Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czym wyczyścic?
06-01-2014, 17: 34
Czym wyczyścic?
    Witajcie. Prosze, powiedzcie mi czym najlepiej usunąc zabrudzenia z tej monety, tak by nie zniszczyc patyny? Ktory sposób bedzie odpowiedni? Dodam, że przez chwile używalem soku z cytruny i szczoteczki do zębów-zanieczyszczenia stopniowo schodza, jednak chodzi o to, że nie chce za bardzo szorowac tej monetki..może jest jakis srodek? Pozdrawiam!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
06-01-2014, 18: 02
RE: Czym wyczyścic?
To nie jest takie proste, bez ryzyka uszkodzenia kwasek, to dobry środek ale niebezpieczny, zdarzyło już mi się doprowadzać monetę do gorszego stanu po czyszczeniu, jak była przed, takim uniwersalnym środkiem, który w zasadzie nie może zaszkodzić jest oliwa, jednak wada do długi okres moczenia, tak na odległość przy takim stanie monety to niewiele można doradzić
Mogę ci podrzucić link jeśli jeszcze go nie znasz może coś się tam dowiesz. >>>> http://www.zbieraniemonet.za.pl/czyszczenie.php
06-01-2014, 18: 02
Zerknij tutaj: http://www.numizmatyka24.pl/czyszczenie.php Osobiście nie jestem zwolennikiem czyszczenia, ale przyznam się, że czasami używałem słabego roztworu kwasku cytrynowego, absolutnie żadnych szczoteczek, delikatnie opuszkami palców potrzesz i będzie ok. Trzeba bardzo uważać jeśli moneta ma spore domieszki innych metali co w przypadku srebra jest częste.
06-01-2014, 19: 21
Moja metoda to sok z cytryny nie kwasek zbyt stężony i pocierać miedzy palcami potem papka z sody oczyszczonej(spożywcza) do pozbycia się resztki soku
06-01-2014, 19: 58
(06-01-2014 19: 21)kryszak napisał(a):  Moja metoda to sok z cytryny nie kwasek zbyt stężony i pocierać miedzy palcami potem papka z sody oczyszczonej(spożywcza) do pozbycia się resztki soku

Zgodziłbym się z tobą, bo sam używam, soda i trochę soku, czyni cuda ale przy monetach w dobrym stanie gdzie patyna pokrywa cienko monetę, tutaj napisy to prawie sama patyna, a pod spodem powyżerany metal, wiec trzeba usunąć tylko brud nie ruszając grubej, a zarazem delikatnej patyny
06-01-2014, 21: 40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-01-2014 21: 42 przez Mathew.)
Bardzo Wam dziękuje za wskazówki, www zaraz sobie przeanalizuje, a jezeli chodzi o oliwe to jaka najlepsza? I rozumiem, ze co jakis czas wyciagam i sprawdzam przecierajac tylko miedzy palcami?

A jak postepowac w przypadku np boratynek do których mocno przylega piasek? jak się go pozbyc?
06-01-2014, 21: 53
Ja używam oliwy z oliwek, jak nie miałem to nawet zwykły olej, a przecieram zależnie od stanu monetki, palcami, a część monet, czyszczę co jakiś czas w miarę delikatnie szczoteczką do zębów lub nawet , miękką mosiężną, oliwa jakby nabłyszcza zniszczone monety i nawet takie na których nie można było nic zobaczyć, stawało się jakby czytelniejsze. Oczywiście że nie jest to panaceum na wszystkie, monety ale, w wielu sytuacjach chyba nic lepszego uzyskać nie można. Jak ze wszystkim potrzeba, zdrowy rozsądek trochę pomysłowości, i cierpliwość.
07-01-2014, 11: 13
Jak chcesz zniszczyć te piękną monetę to cytrynka ,ale jak chcesz żeby coś zostało to użyj winianu sodowo potasowego lub wody amoniakalnej.

A co woda najczęściej, ziemia, woda coś takiego nie. Halucynacja, hemoglobina, dwutlenek węgla taka sytuacja. Najczęściej to chema mnie interesuje, nie podoba mi się. I jeszcze mistyfikacja
07-01-2014, 17: 36 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 07-01-2014 17: 36 przez froger.)
Jakieś dwadzieścia lat temu, pouczony przez starych wyjadaczy w kwestii numizmatyki, rozpocząłem zajęcia praktyczne z czyszczenia monet z amerykańskiego srebra. Świetny był pewien, już nieprodukowany, płyn do czyszczenia wc, leżakowane w nim monety były lśniąco czyste. Dzisiaj bym już tego nie powtórzył... Facepalm Najważniejsze to odpowiedzieć na pytanie czy monetę na pewno trzeba czyścić, może sama woda lub woda z mydłem wystarczą.
07-01-2014, 21: 29
(07-01-2014 11: 13)opryk napisał(a):  Jak chcesz zniszczyć te piękną monetę to cytrynka ,ale jak chcesz żeby coś zostało to użyj winianu sodowo potasowego lub wody amoniakalnej.

DziekiUśmiech A powiedz mi gdzie ja dostane winian sodowo-potasowy i wode amoniakalna? I czy monetka musi sie moczyc w takim preparacie czy wystarczy przetrzec takim plynem?
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS