Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zgoda na eksploracje
05-07-2017, 11: 16
Zgoda na eksploracje
http://dziedzictwokicki.blox.pl/2017/03/...zymac.html

Ten artykuł chyba rozwiewa wszelkie wątpliwości, co do tego czy ubieganie się o jakiekolwiek pozwolenia ma sens...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-07-2017, 11: 47
RE: Zgoda na eksploracje
Sens zawsze jest. Chodzisz sobie spokojnie z wykrywką tylko że niestety wszystko musisz oddać do muzeum.
A co do wykształcenia archeologicznego aby uzyskać zgodę co odpisał WKZ tyczy się tylko ale "poszukiwań archeologicznych" na archeo tereny a nie na "poszukiwanie zabytków". Świadomie lub nie świadomie wprowadzono w błąd człowieka. Może po prostu chcieli mieć go z grzywki
05-07-2017, 12: 59
A jak wygląda sprawa z poszukiwaniem meteorytów? Procedura jest chyba nieco inna niż przy poszukiwaniu zabytków?
05-07-2017, 13: 44
Tu się z Brzozą zgodzę że jest sens . Natomiast co do tego artykułu to moim zdaniem autor zrobił tzw misz-masz lekki . Wg tego artykułu to żaden z poszukiwaczy nie powinien otrzymać pozwolenia a jednak tak nie jest na stan z maja 2017. Czytałem również wypowiedzi autora chyba ba fb i ni jak się to ma chyba do rzeczywistości . Pomijam ,że prawo nie jest doskonałe niestety i powinno być zmienione w tej dziedzinie ale trzymając się obecnego prawa jest do uzyskania pozwolenie przez poszukiwacza spełniając kryteria . Przykładem jest kolega Brzoza miedzy innymi że ma pozwolenia wydane a zarazem ja również mam osobiście wydane pozwolenia na poszukiwania i nie było jakiegoś dużego problemu .Dużo również może wypowiedzieć się kolego Saper który jest obyty bardo dobrze z wkz-tami . Ja bym z chęcią zobaczył jakie dokumenty autor złożył do wkz i co tam napisał konkretnie że mu odrzucili złożone wnioski na pozwolenia . Chyba że wkz-ty obecnie zmieniły dane zawarte we wnioskach na podstawie nowej ustawy . To rzeczywiście już jest problem
05-07-2017, 14: 14
WKZ nic nie zmieniały. Nowa ustawa nie weszła jeszcze w życie. Brzoza ma racje. Wymóg nadzoru archeo lub wykształcenie archeologiczne jest wymagane jeżeli chcemy poszukiwać zabytków na stanowiskach. Jeżeli na terenach wskazanych przez nas we wniosku są stanowiska, zgody takiej nie otrzymamy lub będzie wymagany nadzór. Choć niektóre WKZ z góry wymagają archeologa mimo iż tereny przedstawione przez nas nie są stanowiskami, bądź nie są w strefie ochrony (strefy takie ustalają gminy lub powiaty). W takich przypadkach jest to nadużycie z ich strony. A o zgodę zawsze warto wystąpić. Jest jeszcze jedna sprawa której rozwiązania nie mogę się doszukać. Mamy zgodę, poszukiwania przeprowadzone i zakończone pełną dokumentacja. Przedmioty wysłane do muzeum. Muzeum jednak odsyła część przedmiotów twierdząc, że nie są zainteresowani. Niech będą to przykładowo numizmaty 17 i 18 wieczne. cóż z tym "fantem" począć? Mimo tego, że działaliśmy zgodnie z przepisami mamy potencjalnie "gorący towar" w domu. W razie jakiejś kontroli może stać się on powodem kłopotów z prawem.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
05-07-2017, 16: 14
Generalnie to nie wiem skąd wzięte jest to muzeum ze trzeba z nimi podpisywać odbieranie przedmiotów itp . Ustawa mówi że przedmioty znalezione podczas badań oddaje się do wkz-tu . A dopiero konserwator decyduje gdzie to przekazać . W przypadku przypadkowych odkryć to należy dostarczyć do starostwa, burmistrza itp lub konserwatora . Ale to już podchodzi pod ustawę rzeczy znalezionych . Konserwator nic nie wspominał o żadnym muzeum .
Tak dla wglądu wrzucę to co wymaga Wkz z Poznania dla poszukiwaczy dokumentów dołączone do wniosku

.doc  nowy_wniosek_na_poszukiwania_zabytkow.doc (Rozmiar: 34.5 KB / Pobrań: 18)

a tak dla archeologów

.doc  nowy_wniosek_na_badania_archeologiczne_i_wykopaliskowe-1_0_nowy.doc (Rozmiar: 35 KB / Pobrań: 4)
05-07-2017, 16: 33
Niektóre WKZ wymagają również określenia muzeum które zgodzi się przyjąć nasze przedmioty. Masz rację rutus. Przedmioty powinny trafić najpierw do konserwatora i to on określa czy dany przedmiot jest zabytkiem. I tu jest problem. Bo według jednej osoby coś jest zabytkiem, a według innej ten sam przedmiot może nim nie być. Wszystko zależy od konserwatora.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
05-07-2017, 21: 26 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-07-2017 21: 33 przez Nightmare.)
Zezwolenie ma jak najbardziej sens. Też się przymierzam do złożenia wniosku. Mam kilka hektarów własnego pola, do tego będę miał zgodę na piśmie od dobrego sąsiada na jego pola - jakieś 15 hektarów.
Męczy mnie tylko zawiłość całej procedury - powinny być udostępnione wzory pism, co dany dokument powinien zawierać.
Program poszukiwań - jak to ma wyglądać? Co tam mam napisać - będę chodził w niedzielę od 10.00 do 15.00?
Na jaki okres czasu maksymalnie można się ubiegać o pozwolenie?
Czy na jednym wniosku można ująć kilkanaście działek gruntu o łącznej powierzchni powiedzmy 20 hektarów i zapłacić tylko raz 82 zł?

Rozmawiałem z archeologiem na zlocie w Gołuchowie, dowiedziałem się, że konserwator nie może odrzucić poprawnie wypełnionego wniosku (np. miał takie widzimisię lub zły humor). Jeśli to zrobi, można jego decyzję zaskarżyć do MKiDN.

(05-07-2017 14: 14)Dumadar napisał(a):  Jest jeszcze jedna sprawa której rozwiązania nie mogę się doszukać. Mamy zgodę, poszukiwania przeprowadzone i zakończone pełną dokumentacja. Przedmioty wysłane do muzeum. Muzeum jednak odsyła część przedmiotów twierdząc, że nie są zainteresowani. Niech będą to przykładowo numizmaty 17 i 18 wieczne. cóż z tym "fantem" począć? Mimo tego, że działaliśmy zgodnie z przepisami mamy potencjalnie "gorący towar" w domu. W razie jakiejś kontroli może stać się on powodem kłopotów z prawem.

Możesz poprosić o dokument, że takie monety muzeum zwróciło i jesteś kryty. Do tego pismo do WKZ, że muzeum zwróciło numizmaty i co masz dalej z nimi zrobić.
05-07-2017, 22: 54
Na wzory Nightmare luknij tu http://www.rutusowiec.com.pl/showthread.php?tid=2393 kolega brzoza rozpisał co i jak i coś tam ja wstępnie wrzuciliśmy
Co do sąsiada możesz zastosować wzory tam ujęte . Co do własnych działek zapewne będzie potrzeba potwierdzenia z urzędu miasta że to jest Twoja własność ze wskazaniem nr działek .
Okres pozwolenia we wniosku możesz wskazać koniec grudnia 2017
A płaci się tylko raz te 82zł za wszystkie wskazane działki we wniosku .
Czyli jeśli wskażesz we wniosku razem 10 działek to płacisz tylko raz . wszystko w podwójnych egzemplarzach .

Możesz zastosować ten wniosek do wkz-tu ten co powyżej wrzuciłem ze zmianą miejsca wkz docelowego.
Jeszcze jedno co chyba nikt nie pisze we wnioskach że możesz wpisać osoby które przykładowo będą chciały chodzić również z Tobą . Ja mam wpisanego syna również we wniosku nawet że jest jeszcze nie pełnoletni .

Co do programu poszukiwań to jest to ja również miałem problem ale pomógł mi archeolog . Bo to jest newralgiczny punk niestety i co zapewne wkz-ty w większości odrzucają wnioski i się odechciewa wszystkiego .
Może jeśli znajdę trochę czasu to wrzucę jak to mi opracował archeolog i zaakceptował wkz
06-07-2017, 06: 12
W jednym wniosku/pozwoleniu możesz ująć kilka nawet odległych od siebie obszarów z reguły na 1 rok. Jest też możliwość przedłużenia/rozszerzenia zakresu na rok następny za 1/2 ceny (osobiście nie sprawdzałem ale w kraju już takie działania przechodziły).
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS