Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RUTUS :: zasilanie - akumulatory - baterie - problemy
28-03-2014, 15: 15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-05-2014 13: 45 przez _cheetah_.)
RUTUS :: zasilanie - akumulatory - baterie - problemy
1.
Rutus Argo, Proxima, Optima przystosowane są do zasilania z napięć z zakresu 6...9V. I ani mniej, ani więcej!

Przy zasilaniu dowolnym napięciem z podanego zakresu detektor utrzymuje swoje podstawowe parametry, a w tym szczególności czułość i zasięg.

Zasilanie z napięć wyższych od 9V może prowadzić do:
  • uszkodzenia wykrywacza;
  • zmniejszenia czułości, a tym samym zmniejszenia zasięgu maksymalnego.

2.
Zakres napięć zasilających 6...9V umożliwia bezproblemowe zasilanie detektorów, między innymi z:
  • baterii alkalicznych: 6x1.5V
  • akumulatorów NiCd: 6x1.2V
  • Akumulatorów NiHM: 6x1.2V

3.
Warunkiem poprawnej pracy detektora jest stosowanie dobrej jakości baterii lub akumulatorów.

Dobrej jakości baterie lub akumulatory oznaczają w tym przypadku to, że detektor umożliwia pracę bez utraty parametrów oraz pojawiania się zakłóceń w pełnym zakresie wskazań wskaźnika naładowania baterii, czyli od 100% do 0%.

Jeśli zakłócenia pojawiają się przed osiągnięciem 0% na wskaźniku naładowania baterii, oznacza to używanie złych jakościowo lub uszkodzonych baterii lub akumulatorów.

4.
Baterie oraz akumulatory mają różny sposób rozładowywania się podczas pracy (zmniejszania swojego napięcia), co oznacza, że wskaźnik naładowania baterii będzie się różnie zachowywał w czasie pracy detektora, w zależności od tego, czy będzie zasilany z baterii, czy z akumulatorów.
Zwykłe baterie zmniejszają swoje napięcie w czasie pracy (rozładowywania się ) w miarę systematycznie, zaś akumulatory, po początkowym szybkim spadku prawie cały czas pracy utrzymują niezmienną wartość, co poglądowo przedstawione jest to na poniższym obrazku:

[źródło: http://www.eneloop.info/home/technology/capacity.html]

Legenda:
    Cell Voltage: Napięcie baterii / akumulatora
    100mA Discharge Characteristic: Rozładowywanie prądem obciążenia 100mA
    Discharge Capacity: Pojemność wykorzystana w czasie rozładowania (czas rozładowania)
    ▬▬▬ typowa bateria alkaliczna o pojemności ~2000mAh
    ▬▬▬ akumulator eneloop
    ▬▬▬ Akumulator NiHM o dużej pojemności (~2450mAh)
Powyższy rysunek będzie prawdziwy również dla pakietów baterii (6x1,5V) / akumulatorów (6x1,2V), wystarczy jedynie pozmieniać napięcia na lewej krawędzi wykresu - odpowiednio:
    1.0V → 6,0V
    1.1V → 6,6V
    1.2V → 7,2V
    1,3V → 7,8V
    1,4V → 8,4V
    1,5V → 9,0V
Oczywiście, przedstawiony wykres jest poglądowy, ale widać, że już po około 30% czasu pracy detektora po założeniu nowych baterii / akumulatorów, napięcie na akumulatorach może być wyższe od napięcia na bateriach.

5.
Zależność wskazań wskaźnika naładowania baterii od napięcia baterii / akumulatorów:
    0% < 6,0V
    0% → 6,0V
    10% → 6,3V
    20% → 6,6V
    30% → 6,9V
    40% → 7,2V
    50% → 7,5V
    60% → 7,8V
    70% → 8,1V
    80% → 8,4V
    90% → 8,7V
    100% → 9,0V
    100% > 9,0V

6.
Więcej o zasilaniach, akumulatorach, ładowarkach:

FAQ :: RUTUS hardware
Akumulatory AA NiHM o niskim stopniu samorozładowania
Ładowarki mikroprocesorowe do akumulatorów NiHM
UWAGA! Zasilanie Rutusów z napięcia wyższego od 9V
Zmiany techniczne i modyfikacje wykrywaczy Rutus
Osłona do cewki
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-01-2015, 14: 57 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-01-2015 14: 58 przez Młody.)
RE: RUTUS :: zasilanie - akumulatory - baterie - problemy
A ja jestem ciekawy, po jakim procencie zużycia baterii w Rutusach, bateria lada moment się wyczerpie?
Jestem pełen podziwu akumulatorków eneloopów (tych białych, standardowych).
Wytrzymały spokojnie z 6 wypadów po 3-5 h każdy i wyświetlacz na ostatnim wyjściu wskazywał 46%.
Dokańczając i precyzując pytanie z pierwszego zdania - po jakiej wartości spadek baterii będzie o wiele większy oraz do jakiej wartości wykrywacz powinien zachowywać się stabilnie?
Zawsze obawiam się, że w polu z 40% może w godzinę zrobić się 15%, a że chodzę z Optimą dość krótko, to wole się upewnić.W Fisherze było 5 kresek i mając 3 aku potrafiło zejść w paru minut do zera.
Z góry dzięki za pomoc!
25-01-2015, 17: 29
Przeczytaj dokładnie punkt 3 tam jest wszystko napisane.
Dobrych baterii lub akumulatorów, jeśli to jest jakiś szajs to nikt tego nie wie kiedy padną
25-01-2015, 17: 33
ostatnio chodziłem 2 tyg. temu enellopy mialem juz na zero a Argo dalej smigał ...
25-01-2015, 19: 07
(25-01-2015 17: 33)aliens napisał(a):  ostatnio chodziłem 2 tyg. temu enellopy mialem juz na zero a Argo dalej smigał ...

Tak zgadza się,nawet przy zerowym procencie naładowania baterii wykrywka działała stabilnie.Niestety po dłuższej chwili zaczyna terkotać i się wylączy.
25-01-2015, 22: 27 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-01-2015 22: 28 przez _cheetah_.)
(25-01-2015 14: 57)Młody napisał(a):  Zawsze obawiam się, że w polu z 40% może w godzinę zrobić się 15%, a że chodzę z Optimą dość krótko, to wole się upewnić.
W pierwszym poście u góry, w punkcie 4. masz rysunek, jak rozładowują się enelopy i przełóż to sobie na czas.

Pobór prądu Optimy w typowych warunkach to jakieś~ 130mA, pojemność enelopów to 1800mAh, więc całkowity czas pracy na nich (od 100% do 0%) można szacować na jakieś 13...15 godzin, więc jak wskazanie wskaźnika naładowania zacznie w końcu spadać będzie pozostawać jakieś godzina...dwie (trzeba to sobie po prostu wypraktykować, mając w polu w kieszenie zapasowy komplet baterii (który powinno się mieć zawsze!).

A cha, wszystko to w lato, bo w zimie wydajność aku spada, i to czasami bardzo.

Ja na GP 2700mAh chodziłem zwykle do 20...21h (latem, komplet był lekko uszkodzony, jak się po niewczasie okazało)
25-01-2015, 23: 53
Ja właśnie kupiłem aku Varta 2600mA, precharged, czyli gotowe do użycia. Ciekaw jestem jak długo pociągną teraz i po pierwszym ładowaniu w tych lekko zimowych warunkach.

"...Nothing he's got he really needs, 21st century schizoid man..."
30-01-2015, 23: 06
Znalazłem test akumulatorków AA paluszków, moim zdaniem dość ciekawy i sporo można się dowiedzieć jeżeli ktoś jest zainteresowany to polecam ten bardzo obszerny artykuł link >>>>> http://www.pcworld.pl/artykuly/400726_1/...wania.html
30-01-2015, 23: 34
Dzisiaj na dwudniowych bateriach też miałem różne wskazania przykładowo 20% po naciśnięciu spustu 29% i tak różnie aż 0% i nadal śmigałem normalnie. Chodzę na alka. duracell zawsze starczają na 3-4 wyjścia zazwyczaj przy 20% wyrzucam i daje nowe ale dziś akurat nie miałem
31-01-2015, 12: 26
Przed kilkoma dniami byłem na poszukiwaniach i gdybym nie spojrzał na wyświetlacz to nie wiedziałbym ,że aku jest już na zero bo Argo pracował normalnie .Dopiero to spostrzeżenie spowodowało,że zmieniłem akumulatorki na naładowane.Używam aku Tronica z Lidla.

Człowiek jest tyle wart co pomoże drugiemu
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS