Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Maskowanie czy czułość?
09-07-2018, 21: 41
Maskowanie czy czułość?
Witajcie. Jak już niektórzy pewnie wiedza jestem początkującym Alterystą i ogólnie początkującym detektorystą. Znam definicję maskowania i czułości z instrukcji. Oglądam również filmiki instruktażowe Sapera, za które jestem mu wdzięczny. Pola po których chodzę są przeważnie ubogie w smiecie, ale czasem zdarza się że Alter jest niestabilny. Pytanie do doświadczonych kolegów. Zwiększać maskowanie czy schodzić z czułości? Przeważnie filtr którego używam to 2 lub 3. Czułość przeważnie od 70 do 90.
Czy warto na przykład (osiągając stabilność wykrywacza) zejść z czułości do 60 i zostawić maskowanie na 2, czy może lepiej zostawić czułość na 75 i podnieść maskowanie do 6.
Dam tylko, że szukam drobnicy.
Dzięki za podpowiedzi.
Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-07-2018, 08: 27
RE: Maskowanie czy czułość?
Obejrzyj film Sapera o zakłóceniach jakie mogą odbierać wykrywacze.Pierwsza rzecz to telefon komórkowy itp.
11-07-2018, 11: 05 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-07-2018 11: 06 przez DecimusMeridius.)
Dzięki za podpowiedź Tymek, ale oczywiście pomijam taką oczywistą oczywistość. Mój telefon jest zawsze wylaczony. Chodzi mi raczej o mineralizację gleby. Pastuchów w okolicy brak więc je również pomijam. Pytam o te dwa parametry, a nie o przyczynę. Rozumiem również że częstotliwość ma wpływ na stabilną pracę. Po prostu chce poznać opinie użytkowników Altera odnośnie czułości i maskowania.
Dzięki
11-07-2018, 20: 26 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-07-2018 21: 24 przez Matys5.)
Nie tylko częstotliwości ale również dyskryminacja i filtr gruntu. To że pastucha nie ma w okolicy nie oznacza że coś nie sieje zakłóceń. Miałem osobiście przypadek że włączone urządzenia z gospodarstwa oddalonego minimum 800m tak dawało popalić że nie szło szukać. Maskowanie nie jest parametrem który ustawiamy na sztywno. Opisz co dzieje się z wykrywaczem a będzie dużo łatwiej pomuc.

Właśnie trzeba poznać przyczynę nie stabilnej pracy żeby wiedzieć jakie parametry zmienić aby dalej Alter działał na 100% swoich możliwości. Z samym maskowaniem można się fajnie pobawić(testować) aby zrozumieć jak ono działa. Instrukcja instrukcją ale zrozumienie sprzętu to podstawa
12-07-2018, 13: 18
Dzieki Matys. Sprobuje opisac co sie dzieje. Zaczne od poczatku. Pole po ktorym chodze ma okolo 115ha. Pole opada z polnocy na poludnie w kierunku rzeki z ktora graniczy. Roznica wysokosci to okolo 7-10m. Poza tym od strony zachodniej granica pola jest jar o glebokosci okolo 5m ciagniacy sie prawie do samej rzeki. Jar jest pozostaloscia zrodla artezyjskiego (ktorych w najblizszej okolicy jest naprawde duzo). Chodzac po polnocnej stronie wykrywacz jest dosc stabilny. Na pewno cos sieje zaklocenia bo stabilnosc wykrywacza jest zmienna w zaleznosci od pory dnia. W kazdym badz razie po polnocnej stronie pola jestem w stanie zapanowac nad wykrywaczem. Gorzej jest po poludniowej stronie. Juz w odleglosci okolo 400m od rzeki Alter staje sie bardzo niestabilny. Pomaga dopiero zejscie z czuloscia do 40 (na profilu monety). Wykrywacz staje sie w miare stabilny rowniez na niskich czestotliwosciach (maks. 6kHz). Na wyzszych czestotliwosciach szukanie staje sie nieprzyjemne. Na najwyzszych czestotliwosciach wykrywacz szaleje. Na calej poludniowej stornie pola, podczas szukania, wykrywacz wzbudza sie pokazujac wysokie ID 112-115. Zawsze to samo ID. Kilka razy probowalem wykopac to ID, ale za kazdym razem po wykopaniu pol metrowej dziury nigdy nic nie znalalem, a wykrywacz zachowywal sie jakby cos tam bylo. Pisalem o tym w innym watku. (pinpointer Garretta zawsze pozostawal gluchy). Na calym obszarze pola praktycznie nie ma smieci. O ile na polnocnej stornie kopalem super fanty to po poludniowej stronie nigdy nic nie znalazlem (a nakopalem sie tam sporo) ale zawsze kopalem jakies falszywe sygnaly. Wiem rowniez ze dno rzeki uslane jest kamyczkami i piaskiem o wlasciwosciach magnetycznych (nawyciagalem tego z rzeki magnesem neodymowym) Zgaduje wiec ze poludniowa strona pola musi byc uslana tymi kamyczkami i piaskiem magnetycznym. To moje jedyne wnioski. Macie jakies pomysly jak przeczesac poludniowa strone pola?
Pozdrawiam
12-07-2018, 13: 44
Sam sobie odpowiedziałeś, kamienie magnetyczne. Pozostaje tylko próbować ustawić odpowiednio kamieni magnetyczne, podnieść filtrowanie aby wyciąć te krótkie sygnały po dyskryminacji.
Poza tym można spróbować dyskryminacji wybiórczej aby wyciąć id tych uporczywych dźwięków.
No i czułość w zależności od tego jak głęboko zalegają kamienie.
To może pomóc chociaż część przedmiotów znaleźć, ale co i na ile ustawić musisz próbować na miejscu.
Są miejscówki na których niewiele można zrobić.....
12-07-2018, 15: 09
Chodziłem tak po bardzo podmokłym lesie z każdym ruchem sondy wykrywacz zawsze marudzil. W moim przypadku zmiana korekcji kamieni nie wiele pomogła. A ja myślę że zmiana częstotliwości na 8 kHz, do tego filtr gruntu 5,6 maskowanie na minimum 4 i czułości około 50 i powinno być dobrze do tego dyskryminacja ustawiona na 30. Założył bym małą sondę CC. Jeśli wykrywacz będzie stabilny po trochu zwiększał bym czułości. Ja do tematu podszedł bym w ten sposób
12-07-2018, 16: 09 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-07-2018 16: 11 przez stan.)
Kolego Matys bo teren podmokły to nie kamienie magnetyczne raczej mocno zmineralizowana gleba lub ruda darniowa, i tu zakłócenia mają trochę inne ID, kamienie to koniec skali i tu przesunięcie skali i dyskryminacja gdzieś na 20 może część tych niechcianych dźwięków usunąć. Co nie znaczy że oprócz kamieni niema tam trochę minerałów Duży uśmiech
12-07-2018, 20: 30
Stan masz rację tylko że ja zawsze staram się nie ruszać korekcji kamieni. Zmieniam ją naprawdę bardzo bardzo żadko ale suma sumarem i tak dobieram ustawienia aby była ustawiona na 0. Ja napisałem jak bym próbował ogarnąć temat a kolega może połączyć twoją i moją podpowiedź i metodą prób i błędów dobrać ustawienia aby przeszukać teren na którym mu zależy. Ja tak robiłem z Argo.
14-07-2018, 12: 38
Witam.
Po pierwsze sprawdził bym mineralizację gruntu w obu miejscach poprzez dostrojenie altera na jednej stronie pola i na drugiej, potem porównał wartości jakie wykrywacz pokazuje w obu miejscach. To da ogląd sytuacji gruntu. Warto przejść się tam bez dyskryminacji najlepiej w trybie mix. Duża ilość mikro śmieci żelaznych będzie w trybie dyskryminacji dawać popiskiwania, jednak gdy się wyłączy dyskryminację i da mixa wtedy pięknie widać ile jest mikro żelastwa w gruncie, sygnały są czytelne i jasne. Niestety Alter (mój tak ma nie wiem czy wasze też) nie wycina dokładnie w trybie dyskryminacji i przy znacznej ilości śmieci (stare pola, żużel) są popiskiwania. Gdy się dyskryminację wyłączy to sygnały które były popiskiwaniem stają się dźwiękiem na stal. Jeśli jest to zakłócenie od elektryki to warto spróbować z ustawieniami częstotliwości skrajnych, czyli jak się zachowuje na 4k i 16 k, często np są zakłócenia na 16k a na 4k nie ma lub są minimalne. U mnie jest pole przez które biegnie zakopany kabel od GSM, kilkaset metrów od kabla nie da się kopać na częstotliwościach wyższych- im niżej tym stabilniej. Co do maskowania mój Alter przy maskowaniu 1! nie widzi monety wielkości 1 grosza z głębokości większej niż 15 cm. Nie zależy to od częstotliwości a minimalnie zależy od filtru gruntu. Sprawdzałem to kilkakrotnie i wyłączyłem maskowanie całkowicie. Przy wyłączeniu maskowania fant wielkości 1 grosza z 20 cm udaje mi się zobaczyć. (znam tabele z testów i uważam że w terenie są zupełnie inne osiągi - mniejsze). Kolejna sprawa to telefon komórkowy- spróbuj go przełożyć do innej kieszeni, mimo że jest wyłączony. Poprzednio chodziłem z Argo i telefon nie odgrywał żadnej roli, jak zmieniłem na Altera to trzy miesiące nie mogłem ogarnąć dlaczego jest niestabilny aż w końcu przełożyłem telefon z prawej kieszeni spodni do lewej kieszeni kurtki- sprzęt się uspokoił, a już miałem go sprzedać! Kolejna sprawa- sprawdź czy cewka nie ma nieszczelności na wejściu kabla, miałem tak w Argo, objawy były takie że pół pola był spokój a drugie pół były piski-jak nawilgnął, gdy się stuknęło w kabel i przy skrajnych wychyleniach cewki były popiskiwania. Co do regulowania czułości to nie miałem takiej sytuacji aby w momencie gdy Alter szaleje coś dawało zejście z czułością. Chodzę praktycznie zawsze na czułości 86-90 a jak są piski to szukam innej przyczyny niż czułość.
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS