla niektórych potrzebne jest uszczegółowienie, ale to są bardzo skomplikowane procesy. Ja nie jestem informatykiem ani nie projektuje wykrywaczy.
04-12-2016, 20: 07
daro napisał(a):...
...

Kolego, podziel się max ustawieniami. =)
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS