Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Roztwór elektrolitu do elektrolizy?
05-11-2017, 17: 04
Roztwór elektrolitu do elektrolizy?
WODOROTLENEK SODU czy WODOROWĘGLAN SODU (soda oczyszczona) ???

Wiem że można elektrolizę zrobić na obydwu. Ale najbardziej interesuje mnie bezpieczeństwo. Po wodorotlenku sodu dookoła pojemnika w którym przeprowadzałem elektrolizę pojawia się biały proszek. Podejrzewam że to wodorotlenek sodu który paruje podczas pracy. Jeśli tak, to niesie spore zagrożenie jak by ktoś tym sobie przetarł po oku czy pies zlizał z podłogi ten biały puder. Wszystko robię oddzielnym pomieszczeniu nie w domu, no ale jest ta nutka niepewności??
I tu pytanie:
1. Czy soda oczyszczona da mi też taki sam efekt bo jest chyba bezpieczniejsza?
2. Jakie plusy i minusy dla czyszczonych przedmiotów?
3. Czy ten proszek, powstały z osadzającej się mgiełki pary podczas elektrolizy, to odparowany aktywny wodorotlenek sodu, tak samo niebezpieczny?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-11-2017, 14: 48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-11-2017 14: 48 przez aleksandra.)
RE: Roztwór elektrolitu do elektrolizy?
Robiłam z sodą i zniszczyłam wszystko co mogłam i jak tylko mogłam. Fanty żadne cuda ale jednak szkoda. Więcej się za elektrolizę nie biorę.
07-11-2017, 15: 44
Sode sobie odpusc.
Wodorotlenek sodu jest najlepszy ale nie w pełni czysty.
Polecam zwykłego kreta w granulkach z aluminoiowym aktywatorem
07-11-2017, 19: 42 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-11-2017 19: 47 przez brzoza.)
Dzięki serdeczne. Już też mam z dobrego źródła info zwrotne. Czysta soda oczyszczona bez żadnych dodatków też jest ok.

Nie zapomnijcie tylko 2 razy wygotować w wodzie destylowanej na koniec aby zatrzymać procesy chemiczne elektrolitu. Krecik odpada, działa ale za dużo chemii
07-11-2017, 20: 51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-11-2017 20: 52 przez daro.)
No to najwidoczniej mój kret był jakiś podrabiany i znaleziska czyszczone tą metodą kilkanaście lat temu wyglądają jakby były czyszczone wczoraj
Co do sody to jest dobra do czyszczenia zębów Uśmiech
07-11-2017, 23: 22
Czy po tej elektrolizie kretem konserwowałeś przedmioty paraloidem i nie bąblował/złuszczał się?
08-11-2017, 08: 11
Po czyszczeniu mylem w roztworze mydła a potem lakier bezbarwny.
Jakoś nie wierzę w te palaroidy cortaniny i inne wynalazki wedug mnie dają gowniane efekt ,tylko lakier bezbarwny daje naturalny efekt .
08-11-2017, 08: 19
Cortanin ma niby zablokować dalsze rdzewienie żelaznych przedmiotów. Może te dodatki w Krecie już załatwiają tą sprawę skoro przedmiot nie pokrywa się radzą?
08-11-2017, 08: 52
Wszystko zablokuje rdzewienie co utworzy szczelna powloke nie dopuszczające tlenu do metalu.
W moim wypadku jest lakier bezbarwny 2 warstwy
Dobre efekty daje gotowanie w wosku ale potem jest sporo szorowania szczotka.
08-11-2017, 10: 14 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-11-2017 10: 22 przez Dumadar.)
Wszystkie wymienione przez Ciebie substancje nadają się do elektrolizy. Od siebie dodam jeszcze chlorek sodu i glukonian sodu. W przypadku wodorotlenku sodu, który jest silna zasadą, bardziej skuteczną metodą "czyszczenia" będzie autoliza. Zwłaszcza stosowanie go do czyszczenia dużych stalowych przedmiotów daje bardzo dobre efekty. Problemem może być dokładne usunięcie czarnego osadu z czyszczonego przedmiotu. W przypadku elektrolizy, wodorotlenek sodu i chlorek sodu raczej do dużych powierzchniowo przedmiotów, raczej stalowych i żeliwnych. Dla przedmiotów wykonanych z metali kolorowych, są one zbyt agresywne. Tu lepiej sprawdzi się wodorowęglan sodu i glukonian sodu. Pamiętaj też, że na szybkość i agresywność elektrolizy, największy wpływ ma natężenie prądu. Doskonałym wyjściem, byłoby używanie zasilacza z regulacją natężenia prądu. Przy źródle o stałym natężeniu prądu, najłatwiej reakcje można regulować poprzez oddalanie lub przybliżanie do siebie elektrod, stężenie roztworu i temperaturę roztworu. Co do amatorskiej konserwacji. Gotowanie w wodzie destylowanej usuwa pozostałości wszelkiej chemii z przedmiotu. O mydle tego nie można powiedzieć. Naczelna zasada konserwatorska mówi, że nigdy nie należy stosować zabiegów dających nieodwracalne skutki. Przedmioty oczyszczone można pokryć np jednym z preparatów:

• 30% benzynowy roztwór oleju parafinowego,
• 10% benzynowy roztwór parafiny,
• 10% spirytusowy roztwór bielonego szelaku,
• lakier Capon

Cytat:Jakoś nie wierzę w te palaroidy cortaniny i inne wynalazki wedug mnie dają gowniane efekt ,tylko lakier bezbarwny daje naturalny efekt .

Daro, tylko dlaczego w/w żywice stosują muzea na całym świecie?
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS