Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
POSTULATY DOTYCZĄCE ZMIANY PRAWA DO SPOTKANIA W GNIEŹNIE
31-10-2017, 00: 10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-10-2017 00: 15 przez brzoza.)
RE: POSTULATY DOTYCZĄCE ZMIANY PRAWA DO SPOTKANIA W GNIEŹNIE
Panowie, genialne pomysły do postulatów. Robię aktualizacje tych najbardziej realnych do zaktualizowania.Upup
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-10-2017, 10: 35
Zapewne trzeba byłoby ruszyć ustawę o lasach i zakazie rozkopywania gruntu przez dodanie podpunktu, że nie dotyczy działań polegających na poszukiwaniu zabytków.
W ustawie o muzeach umożliwić przyjęcia eksponatów w depozyt. Choć podczas rozmowy w jednym z dyrektorem, dostałem zapewnienie, że już teraz z depozytem nie byłoby problemu. W ustawie nie ma słowa o tym.
31-10-2017, 12: 36 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-10-2017 12: 43 przez front247.)
Pomysły moga być ok ale one się na nic nie przydadzą,jesli nie będzie jasny stosunek własnosci....to własnie to nie pozwala ułozyć przepsiów nadrzędnych. W relacji własciciel terenu-detektorysta czy ktokolwiek inny musi być całkowita wolność regulowana tylko kodeksem cywilnym. Innymi słowy jesli włascicel terenu mówi nam ,,mozesz se kopac,, to to reguluje 90 % problemu,jesli nie pozwala a my i tak wchodzimy to reguluje tpo kodeks cywilny i juz.natomiast przepisom powinno podlegac tylko to co stanowi o własnosci tego co jest w ziemi. czyli jesli wszystko starsze niz 500 lat jest zabytkiem(przykładowo) to kopiemy gdzie chcemy i nie reguluje tego WKZ czy inne prawo czy my mozemy kopac u jakiegos rolnika tylko reguluje to relacja rolnik-detektorysta nic wiecej,a dopiero złamanie prawa własnosci do gruntu tworzy sankcje. Natomiast prawo powinno nam nakzac oddac to co starsze niz 500 lat ..i tyle pod sankcjami nawet wiezienia . i koniec tematu. Wtedy odpoiwadamy za przywłaszczenie zabytku ,sprzedawanie itd...a nie za kopanie co jest patologią.
Natomiast kwestia uproszczonych zezwoleń jest ok ale nadal godzi to i ingeruje w podstawowe relacje społeczne czyli własciciel gruntu-detektorysta,nie powinno być zadnego wymogu w WKZ o dostarczeniu pisemnego pozwolenia włascicela gruntu ,to nie lezy w kompetencji WKZ decydowac o tym i to rozpatrywac z punktu widzenia ochrony zabytków. Także przepisy mówiące że podlega karze ten kto uniemozliwia WKZ wejscie na swój teren i prace arche jest patologiczny bo podwaza podstawowe prawo do decydowania o własnej ziemi. Bez głebokoch zmian w prawie te wszystkie pudrowania trupa nic nie wniosą Także gdyby dziś wyłaczyć z ubiegania się o zezwolenie pisemna zgodę własciciela terenu sprawa była by juz bardzo komfortowa. 1 druk , mapa z terenem,1 rok poszukiwań,80 zł i juz.
31-10-2017, 12: 51
front247 zgadzam sie z Toba w 100% ,i co mamy rozumeć pod pojęcem zabytek .
31-10-2017, 14: 46
scoti , starałem sie znalezc i usystematyzowac pojęcie ,,zabytek,,. Niestety nie ma takiej mozliwości gdyż definicja zabytku jest dokładnie tak samo rozmyta i moze być interpretowana w szerokim zakresie,co znowu czyni z ludzi przestępców mimo..ze nie popełnili de facto czynu zabronionego. Jest jeszcze coś takiego jak tzw ,, zabytek archeologiczny,, jest to wewnętrzne pojęcie srodowiska archeologicznego i oznacza ,nawarstwienia ziemi powstałe w wyniku działalnosci człowieka łacznie ze wszystkimi przedmiotami ruchomymi i nieruchomymi znajdującymi się w tej wartswie,, - i teraz jesli znajdziesz 1 zł współczesny w nawarstwieniu ziemi które powstało w skutek działalnosci człowieka to...wydobywasz zabytek i łamiesz prawo. To jest chore tak bardzo że aż dziw że powstało w tak powaznym pastwie jak Polska w środku europy ,ale tak własnie jest i tak będzie egzekwowane po 1 stycznia 2018....
31-10-2017, 18: 09
Front również zgadzam sie w 00% tak to właśnie powinno wyglądać
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
03-11-2017, 12: 08
Dzisiaj wpadł mi jeden artykuł gdzie zapodał jeden z celebrytów i pomijam celowo inne sprawy i chodzi mi o konkretny wpis:

cytat :
" Nieprawdą jest też to, że różnice między obydwoma krajami są bardzo duże. Tak więc:

w Wielkiej Brytanii należy: być członkiem stowarzyszenia, posiadać zezwolenie od właściciela gruntu oraz powiadomić o znalezisku w ciągu 14 dni.

w Polsce należy: posiadać zezwolenie od konserwatora zabytków i właściciela gruntu na prowadzenie badań, zapłacić 82 złote opłaty skarbowej i niezwłocznie poinformować o znalezisku.

Jak widzimy różnice nie są duże."

I zapytanie do forumowiczów czy rzeczywiście jest tak że UK takie są warunki do poszukiwań ? Bo co niektórzy chcą zrobić prawo jak w UK . Czy to jest prawda ? Czy ktoś ma dostęp do aktów prawnych w UK dotyczących poszukiwań bo w Polsce prawo jakie jest ale jest i mogą poszukiwać stowarzyszenia i wolni strzelcy / pomijam celowo że w różnych WKZ-tach różnie podchodzą / , ale jeśli spotkanie Gnieźnie ma na celu miedzy innymi zrobić , jeśli dojdzie do założenia załóżmy federacji że poszukiwać będzie można tylko będąc w stowarzyszeniu itp to wcale a wcale mi się to nie podoba . Bo znając życie nie wszyscy chcą być w stowarzyszeniach itp. .

Pomijam pojawiające się już wpisy np na fb dotyczące tego artykułu ,
bo każdy może mieć swoje zdanie przecież .
A tu jest link tego artykułu
https://fanbojizycie.wordpress.com/2017/...nie-kocha/
03-11-2017, 15: 10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-11-2017 01: 36 przez brzoza.)
Z tego co zrozumiałem są potrzebni ludzie z stowarzyszeń bo są to osoby nie ukrywające się. Mogą w każdej chwili podpisać się z imienia i nazwiska pod zbiorowymi petycjami. I tacy właśnie są potrzebni. Ja byłem do tej pory wolnym strzelcem podającym swoje dane do WKZ-tu co roku aby uzyskać licencje na poszukiwania. Nie widzę różnicy jeśli wejdę do stowarzyszenia i tak też teraz właśnie zrobiłem. Jeśli mój podpis na petycjach i innych ludzi (otwartych nie ukrywających się) coś zmieni, to wchodzę w to. Zobaczymy pożyjemy, czas pokaże. Nic nie mam do ukrycia. Kto może niech się zapisuje. Nic nie stracimy a może zyskamy. Zapisujcie się, najwyżej jeśli się zawiedziecie to wypis prosty.
03-11-2017, 18: 21
Do jakiego stowarzyszenia się kolega zapisal
03-11-2017, 18: 49
Ostrołęckie Stowarzyszenie Eksploracyjne
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS