Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zgoda na eksploracje
12-07-2017, 17: 17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-07-2017 18: 56 przez stan.)
RE: Zgoda na eksploracje
Przeczytałem nową ustawę i wybrałem to co dotyczy poszukujących zabytków (czyli moim zdaniem nas) zaznaczając to pogrubionym tekstem, tu pytanie do kol brzozy czy ja dobrze to rozumie i jak to się zmieniło do starej, wydaje mi się że jest korzystniej bo wynika z niego że wystarczy tylko nasze oświadczenie że mamy zgodę właściciela, nie koniecznie na piśmie
Czy dobrze to rozumie....

a tu wybrany tekst moim zdaniem dotyczący poszukiwania bez pozostałych

§ 9. 1. Wniosek o wydanie pozwolenia na poszukiwanie zabytków albo prowadzenie badań archeologicznych zawiera:
1) imię, nazwisko i adres lub nazwę, siedzibę i adres wnioskodawcy;
2) wskazanie miejsca poszukiwania zabytków albo wskazanie miejsca prowadzenia badań archeologicznych z okreś-
leniem współrzędnych geodezyjnych
, a w odniesieniu do polskich obszarów morskich, o których mowa w art. 2 ust. 1
ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, współrzęd-
nych geograficznych naniesionych na morską mapę nawigacyjną;
3) wskazanie przewidywanego terminu rozpoczęcia i zakończenia poszukiwań zabytków albo prowadzenia badań
archeologicznych;
4) uzasadnienie wniosku.

2. Wniosek o wydanie pozwolenia na poszukiwanie zabytków zawiera ponadto imię, nazwisko i adres osoby kierują-
cej poszukiwaniami zabytków albo samodzielnie prowadzącej te poszukiwania.

5. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się:
1) program poszukiwania zabytków albo prowadzenia badań archeologicznych;
2) dokument potwierdzający posiadanie przez wnioskodawcę tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości, upraw-
niającego do występowania z tym wnioskiem, albo oświadczenie wnioskodawcy o posiadaniu tego tytułu, a w przy-
padku gdy z wnioskiem występuje podmiot zamierzający prowadzić te działania, zgodę właściciela lub posiadacza
nieruchomości na ich prowadzenie albo oświadczenie, że właściciel lub posiadacz tej zgody nie udzielił;

W pozwoleniu otrzymamy

19. 1. Pozwolenie na poszukiwanie zabytków albo prowadzenie badań archeologicznych zawiera:
1) imię, nazwisko i adres lub nazwę, siedzibę i adres wnioskodawcy;
2) wskazanie miejsca poszukiwania zabytków albo wskazanie miejsca prowadzenia badań archeologicznych z okreś-
leniem współrzędnych geodezyjnych dla punktów załamań obszaru badań lub środka obszaru w przypadku obszarów
o małej powierzchni, a w odniesieniu do polskich obszarów morskich, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia
21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, współrzędnych geogra-
ficznych naniesionych na morską mapę nawigacyjną;
3) zakres i sposób prowadzenia wskazanych w pozwoleniu poszukiwań zabytków albo badań archeologicznych;
4) informację, że postępowanie w sprawie wydanego pozwolenia może zostać wznowione, a następnie pozwolenie może
zostać zmienione lub cofnięte na podstawie art. 47 ustawy;
5) wskazanie terminu ważności pozwolenia.
2. Pozwolenie na poszukiwanie zabytków zawiera ponadto imię, nazwisko i adres osoby prowadzącej poszukiwanie
zabytków.

No i to że zawieszone wnioski o pozwolenie będą rozpatrywane według już nowej uchwały

23. Do postępowań w sprawie wydawania pozwoleń, o których mowa w § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego z dnia 14 października 2015 r. w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, prac restaurator-
skich, robót budowlanych, badań konserwatorskich, badań architektonicznych i innych działań przy zabytku wpisanym do
rejestru zabytków oraz badań archeologicznych i poszukiwań zabytków (Dz. U. poz. 1789), wszczętych i niezakończonych
przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy niniejszego rozporządzenia.

Tutaj kolega podał link do pobrania całej ustawy http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/1265
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-07-2017, 18: 30
Ja dopiero dziś wydrukowałem ustawę i przeczytałem to też oczy przecierałem ze zdziwienia. Na pewno będę dzwonił w tej sprawie do dziewczyn z WKZ. Też mnie ten podpunkt zainteresował. Tak w ogóle to wielki plus że sporo w tej ustawie jest skierowanie do nas pod kontem regulacji tych co legalnie poszukują. Dotychczas to byliśmy tak jakby podpięci do regulacji skierowanych dla poszukiwań archeologicznych dla archeologów. I było takie lewitowanie co możemy a co nie, co musimy a czego nie musimy, co nas dotyczy a co nie dotyczy. Naprawdę sam wkz w niektórych moich sprawach brał prawnika do interpretacji. A teraz kawa na ławę wyłożona Uśmiech
12-07-2017, 18: 54
To chyba ja dobrze rozumuje że jasno wynika że jest określone dokładnie co musimy złożyć do wniosku tylko na poszukiwania, i co powinniśmy otrzymać na pozwoleniu, nie wynika z tego żeby tam była jakaś dowolność.
Ale jak znam prawników i biurokratów to oni potrafią prawo z (falandyzować) Duży uśmiech
12-07-2017, 21: 13
No tylko jest kilka ciemnych plam wśród tych jasności Uśmiech
Chociażby to,że może się nie spodobać komuś w WKZ nasze uzasadnienie wniosku czy też program poszukiwań.
13-07-2017, 15: 08
Dzwoniłem. Zajęte pracą. Powiedziała że jak będę składał nowe podania to się zastanowimy nad tym.
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS