Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
POSTULATY DOTYCZĄCE ZMIANY PRAWA DO SPOTKANIA W GNIEŹNIE
05-11-2017, 18: 03
RE: POSTULATY DOTYCZĄCE ZMIANY PRAWA DO SPOTKANIA W GNIEŹNIE
(20-10-2017 23: 25)brzoza napisał(a):  Napisałeś "że nie tędy droga" masz jakiś pomysł? Każdy pomysł w obecnej chwili jest na wagę złota Upup

Dla mnie to proste ... określenie zasad, jak ma się poszukiwacz zachowywać , zgłoszenie gdzie szukam, (wypracowanie jak ma wyglądać to zgłoszenie) i przestrzeganie ustalonych praw i obowiązków i miejsc gdzie mogę szukać, może być jakaś opłata na koszty i tyle. Nic nie stoi na przeszkodzie aby chętni mogli się organizować w grupy czy stowarzyszenia.
Może być oczywiście jakaś organizacja krajowa która reprezentuje wszystkich, grupy jak i indywidualnych gdzie byli by wszyscy zobowiązani się zarejestrować że używają wykrywaczy.
A porządku to musimy pilnować sami a nie organizacje.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-11-2017, 18: 09 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-11-2017 18: 41 przez brzoza.)
A skądże. Procedura na poszukiwania ma nadal zostać!!! Tak jak ją sobie tam napisali jacyś ministrowie, tego nie przebijemy tak mi się wydaje.
Może ktoś nie będzie miał ochoty na wstępowanie do stowarzyszenia? Będzie chciał nadal sobie sam szukać na dotychczasowych zasadach tak jak ja dotychczas.
Ja raczej widzę to tak, aby wywalczyć dodatkową procedurę uzyskiwania zezwoleń dla federacji.

Obecnie mamy dwie procedury uzyskania zgód. Dla zwykłych kowalskich na poszukiwania (czyli ja) i archeologów.
Ja bym dołożył trzecią na uproszczenie zasad uzyskania papierów. Tą co jest na górze wątku.

Ale czy przebiję moim pomysłem pomysły innych na zjeździe? Zobaczymy. Najważniejsze żeby nie przyszło komuś do głupiej głowy zablokować dostępu dla wolnych strzelców! Może ktoś woli sam poszukiwać, tak jak ja robiłem do tej pory.

Na razie potrzeba ludzi którzy podpiszą się z IMIENIA I NAZWISKA pod petycjami. Wstąpcie do stowarzyszeń i dajcie swój głos. Zachęcam nadal. Jak nie wypali to wyjdziecie.

Jak się uda to będzie raj jak w Wielkiej Brytanii Uśmiech Strukturalnie też tak mają. A chyba tego chcemy?
05-11-2017, 18: 28 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-11-2017 18: 29 przez stan.)
Ważne dla mnie aby wszystko było jasno określone i został jak najmniejszy zakres do dowolnej interpretacji.
I jak najmniejsza biurokracja wymagająca setki dokumentów, przecież oświadczenie wnioskodawcy za które ponosi pełną odpowiedzialność jest wystarczające to jest już stosowane w nowej ustawie a dotyczy zgody właściciela działki, tak dla przykładu.
06-11-2017, 09: 33 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-11-2017 09: 50 przez Pantalar.)
-> Kol. Brzoza: Mógłbyś bardziej sprecyzować "trzecią procedurę"? Jakie byłyby założenia?
Ustawę ciężko jest zmienić, rozporządzenie chyba już łatwiej (w tym wypadku Ministerstwo).
Procedura nie dla federacji tylko dla stowarzyszeń i fundacji. Federacja niech pilnuje porządku i działa. Wniosków na poszukiwania pisać nie musi.

-> Kol. Stan: Oświadczenie o zgodzie właściciela jest stosowane, ale...
przykład WKZ Leszno: http://poznan.wuoz.gov.pl/sites/default/...zystan.doc
Oświadczenie jest wymagane, jako załącznik do pisemnych zgód właścicieli poszczególnych działek.

Wg. mnie dobrym rozwiązaniem byłaby możliwość stosowania TYLKO oświadczenia o uzyskanej zgodzie, z całymi konsekwencjami w przypadku nieprawidłowości.
Właściciele dość łatwo zgadzają się słownie na poszukiwania, ale na piśmie już nie tak chętnie.

Ciekawą kwestię podjął Front247 wcześniej, o władaniu i rozporządzaniu na swoim gruncie.
Samym faktem poszukiwań na danym gruncie nie powinien decydować urząd. Kierunek dobry choć boję się że nie do przejścia, niestety.
(o własności można poczytać. jest sporo kwestii "nadrzędnych" ograniczeń, regulowanych ustawami)

I jeszcze jedna ważna sprawa. Zasięg ochrony stanowisk archeo.
Studiując plany zagospodarowania różnych gmin (gdzie widać większość stanowisk) rzuca się w oczy jak dużo jest ich faktycznie. Bez dostępu do bazy bardzo łatwo nieświadomie "zaliczyć" jakieś, a potem płacz.

Uregulować można by było zasięg ochrony "kołnierza" wokół stanowiska ze sporym marginesem dla faktycznej ochrony takich stanowisk. Sankcje za złamanie prawa mogą być wtedy duże dla odstraszenia hien.

Wracając do myśli "trzeciej procedury", czym różni się organizacja od odpowiedzialnego wolnego strzelca? W tym wypadku niezrzeszony dostaje w doopę.
06-11-2017, 13: 00 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-11-2017 17: 24 przez brzoza.)
No to można by zmienić rozporządzenie z dnia 22.06.2017 paragraf 9 i tam wtłoczyć zmiany w prawie.
Zmiany a dokładniej założenia są na samym początku wątku na pierwszej zakładce.
Temat zmian można dalej sprecyzować na zjeździe. Myśle że pomysłów będzie dużo.
A co do wolnych strzelców jak zamierzają się przyłożyć / dołożyć / przyczynić do zmiany prawa?
Myślę że właśnie w ten sposób można by zachęcić / zmobilizować do zwiększenia liczby osób uczestniczących w tym projekcie bo będą na pewno potrzebne podpisy. Jak się wszystko uda to wprowadzić kolejną zmianę i dla snajperów aby żyło się dobrze wszystkim. Tylko broń Boże nie blokować im na starcie rozporządzenia jakichkolwiek poszukiwań.
Ale jeśli ktoś uważa inaczej i przekona jakoś tych co to organizują to brama otwarta dla wszystkich. Ale obawiam się że będzie to tak samo wyglądało jak właśnie zrobiły to stowarzyszenia w Wielkiej Brytanii. Sami się zorganizowali. Wyłożyli z własnej kasy pieniądze na radców itp i wywalczyli sobie. Tym co nie pomogli im w żaden sposób pomachali ręką.
Ja to bym w ogóle zrobił kopiuj wklej ich prawa.
Ja żeby uczestniczyć w tym projekcie właśnie przeszedłem z wolnego strzelca do organizacji bo mi powiedziano dziękuje :/ I czuje że skończył bym z brakiem pozwoleń na poszukiwania bo obawiam się totalnej blokady dla niezrzeszonych i wolał bym do tego nie dopuścić.

Co do trzeciej procedury wracając. Piszesz że niezrzeszony dostał by po dupie. Nie rozumiem dla czego? Trzecia procedura nic zmienia w pierwszej patrząc na założenia z początku wątku.
06-11-2017, 13: 31
Fragment mojej rozmowy z pewną osobą kopiącą od kilku lat w Anglii. Podejrzewam, że federacja spowoduje powstanie u nas takich patologii. Federacja i stowarzyszenia zniszczą samotnie kopiących. To dla nich konkurencja. Raczej nikt nie stanie w waszej obronie.

Cytat:tu jest teraz tak ze jest walka n aterenie angieslkim pomiedzy samotnymi wilkaami a klubami ktore nazywaja sie klubami komercyjnymi , czy to angieslkimi terenu do porowadzenia przawdziwych poszukiwan jest coraz mniej, a kluby te to w moim mniemaniu firmy , ktore zeruja na naiwnosci glownie poczatkujacyh.... pelna komercjalizacja i dopuszczenie kopan komercyjnych , niszczy , wszelki aspekt poszukiwan i dzialania ktore mialy na celu , wspolprace z archeo angielskim ,....teraz jest taka sytuacja w niektorych okregach ze archeo jesli wie ze przedmioty rejestrowane sa kopan komercyjnych podchodza dotej sprawy z wielkim przymruzeniem oka, 90 procent klubów komercyjnych , chrzci swoje kopania, podsypuja kopania , itp , proceder jest na wielka skale a samotnicy i ludzi eporwadzacy poszukiwania na wlasna reke sa tłamszeni ..... jesli tego chcemy po stworzeniu stowarzyszenia skladajacego sie tylko ze stowarzyszen ja wysiadam pociagu , wole obecne prawo a o pozwolenie z wkzu zawsze moge si epostarac . wiem wtedy ze mnie nikt w huja nie bedzie robil panel dyskusyjny nakierowal nas wszytskich w tym kierunku by stworzyc stowarzyszenie , to jest mega lipa , i daje , pelna kontrole nad kazdym .....i oczywiscie wplyw ogromnych pieniedzy tylko iw ylacznie do stowarzyszenia anglia jest przekopana na maksa .....rzadko kiedy cos nowego jest odkrywane a wielu ,,,,wielu ludzi ktorzy wystepuja na you tubie chodzi poprostu tylko i wylcznie na komercje, a na komercjach rozne rzeczy sie dzieją kluby komercyjne potrzebuja terenu , nie artefaktow , bo artfaktam zalany jest rynek e-aby ...a rzymu moszesz kupic na kilgramy, do tego , doszly mnie sluchy , ze niektórzy bosowie takich klubów wspolpracuja takze z muezalnikami , i czesto gesto , kupuja , złom rzymski , bezposrednio z wykopalisk archeologicznych , zeby ni ebylo ze tylko kluby sa takie złe , to takze i farmerzy upatrzyli sobie w tym biznes, i rowzniez farmerzy sypia po polach by uatrakcyjnic , swoje poletka, a miejsca historyczne mają najwieksze wziecia, bo tam mozna wszytsko ludziom nagadac kazda historie , jeszcze jedna taka uwaga .....dla mnie detektoryzm nigdy nie bedzie sie rownowazyl , z prawdziwymi poszukiwaniami... nigdy detektorysta nie bedzie poszukiwaczem, , z plaszczyzny ktora ja widze w UK , detektoryzm t sport , polegajacy na poszukiwaniu ukrytego króliczka, wiadomo sa i zwolennicy takiego sportu , bo niektorzy jezdzac na takie komercyjne kopani i trafiając np , podsypanego celta czy denarka od razu wiedzą ze on idzie i tak na sprzedaz ....widomo ze na takkie kopaia jezdza. takzze i poszukiwacze, czesto starzy wyjadacze wiedza bo maja uklady gdzie jechac by cos znalezc, bo np udalo sie organizatorowi znalezc ni ekopana miejscowe, badz slabo przekopaną takze sredowisko wtedy sie miesza , ale to jest jak dla mnie mega chore podejscie .......
wystepuje jeszcze jedno złe zjawisko,,,,producenci , handlarze, i poromotorzy, trzymają sie kurczowo, ludzi z YOU TUBA , I WYCIĄGAJĄ ich do swoich osobistych , celów.....wielu you tubersow na to idzie skuszeni róznymi ofertami , niestety , najlepsza dzwignia handlu jest reklama dobra reklama, a ludzie nieskażeni , ktorzy robią to przewaznie na początku bardziej z fascynacji sa do wziecia , łatwym tworem do robienia reklamy ......to tez zauwazyłem , niestety to tez w jakism tam stopniu przerobilem w moim srodowisku ehh duzo bym mogl pisac o tym co tu po tych 4 latch zauwazylem , wiele zjawisk,,naprawde niekorzystnych.....odnosnie jeszcze tej wielkiej dostepnosci , do artfaktów w UK , .....DO TEGO DOPROWADZILA własnie komecrcjalizacja,,,,,przegladam czasem czym się handluje , , powiem tak ze wszytskim , nawet scrpaem wykopkowym ,,, nawet scrap sie sprzedaje na e-aby najgorsze jest to ze wartosc wielu fajnych artfaktow pod katem historycznym , jest tak niedoceniana ze az oczy bolą ..... handel , jest na porzadku dziennym , to bolesna sytuacja dla milosnikow historii tak naprawde ...gdy widzi sie ze piekne przedmioty schodza za psie pieniadze naprawde, w angli mam wrazenie przestana doceniac starożytność ....
dla nich l tutaj licza sie ich badziewia z czasow viktoriańskich, czy co najwyzej , georgianskich ...
ja ludziom opowidam ich historie regionu sa zdumieni ze ja jako polak wiem wiecej od nich muzea w grunice rzeczy sa przepelnine po brzegi wszystkim wiec jedna fibula w te czy we wte ....to śmiech ... gdybys kopnła np garnek srebrnych denarow , i zglosisz to przyjada...ale pojedyncze znaleziska ehh to tylko dodatkowa praca, nie ma nakladu , pienieznego od panstwa na skupywanie artfaktow od ludzi ... moj flo jest zatrudniony na 1/2 etatu , panstwo nie wspiera loklanych muzeów wszlekie , zakupy muzeow skrbow dokonywane sa poprzez jakies akcje charytatywne z róznych srodowisk , panstwo , jedynie co przekazuje to jakis procent od gier liczbowych , ale jak to jet rożdzielane to tego nie wiem dlatgo tacy jak ja jestesmy dl atego systemu niebezpieczni ,,,, wyobraż sobie sytuacje w polsce , dzial ci taki klub -stowarzyszenie a ty jezdzisz masz zgode z wkzu na dany teren idziesz do rolnika i pytasz go o zgode a on Ci blokuje , wejscie bo mam tam komercje ,,,odwrocilem troche kota ogonem ,,,,bo zeby dostac w tej chwili pozwoleni z wkzu musisz, mic najpierw zgode rolnika ,,,,,ale przykladowo ze tak by sie stało jak napisalem , przejezdzasz 10 gospodarstw i wkazdym to samo ,,,,tak jest pod londynem teraz ludzie zmuszeni sa do jezdzenia na te komercje czy chca czy nie chca bo nie ma wolnego terenu by cos pokopać jada na komercja traiaja zdechlego hammerka i juz sa nakreceni na poszukiwania ,
a nie daj boze jak trafia celta ...to juz wogole mysal ze sa bogami ...swiata ... a z tymi celatmi to tez sa rozne teorie ,,,,odnosnie monet , na samym rynku krązy wiele monet wytworzonych tą samą metoda co 2000 lat temu , i nie jestes w stanie jako taki laik , zwykly poszukiwacz ktory oryginal a ktory z dzisiejszej produkcji nawet na you tubie gdzies kroazyl filmik jak je wytwarza sie dzis ...
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
06-11-2017, 13: 40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-11-2017 13: 51 przez brzoza.)
Tak się patrzę na ten wątek to polityką poszukiwaczy mi tu już pachnie Uśmiech Łącznie ze mną Uśmiech Generalnie niech to będzie dobra zmiana, aby szukało prościej, szybciej i jak najmniej papierów Uśmiech Bo my tu już skórę na niedźwiedziu dzielimy Uśmiech

Dopiero przeczytałem wpis powyżej. Dobrze że u nas handel jest zabroniony bo to rzeczywiście chore co się tam dzieje. Nie miałem pojęcia?
06-11-2017, 14: 21 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-11-2017 14: 21 przez Pantalar.)
Założenia są w porządku, tylko dlaczego wprowadzać je tylko dla "trzeciej procedury". Niech te założenia obowiązują w ramach istniejącej procedury poszukiwań dla wszystkich chcących uzyskać zgodę WKZ. I organizacje będą zadowolone i wolni strzelcy z glejtem też.
06-11-2017, 16: 35 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-11-2017 16: 40 przez brzoza.)
Osobiście uważam że osoby bez doświadczenia nie mogłyby z niej korzystać. Warunek to przynajmniej raz albo dwa zrobić standardową procedurę i dopiero dopuszczenie do tej łatwej. Wyobraź sobie jakie herezje ludzie by raportowali. Mogło by się to skończyć zdenerwowaniem WKZ i apelacją jej o likwidację, nie mówiąc o karach jak by ktoś się walną w działkach i pozycję z gps znaleziska raportował do sąsiedniej działki albo na odwrót. Jeśli robiłeś zezwolenie to wiesz o czym piszę. To był tylko jeden przykład. Trzeba raz przez to przejść aby skumać zasady, planigrafie itp. Pobawić się geoportalem, gps-em, orientacją w mapach i terenie. Te błędy i niewiedza są wychwytywane już na etapie podania i człowiek się uczy dzięki temu.
06-11-2017, 16: 39
I to się broni. Popieram.
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS