Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tryb jednoczesny - charakterystyka dźwięków
07-02-2018, 21: 41
Tryb jednoczesny - charakterystyka dźwięków
Witam serdecznie,

O ile podstawową zasadę trybu jednoczesnego rozumiem, czyli jest to używanie dynamika wraz ze statykiem, gdzie statyk jest jakby dodatkiem, odgrywa dla nas kwestię pomocnego tła (większy zasięg boczny od cewki, mniejsza możliwość przeoczenia), to nadal kilku kwestii nie jestem jeszcze w stanie pojąć.

Stwórzmy jakąś hipotetyczną sytuację, dajmy na to, niech przedmiotem będzie zakopany bagnet. Powiedzmy na głębokości 70-80 cm. Załóżmy, że pracujemy w mixie i przedmiot jest na tyle głęboko zakopany, że dynamik już go nie widzi. Odzywa się jedynie statyk, mamy charakterystyczny, czysto statyczny dźwięk. A przecież wielokrotnie chodząc na jednoczesnym posiadam właśnie podobne sygnały, które wskazują na leżący jakiś mały śmieć żelazny, wiadomo, że tego się nie kopie. Jak poprawnie interpretować sygnały z mix'a, czy są jakieś charakterystyczne, dzięki którym mnie więcej wiemy, czego można się spodziewać?

Ustawienia w mixie których używam to:
STATYK
Ton - 600
Sygnał tonu wiodącego - 122
SAT - 0
DYNAMIK
Tony - 5
Filtr standard
Maskowanie - 3
Szybkość - 15

Praca bez słuchawek, na głośniczku.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-02-2018, 23: 04 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-02-2018 22: 01 przez stan.)
RE: Tryb jednoczesny - charakterystyka dźwięków
Zacznę może od tego że słuchawki są właściwie konieczne aby wyłapać wszystkie sygnały, bez nich można wiele użytecznych sygnałów szczególnie od malutkich przedmiotów pominąć, ale rozumiem że każdy ma swoje predyspozycje.

Wracając do sygnałów na jednoczesnym (miksie) dźwięki trudno jest wytłumaczyć pisząc.
Wszystko stanie się jasne ale nie ma innego wyjścia tylko musisz się osłuchać i niestety na samym początku dobrze jest kopać prawie wszystko to na początku właściwie konieczne Duży uśmiech wtedy nauczysz się odróżniać dźwięki użyteczne od śmieci widząc co wykopiesz.

Teraz wracając do twojego pytania, sygnał statyczny w jednoczesnym pomaga określić dokładniej, położenie, wielkość i głębokość na jakiej znajduje się przedmiot i to bez względu na to czy to jest żelazo czy kolor.

Jeżeli przedmiot leży w zasięgu dynamika to słyszysz ustawione dźwięki dynamika które pozwolą określić przybliżony rodzaj metalu pod cewką, w zależności od użytego profilu dźwiękowego oraz ID przedmiotu, a sygnał od statyka pomoże dokładnie zlokalizować przedmiot aby mieć dokładniejsze wskazania dźwięku i ID dynamika, ponieważ sygnał od statyka jest ciągle nawet jak nie poruszamy cewką łatwiej jest określić dokładną lokalizację a co za tym idzie dokładniejsze ID tego przedmiotu.

Natomiast gdy pod cewką jest przedmiot głęboko działa tylko statyk wtedy wiemy że coś jest pod cewką poruszając wolno możemy określić przybliżoną wielkość a po zdjęciu (odkopaniu) trochę ziemi, i może znaleźć się w zasięgu dynamika.
Wtedy podejmujemy decyzje czy kopać.

Aby prawidłowo korzystać z trybu jednoczesnego konieczne jest nauczenie się najpierw posługiwania się trybem statycznym oraz dynamicznym a wtedy nie będzie problemu z połączeniem tych trybów i używanie jednoczesnego i nie jest to wcale takie trudne.

Jeżeli zaczynasz z Rutusem to dobrze było by gdybyś zapoznał się z tymi linkami jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś

>> http://rutusowiec.com.pl/showthread.php?tid=8 jeszcze może zobacz tu

>> http://rutusowiec.com.pl/showthread.php?tid=248

I tutaj trochę o trybie statycznym >> http://www.rutusowiec.com.pl/showthread.php?tid=2321

Jeszcze gdzieś tu na forum kol saper zamieścił filmiki pokazujące działanie statyka i wpływ ustawień, jak znajdę to podam linka.
Myślę że na szczegółowe pytani dostaniesz odpowiedzi także od innych kolegów tylko pytaj.
08-02-2018, 06: 18
Szczerze mówiąc z mixem rzadko chodzę więc nie pomogę.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
08-02-2018, 08: 17
A to duży błąd Tomek, spróbuj i zacznij używać jednoczesnego a po początkowym lekkim utrudnieniu szybko go opanujesz i później używanie innego trybu będziesz odczuwał że coś zostawiasz w ziemi.
Ja właśnie od kilku lat używam tylko jednoczesnego, na początku wydaje się trochę głośniejszy a po przyzwyczajeniu "cichnie" i używa się komfortowo.
08-02-2018, 11: 20
Podane wątki przeglądałem kilka razy, wielokrotnie wracam do nich, dużo czytam forum, oglądałem również filmiki kolegi Sapera, gdzie używał trybu mix na alterze 71, więc również nieco podłapałem różnych ciekawych faktów. Na pewno chcę pracować na trybie mix, bo widzę jak wiele korzyści przynosi, mimo skromnego doświadczenia, w porównaniu do wcześniejszego urządzenia garrett euro ace, jest przepaść.

Druga sprawa, wychodzi na to, że robiłem podstawowy błąd, który chyba sobie uświadomiłem. Otóż miałem sporo sygnałów, gdzie odzywał się statyk zaś dynamik milczał. Omijałem tego typu sygnały, myśląc, że to śmiecie, małe żelazo, a powinienem przecież to sprawdzić.

Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie. Jeżeli mam sygnał, gdzie statyk się odzywa, dynamik milczy, ale na wyświetlaczu nie pojawia się żadne ID - czy znaczy to, że sygnał jest nie warty kopania? W razie gdyby tylko statyk coś chwycił, ID powinno się pojawić i pokazać czy warto kopać czy nie.

Co do pracy na słuchawkach - zgadzam się, mam nawet słuchawki Garretta, ale nie zawsze mogę je wykorzystać. Któregoś dnia poświęcę cały dzień na kopanie wszystkich sygnałów i ich analizę.
08-02-2018, 18: 09
(08-02-2018 11: 20)levybike napisał(a):  Druga sprawa, wychodzi na to, że robiłem podstawowy błąd, który chyba sobie uświadomiłem. Otóż miałem sporo sygnałów, gdzie odzywał się statyk zaś dynamik milczał. Omijałem tego typu sygnały, myśląc, że to śmiecie, małe żelazo, a powinienem przecież to sprawdzić.

Jeżeli statyk dawał sygnały a dynamik milczał to oznacza tylko tyle że przedmiot znajdujący się pod cewką jest poza zasięgiem dynamika a może być tam praktycznie wszystko od monety po jakiś wielki kawał żelaza.
Można wtedy określić przybliżoną jego wielkość poruszając wolno cewką do momentu znikania dźwięku. Oraz przy odpowiedni ustawionym VCO głębokość jego zalegania, po zmianie wysokości tonu im bliżej tym wyższy ton.
Chcę zwrócić Ci jeszcze uwagę na ustawienie SAT i zerowanie wykrywacza spustem gdyż zatrzymanie cewki na chwilę nad metalem spowoduje dostrojenie wykrywacza i dźwięk zniknie

Cytat: Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie. Jeżeli mam sygnał, gdzie statyk się odzywa, dynamik milczy, ale na wyświetlaczu nie pojawia się żadne ID - czy znaczy to, że sygnał jest nie warty kopania? W razie gdyby tylko statyk coś chwycił, ID powinno się pojawić i pokazać czy warto kopać czy nie.
Takie zjawisko może oznaczać tylko że ID jakie by się wyświetlało jest dyskryminowane, to znaczy że przedmioty odrzucone przez dyskryminację nie będą miały wyświetlanego ID, a pod cewką też mogą być różne rzeczy.
Do w miarę prawidłowej oceny czy warto kopać także potrzebne jest osłuchanie i doświadczenie i właściwie rada dla początkujących aby się nauczyć i zrozumieć musić kopać prawie wszystko, szczególnie gdy tych sygnałów jest niezbyt dużo.
Bo jeżeli jesteśmy na "śmietnisku" gdzie tych sygnałów jest dużo to już potrzebna jest inna technika poszukiwań
08-02-2018, 22: 57
Dziękuję za wyczerpujące wypowiedzi. Funkcją SAT nie manipuluje obecnie, cały czas mam ustawioną na 0. Nie zostaje nic innego jak praktyka.
11-02-2018, 10: 09
Myślę że na początku ustawienie SAT na 5 czy nawet 10 może pomóc na początku używania jednoczesnego ze względu na zanikanie lub mocne narastanie sygnału wiodącego.

Ze względu na zmieniające się warunki może na początku zniechęcić do używania trybu jednoczesnego, a ręczne zerowanie spustem jeśli nie ma się doświadczenia może niewiele pomóc.

Dochodzi tu jeszcze możliwość dostrajania się wykrywacza do metalu znajdującego się pod cewką i obniżanie zasięgu.
Moim zdaniem na początku dobrze jest ustawić SAT na 10 a nawet więcej a i VCO także pomoże precyzyjniej określać głębokość
11-02-2018, 11: 14 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-02-2018 11: 17 przez daro.)
Z SATem nie ma potrzeby przesadzac i na poczatek sugerowalbym maksymalne ustawienie tej funkcji na 5
Co do samego trybu jednoczesnego to na początku zabawy polecam olewac sygnały niezidentyfikowane przez dynamik.
Masa zbędnego kopalnia na początku zabawy to nie to
Z reszta sygnały namierzone dzięki jednoczesnemu to i tak duza frajda bo wczesniej wspomniany bagnet z 0,5 metra to normalny wynik.
Moja rada jest tylko taka jeśli ktoś zaczyna zabawę z jednoczesnym niech nie bawi się w naukę obu trybów osobno.
Tylko praca na nich obu jednocześnie to doświadczenie potrzebne do dalszych poszukiwań z tym trybem.
Wystarczy spędzać trochę więcej czasu nad już znalezionymi celami.
Np.
Mamy coś w ziemi oba tryby coś sygnalizują nie bierzemy się od razu do kopania a bawimy się cewka nad i najważniejsze obok celu i próbujemy rozszyfrować kształt i głębokość po sygnale statyka.
Uwierzycie mi że po paru machnieciach cewka można się dowiedzieć że mamy w ziemi coś podluznego lub zagietego o długości powiedzmy 40 cm i na głębokości około pół metra.
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS