Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Najciekawsze książki o historii i z historią w tle warte przeczytania.
27-06-2014, 13: 27 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-06-2014 12: 08 przez Regis.)
Post: #1
Najciekawsze książki o historii i z historią w tle warte przeczytania.
W tym wątku proszę umieszczać najciekawsze książki o historii i z historią w tle jakie przeczytaliśmy i które możemy polecić innym do przeczytania.

Długi Marsz - Sławomir Rawicz.


Wiosną 1941 roku autor, 26 - letni polski porucznik kawalerii, organizuje ucieczkę z obozu nr 303 na Syberii. Towarzyszy mu sześciu więźniów z różnych krajów, w tym jeden obywatel USA. Uciekinierzy przedzierają się na południe przez tajgę, wyżyny Mongolii, pustynię Gobi, Tybet, Himalaje, do brytyjskich Indii - ponad 6000 km. Nie mają mapy ani kompasu, jedyny ich ekwipunek to siekiera i nóż. Codziennie czyhają na nich nowe niebezpieczeństwa. Mimo wielkiej woli przeżycia, odwagi i wytrzymałości fizycznej nie wszystkim uda się osiągnąć cel. Książka Sławomira Rawicza zrobiła zawrotna karierę, została przetłumaczona na 25 języków i obok relacji z wypraw Scotta czy Shackletona weszła do światowej klasyki książek o heroicznej walce człowieka o przetrwanie w skrajnych warunkach. Stanowiła inspirację dla wielu znanych współczesnych podróżników. Trasę ucieczki bohaterów książki przemierzało kilka ekspedycji. Mimo kontrowersji i zagadek wiążących się z książką i jej autorem "Długi marsz" pozostaje fascynującą opowieścią. Szczególną popularnością cieszy się w USA, gdzie od kilku lat znajduje się na listach bestsellerów. "Autor jest poetą o duchu ze stali". The New York Times "Książka o godności i męstwie ludzi dążących do wolności". Los Angeles Times W 2010 r. Na podstawie "Długiego marszu" powstała hollywoodzka superprodukcja - film p.t. "Thae Way Back", zrealizowany przez wybitnego reżysera Petera Weira, z udziałem gwiazd światowego kina, m.in. Collina Farrela, Eda Harrisa, Jima Sturgessa i Saoirse Ronan.


Wojna Iwana - Merridale Catherine


Zwycięstwo albo śmierć. Tylko taki wybór mieli żołnierze Armii Czerwonej. Książka Merridale to wnikliwe spojrzenie za zasłonę stalinowskiej propagandy. To mistrzowskie dzieło odwróconej perspektywy opisuje wielką wojnę ojczyźnianą, widzianą oczami zwykłego radzieckiego żołnierza. Opowieść oparta na wywiadach z ponad dwustoma weteranami, listach, pamiętnikach, głęboko do tej pory utajnionych materiałach z archiwów wojskowych i NKWD. Obraz wojny, podczas której aktom bohaterstwa towarzyszyły tchórzostwo, grabieże i gwałty na niespotykaną skalę. Z obrazu tego stopniowo wyłania się prawda o losach czerwonoarmistów. Cała prawda.
„Bezprecedensowe podejście oraz wnikliwość Merridale sprawiają, że to studium życia żołnierzy Armii Czerwonej jest fascynującą i bardzo ważną książką”.
Anthony Beevor
„Obowiązkowa lektura dla każdego, kto chce zrozumieć historię tej wojny”.
„The Economist”
„Być może najlepszy do tej pory historyczny obraz życia w Armii Czerwonej”.
„The New York Review of Books”
Catherine Merridale, autorka nagrodzonej Heinemann Award książki Night of Stone, wykłada historię współczesną na Uniwersytecie Londyńskim. Wcześniej pracowała na uniwersytetach w Cambridge, Birmingham, Bristolu i Moskwie. Bada historię ZSRR i Rosji, zwłaszcza tematykę społeczną, kulturalną i zjawisko przemocy.

Mój ulubiony autor i jedna z najciekawszych książek jakie przeczytałem.
Żywot Człowieka Rozbrojonego - Sergiusz Piasecki.

Żywot człowieka rozbrojonego – powieść obyczajowa Sergiusza Piaseckiego wydana po raz pierwszy w 1962 w Londynie, aczkolwiek przygotowana przez autora już podczas jego uwięzienia na Świętym Krzyżu w 1936 roku [1]. Utwór zawiera wiele wątków autobiograficznych [1]. Akcja powieści, pisanej w formie wspomnień czy też pamiętnika głównego bohatera, rozgrywa się w latach 1921-1922, głównie w Wilnie. Jej bohaterem jest zdemobilizowany żołnierz wojny polsko-bolszewickiej. Utwór poświęcony jest problematyce rozwarstwienia społecznego i życia biedoty wielkomiejskiej, pozbawionej perspektyw na zmianę losu; porusza również tematy zepsucia moralnego, prostytucji, przestępczości.
Miniserial telewizyjny o tym samym tytule, wyprodukowany w 1993 roku i emitowany po raz pierwszy w 1994 roku jest jedynie oparty na motywach powieści, nie będąc jej wierną ekranizacją.
Michał Łubień, zdemobilizowany na wiosnę 1921 roku i pozbawiony jakiegokolwiek wsparcia materialnego ze strony wojska, nie mógł wrócić do domu rodzinnego, ponieważ pozostał on po stronie sowieckiej. Wybrał zatem Wilno jako miejsce, do którego chce otrzymać bilet, licząc, że znajdzie zatrudnienie w Zarządzie Wileńskiej Dyrekcji Poczt i Telegrafów. Wcześniej pracował bowiem, znacznie poniżej kwalifikacji, mając ukończoną Szkołę Nadzorców Telegrafu i Telefonu, jako starszy monter w Mińsku, który terytorialnie należał do obszaru zarządzanego przez tę regionalną Dyrekcję. Nadzieje te okazały się płonne, podobnie jak oczekiwanie, że pomocy udzieli mu były dowódca wojskowy. Zarejestrował się zatem w Biurze Pośrednictwa Pracy, ale z powodu wielkiego bezrobocia nie otrzymywał żadnych propozycji. Bezdomny i głodny, ratował się kradzieżami, aż został wypatrzony przez mężczyznę, który zaoferował mu pozowanie do zdjęć erotycznych. Dodatkowym źródłem jego utrzymania wkrótce stały się również ustawione zakłady hazardowe w klubie bilardowym, a następnie także sprzedaż fałszywych czeków - nie tylko w Wilnie, ale i okolicznych miejscowościach. Zarobione pieniądze Łubień w dużej części przepuszczał na rozrywki, hojne napiwki, ale i pomoc potrzebującym. Wsypany przez wspólników, został aresztowany i osadzony na Łukiszkach, początkowo w sektorze dla najbardziej niebezpiecznych. Po zwolnieniu z aresztu do czasu rozprawy za kaucją, część zmyślnie ukrytych pieniędzy poświęcił na pomoc koledze z celi i jego rodzinie, doprowadzając do jego zwolnienia za kaucją i ratując jego córkę od prostytucji.Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy – powieść Sergiusza Piaseckiego
, napisana w roku 1935 i wydana w 1937. Opisuje realia pogranicza polsko-sowieckiego pierwszej połowy lat 20. XX wieku. Jest to opowieść oparta na wątkach biograficznych autora, który też zajmował się handlem na pograniczu.
Centrum akcji jest miasteczko Raków, leżące przy samej granicy polsko-sowieckiej, "33 wiorsty od Mińska" (Litewskiego). Narratorem powieści jest Władek Łabrowicz, który z wojewódzkiego Wilna, gdzie nie mógł znaleźć pracy, przyjeżdża do Rakowa za namową dawnego kolegi z wojska, obecnie "maszynisty" (przewodnika przemytników) Józefa Trofidy, i dostaje u niego miejsce do zamieszkania oraz możliwość zarobku przy przemycie, czym głównie tam się trudniono.
Bohater przeżywa przy tym zajęciu szereg przygód: złapanie i uwięzienie przez Sowietów, ucieczkę z pociągu wiozącego go na zesłanie, fałszywe oskarżenie, aresztowanie przez polską policję, ucieczkę z jej konwoju, ukrywanie się, stopniową utratę przyjaciół aż do kompletnej alienacji. Wciąż jednak trwa blisko granicy, której zakamarki zna na pamięć.
Akcja powieści obejmuje okres od późnego lata (przypuszczalnie od początku września) roku 1922, kiedy Władek przyjeżdża do Rakowa, do początku zimy roku 1924, kiedy, całkowicie już osamotniony, decyduje się ostatecznie porzucić pogranicze.

Jabłuszko - Sergiusz Piasecki

Pierwszy tom trylogii, której akcja rozgrywa się w Mińsku Mazowieckim od wiosny 1918 do lata 1919 roku. Powieść ta opisuje życie codzienne mińskiego półświatka. Jak autor pisał we wstępie do książki: `Bohater powieści, Aleksander Baran, to postać autentyczna. Pochodził z Wilna i takie miał nazwisko. Został rzeczywiście rozstrzelany latem 1919 roku w Mińsku na Komarówce. Meliny, złodzieje- są przeważnie autentyczni. Przygody w 50% rzeczywiste. Jest tam sporo fantazji, lecz nie ma nic z próżni. Wszystko powstało z czegoś, co przeżyłem w więzieniach lub na wolności.`

Spojrzę ja w okno... - Sergiusz Piasecki

Drugi tom trylogii, której akcja rozgrywa się w Mińsku Litewskim od wiosny 1918 do lata 1919 roku. Powieść ta opisuje życie codzienne mińskiego pół świadka.Tym razem do palety różnokolorowych mińskich złodziei dołączają osobnicy o takich ksywkach jak: Ażur, Isaj, Fiśko, Kasia Złota Trąba i Czesiek Swoboda.

Nikt nie da nam zbawienia- Sergiusz Piasecki.

Ostatnia część "Trylogii Złodziejskiej". Dalsze losy Jasia "Panicza" Nacewicza, Olka "Mongoła" Barana oraz reszty blatnej ferajny.

Zapiski oficera armii czerwonej - Sergiusz Piasecki

Satyra ta jest opisem polskiej rzeczywistości na Kresach widzianej oczami "wyzwolicieli". Sergiusz Piasecki w humorystycznej formie pokazał zderzenie się dwóch różnych światopoglądów. Pierwsze wydanie cieszyło się wielką popularnością na emigracji. Opinie czytelników zebrane w bibliotekach i czytelniach na obczyźnie bardzo korzystnie oceniały styl i język tej książki jako najlepszej po Kochanku Wielkiej Niedźwiedzicy. Sposób myślenia i zachowania krasnoarmiejców według opinii czytelników ściśle odpowiadał "wzorom" zapamiętanym przez mieszkańców kresów wschodnich RP z ich spotkań z nimi w okresie wojny. Akcja książki odzwierciedla także polską tragedię - tak ludzką jak i kultury - pod zmieniającymi się okupacjami, na tle których ten czerwony "bohater", zmieniał kolor zależnie od sytuacji, co znacznie mu ułatwił jego zmechanizowany system myślenia i brak wysubtelnionych uczuć.

Sprawa Honoru.Dywizjon 303 Kościuszkowski.Zapomniani Bohaterowie II Wojny Światowej.Lynne Olson,Stanley Cloud 2004r.

PRZEDMOWA AUTORÓW
DO WYDANIA POLSKIEGO

Przystępując do zbierania materiałów do tej książki, nie mieliśmy pojęcia,
dokąd nas ono zaprowadzi. Nie mamy polskich przodków, a zatem
w punkcie wyjścia wiedzieliśmy o Polsce bardzo mało. Zamierzaliśmy napisać
wspaniałą opowieść przygodową o kilku polskich pilotach myśliwskich, którzy
na początku drugiej wojny światowej dotarli do Wielkiej Brytanii i pomogli
pokonać Niemców w bitwie o Anglię. Ale w miarę zapuszczania się w labirynt
polskich dziejów i odkrywania, jak ogromny wkład wniosła Polska w zwycię­
stwo aliantów - i w historię Europy - zrozumieliśmy, że kroi nam się znacznie
rozleglej sza opowieść.
Opowieść o historycznym wysiłku w walce o wolność narodu polskiego,
rozpoczętej parę stuleci przed napaścią Niemiec w 1939 roku. Walce, której
najszczytniejszym wyrazem były chyba wojenne zasługi Polaków i triumf
Solidarności czterdzieści cztery lata po zakończeniu wojny. W Polsce i poza
jej granicami, pod angielskim niebem, w bezlitosnych górach Włoch, w zbro­
czonym krwią Arnhem, na plażach Normandii, w warszawskim getcie i całej
Warszawie Polacy zapisali nowy rozdział w długiej historii odwagi. Wojskowi
i cywile, mężczyźni i kobiety, starzy i młodzi, żydzi, katolicy i ateiści - wszyscy
włączyli się do walki.
Ci, którzy jej nie podjęli, należeli do wyjątków. Regułą w nieustraszonej
Polsce - jedynym napadniętym i pokonanym przez hitlerowskie Niemcy kraju,
który nigdy im się oficjalnie nie poddał i z nimi nie kolaborował - było walczyć
aż do zwycięstwa. Lecz zanim walka dobiegła końca, Polskę zdradzili wschodni
i zachodni towarzysze broni. W rezultacie poddani sowieckiej dominacji Polacy
mogli tylko patrzeć, jak Europa Zachodnia odbudowuje się w warunkach
pokoju i swobód. Ale pochodnia wolnos'ci w Polsce nigdy całkiem nie zgasła i
po latach buchnęła pełnym płomieniem w Stoczni Gdańskiej.
Polacy oczywis'cie dobrze znają swoje wspaniałe i tragiczne dzieje. Ale dla
cudzoziemców są one w znacznej mierze, nawet dziś', odkryciem. Podnoszą
nas na duchu dziesiątki listów i e-maili od czytelników ze Stanów Zjednoczo­
nych, Kanady, Wielkiej Brytanii i Australii, zdumionych, że Polacy wnies'li
taki wkład w alianckie zwycięstwo, i oburzonych niehonorowaniem ich zasług
przez sojuszników. Jeden z amerykańskich czytelników napisał: „Już nigdy w
życiu nie opowiem dowcipu o Polakach!" Ze swej strony możemy tylko mieć
nadzieję, że Sprawa honoru zajmie miejsce obok prac Arkadego Fiedlera, Adama
Zamoyskiego, Normana Daviesa, i innych autorów, którzy od dziesiątków lat
uparcie zabiegali o przyznanie Polsce należnego jej miejsca nie tylko w historii
drugiej wojny światowej, ale również w dziejach cywilizacji zachodniej.
Książkę tę zadedykowaliśmy „Narodowi polskiemu", dlatego odczuwamy
szczególną dumę, że - dzięki naszemu przyjacielowi Andrzejowi Findeisenowi -
ukazuje się ona w polskim przekładzie. Jej publikacja wydaje się właściwym
zakończeniem podróży, w którą wyruszyliśmy blisko cztery lata temu, gdy
zamierzając opowiedzieć przygodową historię, dowiedzieliśmy się, czym
naprawdę jest honor.
Lynne Olson i Stanley Cloud
Waszyngton
sierpień 2004


Załączone pliki Miniatury
                                   

Człowiek jest tyle wart co pomoże drugiemu
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-06-2014, 14: 59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-06-2014 12: 31 przez Regis.)
Post: #2
RE: Najciekawsze książki z historią w tle warte przeczytania.
Z fałszywym ausweisem w prawdziwej Warszawie - Jankowski Stanisław.

Jeden z ciekawszych pamiętników z okupacyjnej Warszawy. Lektura trzymająca w napięciu jak najlepsza powieść sensacyjna.

Stanisław Jankowski „Agaton” (1911-2002)
Architekt-urbanista. Dyplom na Wydziale Architektury PW. Po 1939 w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Cichociemny skoczek, powstaniec warszawski, jeniec oflagów. W 1945 studia urbanistyczne w Anglii. W 1946 powrót do Polski. Do 1977 praca przy odbudowie i planowaniu Warszawy. Współtwórca Trasy W-Z i MDM. Praca w Iraku, Skopje, Chimbote, Nikozji i Wietnamie. Autor wielu publikacji o Warszawie i książki wspomnieniowej „Z fałszywym ausweisem w prawdziwej Warszawie”.

Odznaczony m.in. Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Trzykrotny laureat Państwowej Nagrody Artystycznej. Od 1995 Honorowy Obywatel Warszawy, od 2009 patron skweru w Warszawie.

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety - Swietłana Aleksijewicz

"Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" była gotowa już w 1983 roku. Dwa lata przeleżała w wydawnictwie. Autorkę oskarżono o "pacyfizm, naturalizm oraz podważanie heroicznego obrazu kobiety radzieckiej". W okresie pieriestrojki książka prawie jednocześnie ukazywała się w odcinkach w czasopiśmie "Oktiabr" i "Roman-gazietie" oraz została wydana w dwóch wydawnictwach: Mastackaja Litieratura oraz Sowietskij Pisatiel. Łączny nakład wyniósł prawie dwa miliony egzemplarzy. Na podstawie książki powstał cykl filmów dokumentalnych, wyróżniony m.in. Srebrnym Gołębiem na Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku. Jegor Letow, założyciel i wokalista legendarnego rosyjskiego zespołu punk rockowego "Grażdanskaja Oborona", napisał piosenkę zainspirowaną książką Aleksijewicz.
"Kiedy mówią kobiety, nie ma albo prawie nie ma tego, o czym zwykle czytamy i słuchamy: jak jedni ludzie po bohatersku zabijali innych i zwyciężyli. Albo przegrali. Jaki mieli sprzęt, jakich generałów. Kobiety opowiadają inaczej i o czym innym. 'Kobieca' wojna ma swoje własne barwy, zapachy, własne oświetlenie i przestrzeń uczuć. Własne słowa. Nie ma tam bohaterów i niesamowitych wyczynów, są po prostu ludzie, zajęci swoimi ludzkimi-nieludzkimi sprawami. I cierpią tam nie tylko ludzie, ale także ziemia, ptaki, drzewa. Wszyscy, którzy żyją razem z nami na tym świecie. Cierpią bez słów, a to jest jeszcze straszniejsze…"
fragment książki

"To książka pasjonująca – i wstrząsająca. Wielka białoruska reporterka, Swietłana Akeksijewicz, jedna z najwybitniejszych dziennikarek Europy, na miarę Oriany Falacci, zapisała wojnę… kobiet. W drugiej wojnie światowej bowiem walczyły przeciw Niemcom hitlerowskim kobiety – rosyjskie, białoruskie, ukraińskie. Z bronią w ręku. Strzelając, rzucając granatami, wysadzając. Jako żołnierze pierwszej linii, jako zwiad, jako dywersantki. A więc – zabijając i same ginąc. W tej książce nie ma patetycznych komentarzy autorskich. Jest zapis opowieści tych kobiet, które przeżyły…"
Stefan Bratkowski

"Księga Swietłany Aleksijewicz ma szanse nie tylko na rozgłos, ale i na lekturę uważną. Nie jest jedynie zbiorem wyznań i relacji o losach kobiet sowieckich, uczestniczących bezpośrednio w minionej wojnie, choć i to stanowi ewenement bez precedensu. Przez przytoczone w niej zwierzenia przebijają się co rusz świadectwa składające się na nieznany lub ukrywany obraz codzienności sowieckiej; są równie wymowne jak opisy przeżyć, cierpień i wojennych przygód relatorek".
Prof. Jerzy Pomianowski

"Swietłana Aleksijewicz uporczywie walczy o pamięć, pisze o wojnie, patrząc oczami kobiet, i nagle okazuje się, że takiej wojny nie znaliśmy - że 'przed nami ukryty jest cały świat'. Przebija się przez mur stereotypów i niechęci, także ze strony samych bohaterek, i spisuje zapomniane historie. Historie, które muszą urodzić się na nowo".
Sylwia Chutnik

Wysadzić Rosję - Aleksander Litwinienko,Jurij Felsztinski
Książka zakazana na terenie Rosji !
Książka, za którą podąża śmierć. Najgłośniejszy mord polityczny ostatnich lat. `Zagrozili mi, że mnie zabiją, wrzucą pod pociąg, jeśli nie przestanę.`
Budzący grozę obraz Rosji - zniewolonej i skorumpowanej przez służby specjalne. To także oskarżenie Putina i sił, które wyniosły go do władzy.
Bo jak to się stało, że Rosja wróciła w koleiny ZSRR? Jak doszło do tego, że Czeczeni, do niedawna uważani za szlachetny naród walczący o wolność, dziś są traktowani jak banda terrorystów? Jak to możliwe, że bezbarwny dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa został prezydentem?
Autorzy tej zakazanej w Rosji książki dowodzą, że wszystko zaczęło się w 1994 r. od rozpętanej przez rosyjskie służby specjalne, a przypisy­wanej Czeczenom kampanii terrorys­tycznej, która poprzedziła pierwszą wojnę czeczeń­ską i wybory prezy­denc­kie. I że seria ataków bombo­wych na budynki mieszkalne w 1999 r., przed drugą wojną w Czeczenii i kolejnymi wyborami, była dalszym ciągiem tego krwawego scenariusza, który doprowadził do sterroryzowania Rosjan i wyniósł do władzy ludzi dawnego KGB.
Litivienko, któremu za głoszenie prawdy przyszło zapłacić najwyższą cenę, podaje nazwiska zabójców, kwoty, które im zapłacono i grupy mafijne, jakie reprezentują. Książka dotyczy serii zamachów bombowych z 1999 roku, w których zginęło ponad 300 osób. Opisane w najmniejszych detalach zamachy, o które oskarżono Czeczeńców, spowodowały wybuch drugiej wojny czeczeńskiej i utorowały Putinowi zwycięstwo w wyborach prezydenckich.
Aleksander Litwinienko i współautor, historyk Jurij Felsztyński, oskarżają rosyjskie służby specjalne o zorganizowanie zamachów na budynki mieszkalne w 1999 r. i obciążenie odpowiedzialnością za nie czeczeńskich bojowników.

`Książka, która podobno była w obiegu, ale naprawdę nie była dostępna. Teraz w końcu została wydana, a jeśli ktokolwiek myśli, że zna jej zawartość, to się myli. Wymaga naszej uwagi, ponieważ Litwinienko twierdzi, że wie, gdzie pogrzebano ofiary, kto je zabił, kto wykopał groby i kto wydał rozkazy, które sprawiły, że demokratyczny rząd jest całkowicie kontrolowany przez FSB.`
Nicholas Shakespeare, Daily Telegraph


Aleksander Litwinienko - przez 20 lat pracował w tajnych służbach ZSRR i Rosji, zwalczając organizacje terrorys­ty­cz­ne i przestępczość zorganizowaną. Dosłużył się stopnia podpułkownika. W 1998 r. publicznie ujawnił szereg bezpra­wnych rozkazów, które otrzymał od szefów Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Kilkakrotnie aresztowany pod sfingowanymi zarzutami, w 2001 r. uciekł do Wielkiej Brytanii. Zmarł 23 listopada 2006 r. otruty Polonem, pewny, że zamordowano go na rozkaz Władimira Putina.

Jurij Felsztinski - studiował historię w Moskiewskim Państwowym Instytucie Pedagogicznym. W 1978 r. wyemigrował do USA. Kontynuował studia na Brandeis, a następnie Rutgers University, gdzie się doktoryzował. Zebrał i opracował kilkadziesiąt tomów dokumentów archiwalnych; jest autorem książek: The Bolsheviks and the Left SRS, Towards a History of Our Isola­tion, The Failure of World Revolution, Wożdi w zakonie.

Na barykadach Warszawy- Stanisław Komornicki-jeden z najwcześniejszych pamiętników J 2 Powstania Warszawskiego. Napisany przez 21 -letniego podchorążego Armii Krajowej, który przeszedł przez trzy dna piekieł: Stare Miasto, Powiśle l Górny Czerniaków. Oddany do druku w 1946 r. nie został opublikowany z powodu ingerencji cenzury. Udało się go wydać dopiero po październikowej odwilży, w 1956 r., i od razu wzbudził wielkie zainteresowanie wśród czytelników. Książka była kilkakrotnie wznawiana. Została wyróżniona nagrodą Ministra Obrony Narodowej w 1964 r.
Pamiętnik ten należy do powstańczej klasyki. Dzisiaj, gdy przed polską młodzieżą stoją zgoła inne wyzwania, książka ta nie straciła swej aktualności, przypomina o obowiązkach wobec Ojczyzny oraz o naukach, jakie płyną z historii dla każdego pokolenia Polaków.
Moje Pierwsze Boje Józefa Piłsudskiego to wspomnienia wojenne, które opisują początki Legionów Polskich. Nie jest to jednak typowa książka wojskowa. Józef Piłsudski zdecydował się pominąć w niej szczegółowe opisy manewrów taktycznych i nastawić się raczej na scharakteryzowanie klimatu wydarzeń, analizę własnej psychiki oraz nastrojów panujących wśród jego Strzelców i ludności cywilnej. Od razu bowiem widać, że książkę tę pisał mąż stanu patrzący w przyszłość, a nie ponury oficer, który całe dnie spędza nad studiowaniem map.

Moje Pierwsze Boje są także wyjątkowe z innego powodu. Mianowicie, w czasach II Rzeczypospolitej stanowiły one jeden z fundamentów kreujących zarówno etos Legionów, jak i legendę samego marszałka Piłsudskiego. Dzięki temu przetrwały one próbę czasu i dla każdego, kto choć trochę interesuje się okresem międzywojennym, stanowią one lekturę obowiązkową.


Warto być przyzwoitym to wspomnienia Władysława Bartoszewskiego zebrane przez niemieckiego wydawcę K. Lehmana. Pierwsze polskie oficjalne wydanie książki miało miejsce w 1990 roku w Wydawnictwie W drodze. Obecna edycja została dodatkowo wzbogacona o publikacje, wykłady i przemówienia autora z lat jego działalności w okresie PRL, a także z czasu jego służby dyplomatycznej w III RP. Wstęp do książki napisał o. Maciej Zięba OP, szkic biograficzny przygotował prof. Andrzej Friszke. Książka objęta patronatem Merlin.pl
Zgłoś błąd w opisie


Boso ale w ostrogach - Stanisław Grzesiuk
Książka Stanisława Grzesiuka opowiada o latach dzieciństwa i młodości autora. Przywołał on w niej świat przedwojennej Warszawy, ukazał historię obyczaju z przedmieścia, namalował barwne postaci swojej grandy, w której `kapować nie wolno, skarżyć nie wolno, odegrać się nie wolno`.


Pięć lat kacetu

Główny bohater przedstawia swoje losy podczas pięcioletniego pobytu w obozach koncentracyjnych Dachau, Mauthausen i Gusen. Książka pełna jest opisów trudów życia codziennego i problemów, z jakimi musieli radzić sobie więźniowie. Problemy takie, jak głód, chłód, bicie, choroby czy ciężka praca zostały opisane w prostym języku, przez co łatwo trafiają do odbiorcy.Wrzesień żagwiący- Melchior Wańkowicz

Wrzesień Żagwiący" to opisy polskiego Września przekazane przez Mistrza Melchiora oparte na rozmowach ze świadkami i uczestnikami tych dni.


Załączone pliki Miniatury
                                   

Człowiek jest tyle wart co pomoże drugiemu
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-06-2014, 12: 34 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-06-2014 12: 58 przez Regis.)
Post: #3
RE: Najciekawsze książki z historią w tle warte przeczytania.
Orzeł biały, czerwona gwiazda - Norman Davies
Wojna, która zmieniła bieg dwudziestowiecznych dziejów. W klasycznym już studium Norman Davies roztacza przed czytelnikiem historycznie wierny, a jednocześnie przystępny w odbiorze, obraz całokształtu wojny polsko-bolszewickiej. Brytyjski historyk dokładnie odtwarza przebieg poszczególnych kampanii i bitew, naświetla polityczny – tak polski, jak i międzynarodowy – kontekst działań wojskowych i tłumaczy, dlaczego Polska zwyciężyła niesioną na bagnetach czerwonoarmistów „robotniczą” rewolucję. Każdy, choćby w najmniejszym stopniu zainteresowany polską historią, powinien tę książkę przeczytać.

Dziennik 1920 - Izaak Babel
Prawda o wojnie polsko-bolszewickiej.Grzmiące hurra , Polacy rozbici, jedziemy na pole bitwy, drobniutki Polaczek przebiera polerowanymi paznokciami wśród rzadkich włosów na różowej głowie, odpowiada wymijająco, wykręca się, mamrocze, no, owszem. Szeko natchniony i blady: mów, jaką masz rangę ja, zmieszał się, jestem czymś w rodzaju chorążego, oddalamy się, tamtego odprowadzają, za jego plecami chłopak o przyjemnej twarzy repetuje broń, ja krzyczę towarzyszu Szeko! Szeko udaje, że nie słyszy, jedzie dalej, wystrzał, Polaczek w kalesonach pada w drgawkach na ziemię. Żyć się odechciewa, mordercy, niesłychana podłość, przestępstwo.fragment książki

Kontrola - Wiktor Suworow
Moskwa, rok 1936. Nastia Strzelecka jest na pozór przeciętną komsomołką i pracownicą fabryki „Sierp i Młot”. Wkrótce jednak ta nadzwyczaj sprawna fizycznie i zdeterminowana dziewczyna trafia pod opiekę wpływowego towarzysza Chołowanowa, sławnego pilota, zostaje przyjęta do kadry narodowej ZSRR i rozpoczyna intensywny kurs spadochroniarski. Kiedy podczas wielkiej powietrznej parady dochodzi do tragicznego wypadku, Nastia swoją niezłomną postawą zwraca uwagę samego towarzysza Stalina. Wódz przydziela ją do elitarnej jednostki służb specjalnych i Nastia rozpoczyna błyskawiczną karierę. Wygląda na to, że gotowa jest zrobić wszystko dla dobra komunizmu i Związku Radzieckiego…

A my żyjemy dalej - Jan Zakrzewski
Wspomnienia więźnia Majdanka.

Pluton wyrzutków - Sean Parnell
Pluton wyrzutków to wspomnienia wojenne Seana Parnella, dowódcy plutonu „zielonych czaszek”, jednego z najbardziej zasłużonych oddziałów wojny afgańskiej, który w 2006 roku był w sercu wojny z islamskimi rebeliantami przy granicy z Pakistanem.

Męstwo i przerażenie, okrucieństwo i współczucie, duma i palący wstyd – wojenna codzienność oficera piechoty amerykańskiej. Ta znakomita książka pozwala znaleźć się na chwilę w samym centrum działań wojennych, poczuć przypływ adrenaliny i prawdziwe emocje oraz obserwować, jak tworzą się wyjątkowe więzi łączące towarzyszy broni na zawsze.

Akwarium - Wiktor Suworow
Ta książka jako pierwsza odkryła sekrety najbardziej tajnego wywiadu na świecie - Głównego Zarządu Wywiadowczego, czyli GRU. Przełożona na 27 języków, doczekała się już ponad 70 wydań. Antoni Krauze zrealizował na jej podstawie film kinowy i serial telewizyjny, w których główne role zagrali Jurij Smolskij i Janusz Gajos. Wiktor Suworow odtwarza swoje losy w bezwzględnym, paranoicznym świecie sowieckich służb wywiadowczych. Jako wyróżniający się dowódca kompanii czołgów został zwerbowany do wywiadu wojskowego przez podpułkownika Krawcowa, związanego z wpływową grupą nacisku w ZSRR. Po zrobieniu błyskotliwej kariery w Specnazie trafił do elitarnego GRU. Odbył mordercze szkolenie szpiegowskie i stał się agentem operacyjnym w Europie Zachodniej.

"Temat bezgranicznego cynizmu i bestialstwa wyłania się w naturalny sposób z tej znakomicie napisanej książki, która niewątpliwie zachwyci wszystkich miłośników opowieści przygodowych i szpiegowskich".
"The New York Times"


Załączone pliki Miniatury
                       

Człowiek jest tyle wart co pomoże drugiemu
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-07-2014, 18: 12
Post: #4
RE: Najciekawsze książki o historii i z historią w tle warte przeczytania.
A polecam książkę Bremerhaven statek śmierci....
Czyli...
Fabryka benzyny syntetycznej w Policach (niem. Hydrierwerke Pölitz – Aktiengesellschaft) - jedna z 12 fabryk wzniesionych przez IG Farben Industrie produkująca paliwo płynne z węgla (benzyna syntetyczna).


BREMERHAVEN. STATEK ŚMIERCI - opis produktu:

Niebieskoszary zeszyt, a raczej jego zbutwiałe resztki znalezione w szczecińskich ruinach były pierwszym śladem istnienia pływającego obozu śmierci w Policach. Jedynego Lagerschiffu w III Rzeszy, którego istnienia przez długie powojenne lata nikt na Pomorzu Zachodnim nawet się nie domyślał. To było zaskoczenie, ale zarazem trop niesłychanie interesującego epizodu wojennych losów fabryki syntetycznej benzyny, wpisanej w dzieje małych Polic i pobliskiej aglomeracji Szczecina. Dziennikarz, zajmujący się na co dzień morską tematyką nie mógł odnotować tylko owego znaleziska na łamach gazety, w której wówczas pracował i postawiwszy kropkę odłożyć sprawę ad acta.
W czerwcu 1964 roku rozpocząłem w tej sprawie prywatne śledztwo. Ów zeszyt, a potem pierwsze informacje o funkcji jaką spełniał statek Bremerhaven w czasie wojny, potraktowałem jak znalezioną nitkę, która mogła przecież doprowadzić do kłębka prawdy. Mogła, choć prywatne śledztwo rozpoczęte w dwadzieścia lat po wojnie, musiało być uciążliwe i długotrwałe. Zwłaszcza że niewielu więźniów tego statku doczekało wolności, a ci którym udało się jej doczekać, podobnie jak więźniowie innych lagrów nazizmu zaraz po odzyskaniu wolności rozproszyli się po kraju i po świecie z oczywistym pragnieniem, aby o przeżyciach na Bremerhaven jak najszybciej zapomnieć. Nie było też w Policach i Szczecinie zasiedziałej ludności, która mogłaby wiele powiedzieć o statku i więźniach, a także wskazać ich prześladowców i oprawców. Gorzej, bo uchodzący Niemcy skrupulatnie zacierali ślady zbrodni i niszczyli kompromitujące ich dokumenty i archiwa.

http://www.gandalf.com.pl/b/bremerhaven-statek-smierci/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-07-2014, 20: 43
Post: #5
RE: Najciekawsze książki o historii i z historią w tle warte przeczytania.
Polecam kolejną bardzo ciekawą książkę Wiktora Suworowa "Ostatnia Republika"
Związek Radziecki rwał się do panowania nad światem, a Wielką Wojnę Ojczyźnianą wymyślono po to, żeby ukryć tę klęskę - mówi w "Ostatniej republice" Wiktor Suworow.
"Wielką Ojczyźnianą wymyślono po to, żeby raz na zawsze, po wieki wieków usprawiedliwić okupację Europy. Po to, żeby ukryć cel wojny: Związek Radziecki rwał się do panowania nad światem. Owo panowanie chciano sobie zapewnić cudzymi rękami. Hitler miał zmiażdżyć Europę, a Stalin nieoczekiwanym uderzeniem wyzwolić ją spod władzy Hitlera. (...) Hitler zburzył plan Stalina. I wszystko runęło. Wielką Ojczyźnianą wymyślono po to, żeby ukryć tę klęskę".

Wiktor Suworow - właściwie Władimir Bogdanowicz Rezun - to znany rosyjski pisarz i historyk. Ukończył Wojskową Akademię Dyplomatyczną w Moskwie, a następnie w latach 1974-1978 był rezydentem GRU w Genewie. Po ucieczce do Wielkiej Brytanii został zaocznie skazany na karę śmierci. Wyroku - mimo rozpadu ZSRR - do dziś nie uchylono.
Suworow jest autorem kilkunastu książek. Dom Wydawniczy Rebis opublikował jego "Cień zwycięstwa", "Cofam wypowiedziane słowa", "Akwarium", "Lodołamacz i "Dzień »M«". "Ostatnia republika" to trzeci tom cyklu historycznego, który rozpoczyna "Lodołamacz", a kontynuują "Dzień »M«" oraz niewydana jeszcze część czwarta - "Ostatnia defilada".


Załączone pliki Miniatury
   

Człowiek jest tyle wart co pomoże drugiemu
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-09-2014, 16: 15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-09-2014 16: 16 przez Regis.)
Post: #6
RE: Najciekawsze książki o historii i z historią w tle warte przeczytania.
Żołnierze Wolności-Wiktor Suworow
Pierwsze pełne polskie wydanie tłumaczone z rosyjskiego oryginału a nie z okrojonego wydania angielskiego. "To była moja pierwsza książka. Napisałem ją zaraz po ucieczce na Zachód. Przedstawiałem w niej Armię Radziecką jaka znałem i zapamiętałem. Pełną absurdów paradoksów i sprzeczności. Mimo upływu lat książka nie straciła swej aktualności. Związek Radziecki nie istnieje, ale armią rosyjsko-radziecką rządzą te same prawa a nierzadko ci sami ludzie" (Autor).


Dziewczyny z Powstania-Anna Herbich
Sławka do dziś żałuje, że nie pocałowała młodego powstańca, który się w niej kochał.
Halina urodziła synka tuż przed godziną „W” i cudem ocaliła mu życie.
Zosia złamała konspiracyjne zasady i zdradziła swoje imię ukochanemu.

Powstanie Warszawskie miało trwać kilka dni. Godzina „W” zastała kobiety w codziennych sytuacjach: na ulicach, w szkołach, w domach. Walczyły wszystkie, każda na swój sposób. Ratowały rannych, chroniły swoje dzieci, chwyciły za broń. Umawiały się na randki w cieniu spadających bomb, brały śluby w białych kitlach sanitariuszek zamiast sukien. Odniosły największe zwycięstwo – przeżyły.

Anna Herbich w przejmujący sposób pokazuje, jak naprawdę wyglądało życie w czasie 63 dni heroicznej bitwy. Pozwala nam zobaczyć Powstanie Warszawskie z zupełnie innej perspektywy: oczami kobiet.


Załączone pliki Miniatury
       

Człowiek jest tyle wart co pomoże drugiemu
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
31-01-2015, 20: 21 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-01-2015 20: 22 przez grein.)
Post: #7
RE: Najciekawsze książki o historii i z historią w tle warte przeczytania.
To i ja coś dorzucę Uśmiech pozycje polecane jeszcze za czasów studenckich, moim zdaniem warte przeczytania:


01. Stefan Dąmbski Egzekutor

(autor dojrzewał za granicą, poza kółkiem wzajemnej adoracji kombatantów AK układających w kraju wspólną wersję wydarzeń, historia jednak nie zawsze bywa czarno-biała, PS: tytułowy egzekutor popełnił samobójstwo po spisaniu wspomnień)

Stefan Dąmbski, tytułowy egzekutor, trafił do oddziału AK w 1942 jako 17-latek. Przydzielono mu zadanie likwidacji Niemców i konfidentów. Po zajęciu Rzeszowszczyzny przez Sowietów Dąmbski kontynuował działalność konspiracyjną — wykonywał wyroki na przedstawicielach nowej władzy, a także brał udział w akcjach przeciwko Ukraińcom.

Opisując te wydarzenia, autor pokazuje zarazem, w jaki sposób — będąc nastolatkiem — nauczył się zabijać i jak to się stało, że polubił to zajęcie. Egzekutor jest więc nie tylko opowieścią z życia partyzanta, ale przede wszystkim studium spustoszenia, jakie w człowieku sieje wojna — nawet, jeśli walczy on po „słusznej” stronie, w obronie ojczyzny. Swoje wspomnienia Dąmbski spisywał pod koniec życia, zdobywając się na niezwykle szczere i przejmujące wyznanie.


i jeszcze
02. Skrwawione ziemie Autor: Timothy D. Snyder
Skrwawiona ziemia to obszar, na którym Stalin i Hitler zabili 14 milionów cywilów i jeńców. Rozciąga się od środkowej Polski po zachód Rosji, poprzez Ukrainę, Białoruś i kraje bałtyckie. Śmierć tych ludzi – połowa zmarła z braku żywności – była z góry zaplanowana. Co Sowieci i Niemcy chcieli w ten sposób osiągnąć? Na czym polegał proces czystek etnicznych, przeprowadzanych przez oba reżimy? Doskonale udokumentowana praca o straszliwych mechanizmach totalitaryzmu i morderstwach, uzasadnianych polityką i gospodarką, omawia dwie dekady z życia Europy XX wieku, od lat trzydziestych po czasy powojenne.

mam nadzieję, że kogoś zainteresuje Uśmiech
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-03-2015, 19: 30
Post: #8
RE: Najciekawsze książki o historii i z historią w tle warte przeczytania.
A może macie któreś z ciekawszych pozycji na sprzedaż? Coś mnie wzięło na czytanie ostatnio i z propozycji Regisa wybrałem sobie - "Z fałszywym ausweisem w prawdziwej Warszawie" - Jankowskiego Stanisława, bo na allegro bardzo tania (nie ukrywam, że to też gra znaczącą rolę w wyborze).
A może ktoś będzie chciał za jakiś czas się wymienić którąś pozycją?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-10-2015, 06: 53
Post: #9
RE: Najciekawsze książki o historii i z historią w tle warte przeczytania.
Jak dla mnie super, myślę że zainteresuję wielu czytelników szczególnie z pomorskiego ale i nie tylko:

"W „Burzy nad Provinz Pommern” Leszek Adamczewski przedstawia kilkadziesiąt sensacyjnych i dramatycznych epizodów z wojennych dziejów prowincji pomorskiej Trzeciej Rzeszy oraz pierwszych miesięcy pokoju, kiedy Polacy usiłowali na nowo zagospodarować tę część „ziem odzyskanych”.


Autor wyjaśnia między innymi, co łączy „Sonderaktion Krakau” z egzekucją pewnego Polaka w wojennym Stettinie, ukazuje Świnoujście pod gradem amerykańskich bomb oraz przedstawia tajemnicę stodoły w Podgajach, w której żywcem spłonęli polscy żołnierze. Wraz z Adamczewskim czytelnik podąża tropem hitlerowskich „cudownych broni”, od rakiety V-2 po pociski Rheinbote i Rheintochter, a także bada zagadki podziemnych schronów Wału Pomorskiego i schronów przeciwlotniczych w Szczecinie. Śledzi także losy pomorskich skarbów kultury."

http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&id=416
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS