Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polski Związek Eksploratorów informuje
19-03-2018, 22: 36
Post: #1
Polski Związek Eksploratorów informuje
Polski Związek Eksploratorów informuje,
że w dniu 7 kwietnia 2018 roku odbędzie się Zebranie Walne PZE.
Miejsce zebrania:
Uniwersytet Warszawski Wydział Historyczny
Instytut Archeologii
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
Warszawa
Sala 210 w godzinach 11.00 – 18.00
Wejście i wjazd od ul. Oboźna lub wejście od ulicy Krakowskie Przedmieście 26/28 brama główna.
Organizacje chcące uczestniczyć w zebraniu walnym mogą zgłaszać swój akces od dnia 19 marca 2018 roku. Zapisy będą trwały do dnia 30 marca 2018 roku.
Ze względu na ograniczoną przestrzeń i duże zainteresowanie zebraniem reglamentujemy ilość delegatów na dwóch reprezentantów z każdej organizacji. W uzasadnionych przypadkach (duże organizacje) liczba reprezentantów może wynosić trzy osoby.
Udział w zebraniu walnym PZE mogą wziąć organizacje, które zgłosiły akces przystąpienia do związku oraz inne zainteresowane instytucje i osoby fizyczne.
Aby wziąć udział w zebraniu i w jego trakcie przystąpić do PZE, należy:
1. Wysłać zgłoszenie na adres poczty elektronicznej Biura PZE: biuro@pze.org.pl, w tytule wpisując „Zgłoszenie zebranie walne PZE”, a w treści podając następujące informacje:
- Nazwa organizacji
- Imię i nazwisko zgłaszającego
- Imiona i nazwiska delegatów/przedstawicieli
- Adres mailowy i numer telefonu kontaktowego
- Skan lub fotokopię formularza zgłoszeniowego z podpisami /dotyczy organizacji chcących przystąpić do PZE/
- Skan lub fotokopię uchwały zarządu organizacji o przystąpieniu do PZE / dotyczy organizacji chcących przystąpić do PZE/
- Skan lub fotokopia upoważnienia dla delegatów/przedstawicieli do reprezentowania organizacji na
zebraniu walnym PZE
2. Uiścić opłatę rejestracyjną - 40 zł od osoby. Wpłaty należy wykonać do dnia 30.03.2018, aby umożliwić przygotowanie niezbędnych dokumentów. Szczegóły w mailu zwrotnym.
Opłata rejestracyjna pokrywa: bar kawowy, obiad, identyfikatory, materiały informacyjne.
W razie pytań odnośnie udziału i przebiegu zebrania prosimy o kontakt mailowy na: biuro@pze.org.pl, w temacie wpisując „Pytanie zebranie walne PZE”
3. Prosimy o przybycie pół godziny przed spotkaniem co ułatwi rejestrację i punktualne rozpoczęcie obrad. Ze względu na charakter spotkania obowiązuje ubiór oficjalny!
4. Ze względu na ograniczoną pojemność sali w pierwszej kolejności rozpatrzymy wnioski uczestnictwa organizacji deklarujących wstąpienie do PZE. W dalszej kolejności inne organizacje i osoby fizyczne.
Wpłat proszę dokonywać po mailowym potwierdzeniu rezerwacji ze strony PZE.
Wraz z mailem zwrotnym otrzymacie Państwo informacje o planowanym przebiegu obrad.
Osoby, które nie dopełnią wymogów rejestracyjnych nie zostaną wpuszczone na salę zebrania

Informujemy również, że niebawem po zebraniu walnym uruchomimy procedury przyjmowania w poczet PZE nowych organizacji i osób fizycznych.

Do zobaczenia w Warszawie!

https://www.facebook.com/Polski-Zwi%C4%8...hk&fref=nf
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-03-2018, 22: 43
Post: #2
RE: Polski Związek Eksploratorów informuje
A jaka forme zgłoszenia ma wysłać osoba fizyczna ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-03-2018, 23: 52
Post: #3
RE: Polski Związek Eksploratorów informuje
Zapewne jeśli osoba fizyczna wyrazi uczestnictwo w walnym zebraniu to zapewne podać trzeba tylko dane osobowe swoje , adres e-mailowy i telefon . Jak będą zastrzeżenia co do informacji to zapewne biuro odpisze co jeszcze podać . Z założenia przypuszczam że pierwszeństwo będą miały "organizacje" w wyniku ograniczonego miejsca na sali a potem osoby fizyczne .

A tu info jeszcze z "ostatniej chwili" od PZE

"W związku z licznymi zapytaniami informujemy, iż członkiem zwyczajnym PZE może być tylko stowarzyszenie rejestrowe czyli wpisane do KRS lub fundacja. Informujemy również, że w zebraniu walnym mogą brać udział przedstawiciele stowarzyszeń i fundacji, które są w trakcie rejestracji. W takim przypadku należy przedłożyć dokument potwierdzający złożenie dokumentów w KRSie. Podczas zebrania walnego nie będą jeszcze przyjmowane w poczet członków osoby fizyczne. Takich przyjęć będzie dokonywał nowy zarząd w najbliższym czasie."
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-04-2018, 07: 32 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-04-2018 07: 32 przez Pantalar.)
Post: #4
RE: Polski Związek Eksploratorów informuje
Polski Związek Eksploratorów nabiera wiatru w żagle!

W siedzibie Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się wczoraj Walne Zebranie Polskiego Związku Eksploratorów w trakcie którego wybrano Zarząd i Komisję Rewizyjną Związku, jak i wyznaczono sobie najważniejsze cele na najbliższe miesiące. Prezesem PZE został Jacek Wielgus. Gościem specjalnym Walnego był Adam Sikorski, autor programu TVP „Było… nie minęło”. Warto podkreślić, że powołania PZE to pierwsza od wielu lat udana próba konsolidacji środowiska poszukiwaczy w Polsce!

Przypomnijmy, że pomysł powołania Polskiego Związku Eksploratorów, który zrzeszałby środowisko poszukiwaczy, narodził się 18 listopada 2017 roku w Gnieźnie, gdzie odbyło się też zebranie założycielskie PZE. W Gnieźnie jest również oficjalna siedziba Związku.

Po kilku miesiącach ciężkich prac, licznych spotkań, dyskusji i debat nad kształtem PZE, 7 kwietnia 2018 r. w siedzibie Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się Walne Zebranie PZE w trakcie którego wybrano Zarząd i Komisję Rewizyjną Związku.

Zanim jednak dokonano wyboru władz związku, w imieniu gospodarzy miejsca gdzie odbywało się Walne, wszystkich przybyłych powitał dr Wojciech Wróblewski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Następnie głos zabrał gość specjalny Walnego Zebrania – red. Adam Sikorski, autor kultowego już programu TVP „Było… nie minęło” (a dla wielu poszukiwawczy – mentor). Swoje przemówienie A. Sikorski zakończył słowami: – Wierzę głęboko, że kiedy nasza organizacja, osiągnie prawdziwą siłę, kiedy okaże się partnerem dla ministerstwa kultury, dla nauki, dla archeologii i przede wszystkim dla służb ochrony zabytków, będziemy mogli wspólnie powrócić do dużych projektów poszukiwawczych. Namawiam was na takie właśnie spojrzenie na własną okolicę pod kątem zadań poszukiwawczych, potrzeb społecznych, pod kątem „odwojowania” tej historii, którą nam odebrano.

Władze PZE
Następnie dokonano wyboru Zarządu PZE. W jego skład weszli: prezes zarządu – Jacek Wielgus (Fundacja Dajna im. Jerzego Okulicza-Kozaryna), wiceprezes – Robert Kmieć (Narodowa Agencja Poszukiwawcza), skarbnik – Piotr Brzozowski (Ostrołęckie Stowarzyszenie Eksploracyjne) oraz członkowie zarządu: Radosław Skowroński (Lubuska Grupa Eksploracyjna „Nadodrze”) i Robert Liszka (Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne ,,Triskelion”).

Najważniejsze zadania
Jacek Wielgus, prezes zarządu Polskiego Związku Eksploratorów, zapytany o trzy najistotniejsze na dzisiaj sprawy dla Związku, zaznacza, że najważniejsza kwestia to integracja środowiska. – Mam na myśli uruchomienie procedury przyjmowania nowych członków do PZE, konkretnie chodzi o tzw. „wolnych strzelców”. To jest dla nas najważniejsza rzecz, czyli konsolidacja środowiska poszukiwaczy. Wkrótce wystosujemy apel o to wspólne działanie osób z naszego środowiska – mówi J. Wielgus. – Druga ważna sprawa, to rozmowy z instytucjami z którymi nasze środowisko spotyka się na co dzień. Jako zarząd PZE zaczniemy teraz rozmowy z Lasami Państwowymi. To będzie nasze pierwsze spotkanie na które jesteśmy już umówieni. Uzgodnione jest też spotkanie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nawiązujemy kontakt z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i chcemy też się spotkać z przedstawicielami Narodowego Instytutu Dziedzictwa i być może ze Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich. Po co to robimy? Otóż chcemy uruchomić nasze procedury szkoleniowe dla poszukiwaczy i chcemy by te środowiska, które krytycznie są do nas nastawione, zobaczyły, że jesteśmy ludźmi poważnymi i że na sercu leży nam dobro dziedzictwa narodowego. Chcemy z nimi skonsultować program tych szkoleń, aczkolwiek będzie to nasz autorski program szkoleń. Trzecim aspektem na który obecnie będziemy kładli nacisk jest budowa struktur terenowych – dodaje.

Komisja Rewizyjna
Po wyborze zarządu, obecni na Walnym Zebraniu dokonali wyboru Komisji Rewizyjnej. Utworzyli ją: Sławomir Stańczak (LGE Nadodrze) – przewodniczący oraz jako członkowie: Natalia Wegner (Fundacja Latebra), Joanna Garbaciak (Stowarzyszenie Radomsk), Dariusz Hasiak (Fundacja Wieży Ziębickiej) i Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz (Stowarzyszenie Annopol „Szansa”).

Jakie decyzje zapadły na Walnym?
– Każde Walne nie jest łatwe, natomiast my jako członkowie PZE już trochę się dotarliśmy, więc udało nam się sprawnie przejść przez wszystkie punkty porządku obrad. Przede wszystkim poprawiliśmy statut Związku, trochę go pozmienialiśmy. Wybraliśmy wszystkie organy władzy Związku i co najważniejsze, większość Walnego Zebrania, co jest warte podkreślenia, przebiegała w atmosferze merytorycznej rozmowy. Blisko 4 godziny trwała dyskusja nad udziałem w PZE tzw. „wolnych strzelców”, poszukiwaczy niezrzeszonych w żadnych organizacjach. Chodziło tutaj o kwestie ich przynależności do Związku i wpływu na naszą organizację. Była też mowa o wysokości składek członkowskich – mówi o przebiegu zebrania J. Wielgus.

Gdy już mowa o składkach członkowskich, Walne zdecydowało, że składka dla osób zrzeszonych w organizacjach członkowskich PZE wynosić będzie 50 złotych rocznie, a dla osób niezrzeszonych – 100 złotych rocznie.

Jak już wspomniał prezes J. Wielgus, najważniejszy przekaz Walnego Zebrania to konsolidacja środowiska. – Byśmy wspólnie postarali się o zmiany w prawie, konkretnie w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, w tej części dotyczącej poszukiwaczy. Na dzień dzisiejszy w tę stronę idziemy, to nas najbardziej interesuje – podkreśla.

Fundusz Ochrony Prawnej
Innym ważnym sygnałem płynącym z warszawskich obrad jest potwierdzenie utworzenia Funduszu Ochrony Prawnej dla poszukiwaczy (czegoś takiego jeszcze w Polsce nie było), którego celem będzie ochrona odpowiedzialnych poszukiwaczy w zderzeniu z obowiązującym prawem. – Zanim cokolwiek zmienimy w prawie to chcemy, by poszukiwacze mogli czuć ze strony PZE wsparcie zarówno w poradach prawnych, jak i w sytuacjach gdy dojdzie już do spraw sądowych, a my uznamy że ktoś został niesprawiedliwie potraktowany – zaznacza J. Wielgus.

Wśród innych celów PZE warto wymienić m.in. tworzenie pozytywnego wizerunku osób zajmujących się działalnością poszukiwawczą w zgodzie z istniejącym prawem oraz propagowanie eksploracji zgodnej z prawem; podejmowanie działań edukacyjnych; ochrona dóbr kultury i przyrody, w tym ochrona szeroko rozumianego dziedzictwa narodowego; kształtowanie i promowanie sprzyjających postaw społecznych wobec organizacji poszukiwawczych, eksploracyjnych i detektorystycznych, czy też działanie na rzecz partnerskiej współpracy organizacji pozarządowych z administracją publiczną wszystkich szczebli.

W Walnym Zebraniu Polskiego Związku Eksploratorów w Warszawie wzięło udział 20 organizacji (stowarzyszeń i fundacji) z różnych stron Polski, które zgłosiły już swój akces do PZE. Są to: Stowarzyszenie Ekspolarcyjno-Historyczne „Grupa Łódź”, Wielkopolskie Forum Eksploracyjno-Historyczne WFEH.pl, Fundacja Latebra, Stowarzyszenie Ekspolarcyjno-Historyczne „Szaniec 1863”, Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne ,,Triskelion”, Grupa Bory, S.E.-H. „Galicja”, Ostrołęckie Stowarzyszenie Eksploracyjne, Muzeum Motoryzacji i Pojazdów Militarnych w Kielcach, Szczecińskie Stowarzyszenie Poszukiwawcze, Fundacja Fort Rogowo, Fundacja Wieży Ziębickiej, Narodowa Agencja Poszukiwawcza, Fundacja Dajna im. Jerzego Okulicza-Kozaryna, Lubuska Grupa Eksploracyjna „Nadodrze”, Stowarzyszenie Radomsk, Stowarzyszenie Mieszkańców i Gminy Annopol „Szansa”, Grupa Częstochowska „Perun”, Pilskie Stowarzyszenie Miłośników Eksploracji „Albatros” oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Suskiej.

Kolejne organizacje czekają na przyjęcie w poczet Związku.

Karol Soberski
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-04-2018, 09: 08
Post: #5
RE: Polski Związek Eksploratorów informuje
Super !!! Czekamy na dalsze wiadomości
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-04-2018, 15: 40
Post: #6
RE: Polski Związek Eksploratorów informuje
Brzoza to jak to jest z tymi finansami , wiekszą częścią budżetu mają być składki od nas "szaraczkow" ilosciowo jak i jakosciowo (100zl ) a na zebrania sie nie zaprasza o planach przyjmowania sie nie mowi ?
I jak to jest ,zarząd zwiazku będzie otrzymywal wynagrodzenie ?
Jacek już narzeka że ponosi koszty że jego czas jest wkładem który ponosi.
Działanie w związku ma charakter wolontariatu czy tez nie ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-04-2018, 18: 17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-04-2018 10: 49 przez brzoza.)
Post: #7
RE: Polski Związek Eksploratorów informuje
No co ty. Było ogłoszenie na PZE FB o zebraniu i ja też drugie dałem z mojej strony ot choćby na samej górze tutaj. Zobacz sobie.

Plan przyjmowania wolnych jest w trakcie opracowywania. Zakończyliśmy na razie dla stowarzyszeń. Co do wolnych to musimy jeszcze dokończyć proces szkoleń z archeo z naszym człowiekiem od nas dla was. Program ma być zatwierdzony przez instytucje rządową. Tak więc jeszcze troszkę cierpliwości Oczko Żeby nie było oczerniania nas że w PZE zapisani są sami.... i takie tam betonowe słowa sobie wstawcie.

Co do składek to czasu by zabrakło. Z 2 godziny to klepaliśmy. Kto nie chce nie musi się przyłączać. Po prostu wysokie składki by zabiły chętnych w stowarzyszeniach. Ja np płacę 100 zł roczną w OSE + będę jeszcze płacił 50 dla PZE. Razem 150 zł będzie. Nie muszę, ale chcę. Chcę bo idzie w dobrym celu. OSE nic mi nie daje oprócz świetnej integracji i zorganizowanych akcji, super zgranej ekipy Baa nawet sam muszę być aktywny w stowarzyszeniu. I jestem zadowolony z bycia Tam. A PZE dam bo będę miał miał ochronę prawnika w razie bidy. Przeszkolenie archeologiczne (to bardzo przydatne do raportów WKZ) i co najważniejsze kasa idzie na walkę z prawem.

Ja nikogo nie będę nakłaniał, zrobicie jak chcecie. Jeśli teraz coś nie zrobimy z tym pie..ym prawem to dupa mokra. Nie wierzę w drugie pospolite ruszenie jeśli by te nie wypaliło.

Mam nadzieje że jesteś zadowolony z wszystkich odpowiedzi Uśmiech

Co do KASY. Nikt nie bierze żadnej a prezes to sam przelał 1000 jako dobrowolne wsparcie na cele statutowe. Więc mogę powiedzieć że nie zarabiamy a raczej rozdajemy kasę i ja też. Czy możesz mi powiedzieć kto te brednie rozpowiada i chce rozwalić tak szczytny cel? Bo ktoś ewidentnie prowadzi oczerniającą kampanię? Może dotrzemy po nitce do kłębka. Z chęcią poznał bym tą osobę osobiście.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-04-2018, 01: 45
Post: #8
RE: Polski Związek Eksploratorów informuje
Zawsze się znajdą (łby za przeproszeniem) którym nic nie pasuje.Sami nic nie zrobią ,wiedzy żadnej a krytykować bezzasadnie to potrafią. Jest realna szansa się zjednoczyć i zrobić porządek z tym bublem prawnym. 100zł to nie majątek i chętnie zaryzykuje te pieniądze w słusznej sprawie
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-04-2018, 17: 11 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-04-2018 17: 12 przez daro.)
Post: #9
RE: Polski Związek Eksploratorów informuje
Jakoś niejasno to zaproszenie było zredagowane bo nie załapałam że "wolny strzelec" mógł być na tym zebraniu.

Brood wszyscy inteligentni niezrzeszeni ludzie zainteresowani związkiem zastanawiają się czemu mają płacić najwyzsze składki jednoczesnie nie mogac decydowac w nim.
Jeśli tego nie potrafisz zrozumieć to zamknij ... się w sobie i nikogo nie obrazaj bo tylko pogarszasz swój wizerunek zamiast wnosić jakieś ciekawe rzeczy do tematu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-04-2018, 00: 43 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-04-2018 01: 09 przez brzoza.)
Post: #10
RE: Polski Związek Eksploratorów informuje
"Udział w zebraniu walnym PZE mogą wziąć organizacje, które zgłosiły akces przystąpienia do związku oraz inne zainteresowane instytucje i osoby fizyczne."

No wybacz, ale jeśli nie możesz tego zdania zrozumieć, heh Uśmiech

Co do kwoty 100 zł to wybacz Daro, ale nie wierzę żebyś nawet 50 zł wpłacił. Zrobiłeś choć raz nawet śmieszne 5 zł wpłaty na obsługę domeny RUTUSOWIEC? A korzystasz, rozmawiasz, masz na niej prawo głosu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS