Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
 • 0 Głosów - 0 Średnio
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Strojenie Gruntu (Balans Gruntu)
13-05-2014, 14: 16
Post: #1
Strojenie Gruntu (Balans Gruntu)
Strojenie Gruntu (Balans Gruntu) w smętku jest tak proste, że aż często bywa dla niedoświadczonych użytkowników co najmniej POTĘŻNĄ ZAGADKĄ. Spowodowane jest to dość lakoniczną instrukcja obsługi, trzema całkowicie odmiennymi trybami pracy, z których każdy ma swój indywidualny sposób przeprowadzania strojenie do gruntu oraz, niestety, zalewem bredni na temat strojenia smętka, które można znaleźć w Internecie.

Poniżej przedstawię procedury strojenia smętka w jego wszystkich trzech trybach pracy.

Tak jak przy strojeniu każdego innego detektora należy pamiętać o tym, aby w pobliżu detektora nie było innych detektorów lub innych urządzeń elektronicznych, mogących zakłócać pracę detektora.
Należy również pamiętać o tym, aby wokół punktu w którym stroimy detektor nie było w ziemi ŻADNYCH metali lub kamieni magnetycznych. Najprościej jest to sprawdzić włączając detektor i omiatając wstępnie teren PRZED dokonaniem strojenia - można to zrobić zarówno w trybie All Metall, jak i AUTO.


Tryb All Metal

W tym trybie pracy strojenie gruntu w smętku jest najbardziej skomplikowane, czaso- i praco-chłonne, jednakże prawidłowo wykonane jest niezbędne do osiągnięcia dużych czułości sprzętu.

Strojenie do gruntu (balans gruntu)
 1. Przełącznik trybów pracy w położeniu "All Metal".
 2. Ustawiamy pokrętło "Ground Balance" na '0'.
 3. Podnosimy sondę na wysokość bioder, naciskamy przycisk na rękojeści a pokrętło "Tune" ustawiamy tak, aby słyszeć cichy dźwięk.
 4. Puszczamy przycisk na rękojeści - Smętek zapamiętuje sobie ustawieni pokrętła "Ground Balance"
 5. Opuszczamy sondę do ziemi. Jeśli poziom sygnału w słuchawkach nie zmienił się (albo prawie się nie zmienił) - Smętek jest dostrojony do gruntu i można zacząć pracę.
 6. Jeśli poziom sygnału w słuchawkach zmienił się (zrobił się głośniejszy lub ścichł / zanikł) - dokonujemy korekcji ustawienia pokrętła "Ground Balance":

  1. podnosimy sondę na wysokość bioder,
  2. naciskamy przycisk na rękojeści
  3. przekręcamy pokrętło "Groud Balance" (nie "Tune"!) w lewo albo w prawo o pół działki.
  4. puszczamy przycisk na rękojeści
  5. opuszczamy sondę do ziemi.
  6. jeśli wysokość poziomu sygnału się nie zmieniła strojenie uznajemy za zakończone.
  7. jeśli poziom sygnału ścichł / zanikł lub się zwiększył powtarzamy punkty A...F, regulując ponownie pokrętłem "Groud Balance", tak aby uzyskać brak zmian sygnału przy opuszczaniu cewki.
  8. w szczególnych warunkach (np. bardzo wilgotne podłoże) strojenie gruntu może nie dać pożądanego efektu, cyli nie uda się uzyskać stałości poziomu sygnału wiodącego przy zmianie wysokości cewki.
   W takim przypadku zalecana jest praca w trybie dyskryminacji z minimalną dyskryminacją czyli ustawieniem pokrętła Discrimination w położeniu 0,05 lub 1.

Smętek jest bardzo czułym detektorem, więc po dokonaniu strojenia należy jeszcze raz upewnić się, czy w obszarze strojenia nie ma obiektów metalowych w ziemi.

Resetowanie (zerowanie) detektora.

Tryb statyczny (All Metal) ma to do siebie, że detektor potrafi się z uwagi na warunki otoczenia samoczynnie odstrajać, co sygnalizowane jest dość szybko narastającą zmianą wysokości sygnału wiodącego, z reguły wzrostem poziomu.
W takiej sytuacji należy dokonać zresetowania (wyzerowania) detektora poprzez chwilowe naciśnięcie przycisku na rękojeści. Jeśli pod sonda lub w jej pobliżu nie będzie żadnego obiektu metalowego, poziom sygnału wiodącego powinien powrócić do wartości ustawionej podczas strojenia do gruntu. Wysokość położenia sondy nie ma znaczenia.

Ponowne strojenie gruntu

Smętek nie ma automatyki śledzenia właściwości gruntu, więc decyzję o konieczności ponownego strojenia musi podejmować użytkownik na podstawie własnego doświadczenia i warunków otoczenia.
Generalnie można uznać, iż jeśli przy naturalnych zmianach wysokości prowadzenia sondy nie będzie zmian wysokości sygnału wiodącego, to detektor jest cały czas prawidłowo dostrojony do gruntu.

Symulacja pin-pointu

Jeśli dokonamy resetu (zerowania) detektora z sondą znajdującą się nad namierzanym obiektem, to tym samym dostroimy detektor do silnego sygnału od obiektu, co jednocześnie oznacza spadek czułości detektora, a tym samym możliwość precyzyjnego określenia lokalizacji obiektu. W razie konieczności można operację zerowania nad obiektem powtórzyć kilkukrotnie - za każdym zerowaniem czułość detektora będzie się zmniejszać, dając tym samym coraz bardziej precyzyjną lokalizację obiektu.


Tryb Dyskryminacji

W tym trybie pracy strojenie gruntu jest bardzo proste i szybkie.

Strojenie do gruntu (balans gruntu)
 1. Przełącznik trybów pracy w położeni "Discrimination".
 2. Pokrętłem "Discriminate" należy ustawić wybrany poziom dyskryminacji.
 3. Unosimy sondę na wysokość o kilka centymetrów wyżej niż jej maksymalna przewidywana wysokość, którą będziemy stosować przy przemiataniu.
  Wysokość ta jest o tyle istotna, że jeśli sonda ją przekroczy w czasie pracy (będzie wyżej) smętek natychmiast zasygnalizuje to wyciem. Trzeba więc tak wybrać tę wysokość, aby z jednej strony móc swobodnie przemiatać, a z drugiej aby niepotrzebnie nie tracić zasięgu.
 4. Naciskamy krótko przycisk na rękojeści. Jest to rzeczywisty moment dostrojenia smętka do gruntu. Od tego momentu można rozpocząć pracę.
 • Należy co jakiś czas kontrolować, czy detektor się nie odstroił poprzez unoszenie cewki powyżej wysokości strojenia. Brak reakcji oznacza konieczność dokonania ponownego strojenia.
 • Przy pracy w trybie dyskryminacji nie słychać jest sygnału wiodącego, wiec nie mamy świadomości o aktualnym stanie strojenia - dobrze jest więc co jakiś czas wykonać ponowne strojenie do gruntu - co jest mało kłopotliwe z uwagi na szybkość jego dokonywania.


Tryb Automatyczny

W tym trybie pracy dla odmiany użytkownik nie dokonuje żadnego strojenia gruntu, gdyż dokonuje tego sam detektor.

Jedyne, co jest wymagane, to przełączenie przełącznika rodzaju pracy w położenie AUTO i już można pracować.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-03-2019, 14: 41
Post: #2
RE: Strojenie Gruntu (Balans Gruntu)
do kasacji
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS