Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tryb Jednoczesny
29-11-2014, 23: 39
RE: Tryb Jednoczesny
W pełni uniwersalne to jest coś pokroju DEUSa, wieloczęstotliwościowej Spectry albo jakiegoś FSB, a nie sprzęt mono-częstotliwościowy, nawet taki, jak Argo, czyli posiadający dość duże możliwości konfiguracji.

Co do reliktu i małych, głębokich obiektów to sprawa wydaje się być stosunkowo prosta.
Filtr relikt preferuje obiekty duże, czyli takie, które mają stosunkowo łagodne narastanie sygnału przy ruchu cewki.
Natomiast filtry w sprzętach wysokoczęstotliwościowych (lub analizujących równolegle kilka podpasm częstotliwości, w tym wysokoczęstotliwościowe) mają dla wysokich częstotliwości filtry "szybkie" (odpowiadające filtrowi 4-rzędu w Argo) czyli ułatwiające wykrywanie małych obiektów o stosunkowo szybkim narastaniu sygnałów przy przemiataniu cewką.
Ale jest coś za coś. Aby szybki filtr 'wskazał' obiekt, ten nie może być za głęboko, aby sygnał od niego miał wystarczającą szybkość narastania...

A mix tylko uzupełnia i ułatwia, to co sam dekoder umie na poszczególnych trybach...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-11-2014, 09: 43
_cheetah_ fiktr relikt nie ma nic wspólnego z prędkością ruchu cewki i narastaniem sygnału, a tylko z częstotliwością sygnału od obiektu, bliskiego częstotliwości gruntu. Wiem że o tym wiesz. Prędkość ruchu cewki, jaką należy stosować, zależy od czasu jaki potrzebuje elektronika na przeanalizowanie sygnału, oraz reaktywności, którą w jezdnych wykrywaczach można sobie ustawić, a w innych nie. Chyba że wiesz jeszcze o innym czynniku, który każe zwolnić ruch ?

A wracając do tematu, proponuję lekko wyluzować. Chętnie bym popatrzył na wyniki w trybie jednoczesnym i jakie były wskazania Uśmiech

PS. Żeby stwierdzić czy Argo widzi cienkie srebro tak jak na przykład Optima, to trzeba by było mieć i jeden i drugi przy sobie, i sprawdzać obydwoma każdy sygnał. Inaczej to jest gruba teoria. Zakładam, że widzi i jeden i drugi na odpowiedniej głębokości i odpowiednio ułożone. Problem robi się kiedy cienka srebrna monetka leży na sztorc, ale skąd możemy wiedzieć jak leżała, kiedy za chwilę wykopujemy ją saperką razem z ziemią Oczko Tutaj tylko poletko testowe.
30-11-2014, 10: 26 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-11-2014 10: 31 przez stan.)
Kolego _cheetah_ piszesz o teorii, i nikt tego nie neguje ja piszę o swoich spostrzeżeniach i praktycznych sytuacjach które spotkały mnie przez dość długi okres użytkowania argo z cewką DD23, nie chcesz przez to powiedzieć że to co spotyka mnie podczas użytkowania argo, to jest jakaś iluzja.
Nie wiem czy ktoś jeszcze ma podobne spostrzeżenia.
Nigdzie nie piszę że argo to jakiś wyjątkowy wykrywacz na małe sreberka, piszę tylko że przy odpowiednim obchodzeniu się z nim, daje zadawalające efekty, w znajdowaniu bardzo małych przedmiotów.
Nikogo na siłę nie przekonuje aby stosował się do moich rad, więc nie rozumie po co ta teoria w odniesieniu do moich postów, ja także znam te założenia, ale od zawsze następują zmiany w podejściu do pewnych zachowani.
W znajdowaniu malutkich przedmiotów z argo potrzebuje dużo więcej wysiłku i wiedzy jak znalezienie tego np.: optimą ale jest możliwe choć trudne i wymagające wiedzy praktycznej, i więcej kopania tzw. śmieci.
Pamiętam jak pisałem o tym że używam trybu jednoczesnego, jako podstawowego, dyskusje były podobne, mówiono mi że bredzę, ze to jest bardzo trudny tryb do stosowania wszędzie. Teraz czytam że wielu kolegów używa tego trybu także na co dzień do szukania kolorów nie tylko militarki.
Wiedza praktyczna wnosi wiele zmian w teorii także. Nie tak dawno uważano że ziemia jest płaska a teraz już chyba nikt tak nie myśli..... chyba Szczęśliwy
Proszę więdz bardzo kolegów, aby moje wypowiedzi traktować jako spostrzeżenia mogące wnosić coś w posługiwanie się wykrywaczem argo a nie jako prawdy objawione. Każdy z nas ma swoje predyspozycje i albo z czegoś skorzysta albo nie.
Nie mam zamiaru prowadzić dyskusji, w temacie co ważniejsze teoria czy faktyczne osiągniecia w posługiwaniu się sprzętem, z góry przepraszam wszystkich którzy się ze mną nie zgadzają.

Szkoda tylko że nie można korzystać z filtra 4-rzędu przy używaniu trybu jednoczesnego (mix) bo mogło by to przynieść ciekawe zmiany.

emil widzę że zrozumiałeś o co chodziło mi w moich postach a to cieszy że chociaż jedna osoba nie odrzuca całości bez sprawdzenia czy jest w tym chociaż część prawdy, należy mieć nadzieję żę świat będzie się rozwijał ............ z tym światem to żartowałem
30-11-2014, 15: 00 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-11-2014 15: 04 przez _cheetah_.)
(30-11-2014 09: 43)emil napisał(a):  _cheetah_ fiktr relikt nie ma nic wspólnego z prędkością ruchu cewki i narastaniem sygnału, a tylko z częstotliwością sygnału od obiektu, bliskiego częstotliwości gruntu. Wiem że o tym wiesz.

Sam filtr, niezależnie jaki, nie ma oczywiście nic wspólnego z niczym innym, i o tym to akurat wiem. Ale wiem też o tym, jak działa filtr i jak wygląda sygnał z poruszającej się cewki.

Otóż, nie wnikając w teorię obwodów elektronicznych, to oczywiście, że szybkość narastania / opadania zboczy sygnału od obiektu jest niestety zależna od szybkości ruchu cewki - i stąd właśnie są zalecane prędkości przemiatania cewkami.
Odwracając sytuację - poprawne (czytaj: zgodne z założeniami producenta) działanie elektroniki detektora jest uwarunkowane właśnie poruszaniem się cewki z zalecaną przez tegoż producenta szybkością.

Co zaś się tyczy samych częstotliwości sygnału od obiektu - wraz ze wzrostem szybkości ruchu cewki, będzie rosła zawartość składowych wysokoczęstotliwościowych. I tu jest właśnie powiązanie szybkości sondy do częstotliwości granicznej filtru - częstotliwość graniczna (np. "relikt") jest tak dobrana, aby prawidłowo filtrować ziemię dla zalecanej prędkości przemiatania cewką.

Bo, gdyby machało się cewką dużo szybciej od założonej prędkości dla Argo (1m/s) częstotliwość sygnałów "od ziemi" wlazła by powyżej częstotliwości filtru i zaczęłyby one udawać sygnały od obiektów.

Odwrotnie - machając wolniej polepsza się skuteczność tłumienia sygnałów od ziemi (ich częstotliwości oddalają się "w dół" od częstotliwości granicznej filtru), ale jest już niebezpieczeństwo, że zaczną być również wycinane słabe sygnały od dużych głębokich obiektów (mówiąc inaczej - staną się one zbyt "płaskie"...). Tyle, że dla odmiany polepszyć się mogą dla odmiany sygnały od obiektów małych, bo będą dłuższe, a przez to możliwe do uchwycenia przez ucho...

I tak można by jeszcze długo i namiętnie pisać...

(30-11-2014 09: 43)emil napisał(a):  Prędkość ruchu cewki, jaką należy stosować, zależy od czasu jaki potrzebuje elektronika na przeanalizowanie sygnału, oraz reaktywności, którą w jezdnych wykrywaczach można sobie ustawić, a w innych nie. Chyba że wiesz jeszcze o innym czynniku, który każe zwolnić ruch ?

Prędkość pracy procesorka detektora jest oczywiście uwzględniana przez konstruktora sprzętu, ale to jest tak naprawdę kwestia czasu odstępu przy pobieraniu kolejnych próbek, co oczywiście znowuż jest powiązane z założoną przez producenta szybkością ruchu cewki, czyli czasem, w jakim, mogą pojawiać się znaczące zmiany w sygnale od cewki, aby w założonych warunkach pracy pozostawał on jak najdłużej maszyną czasu realnego.

A reaktywność (inaczej Szybkość w Rutusach) to z kolei takie kuglowanie filtrami, tak by skrócić lub wydłużyć ich czas odpowiedzi, umożliwiając mniejszą lub większą selektywność.

(30-11-2014 09: 43)emil napisał(a):  Chyba że wiesz jeszcze o innym czynniku, który każe zwolnić ruch ?

Nic nie każe zwalniać ruchu cewki - kuglowanie jej prędkością to taki dodatkowy "stopień swobody", inaczej mówiąc - dodatkowa, dynamiczna nastawa sprzętu, która pozwala ewentualnie optymalizować pracę sprzętu dla danych warunków. A można to oczywiście robić metodą prób i błędów, nie wnikając w teorię - albowiem ważny jest efekt końcowy.

Ja zwykle pracuje na mniej więcej szybkości zalecanej przez producenta dla Optimy (1m/s), choć czasami zdarza mi się spowalniać cewkę, właśnie dla uzyskania efektu dłuższych, czytelniejszych sygnałów od małych obiektów - to przy pracy w dynamiku. W mix-ie właściwie prędkość cewki nie ma dla mnie większego znaczenia, bo tam nasłuchuje zmian tonu wiodącego, a jęknięcie dynamika jest zupełnie wtórne.

A czasami pomacham też dużo szybciej, jeśli chcę sobie poprawić selektywność w namierzonym celu, zwłaszcza, jeśli sygnał jest mieszany - kolorowo - żelazny...

(30-11-2014 10: 26)stan napisał(a):  Kolego _cheetah_ piszesz o teorii, i nikt tego nie neguje ja piszę o swoich spostrzeżeniach i praktycznych sytuacjach które spotkały mnie przez dość długi okres użytkowania argo z cewką DD23, nie chcesz przez to powiedzieć że to co spotyka mnie podczas użytkowania argo, to jest jakaś iluzja.
Nie wiem czy ktoś jeszcze ma podobne spostrzeżenia.
Nigdzie nie piszę że argo to jakiś wyjątkowy wykrywacz na małe sreberka, piszę tylko że przy odpowiednim obchodzeniu się z nim, daje zadowalające efekty, w znajdowaniu bardzo małych przedmiotów.

Pisząc o teorii, zwracam uwagę operatorów sprzętu na określone powiązania, które mogą być pomocne w dodatkowym zrozumieniu pracy detektora, a tym samym wyciśnięciu z niego więcej. I tylko tyle.

Każdy detektor znajdzie cienkie sreberko, kwestia jest tylko taka, że jedne namierzą ich więcej od innych, zakładając tę samą grupę monet w ziemi. Ale to, które ile, zależy od tylu czynników, że ja powiedział bym tylko, że ogólnie mówiąc są detektory bardziej lub mniej predysponowane do znajdowania sreberek w określonych warunkach.
30-11-2014, 17: 15
Ręce opadają, jeśli ktoś nie zauważa tego co jest napisane, i pisze dalej swoje, przykład że właśnie o tym w miarę przystępnie napisałem

Cytat:Każdy detektor znajdzie cienkie sreberko, kwestia jest tylko taka, że jedne namierzą ich więcej od innych, zakładając tę samą grupę monet w ziemi. Ale to, które ile, zależy od tylu czynników, że ja powiedział bym tylko, że ogólnie mówiąc są detektory bardziej lub mniej predysponowane do znajdowania sreberek w określonych warunkach.

Właśnie tak napisałem czyżbyś kolego tego nie zrozumiał,

Cytat:Nigdzie nie piszę że argo to jakiś wyjątkowy wykrywacz na małe sreberka, piszę tylko że przy odpowiednim obchodzeniu się z nim, daje zadawalające efekty, w znajdowaniu bardzo małych przedmiotów.
Nikogo na siłę nie przekonuje aby stosował się do moich rad, więc nie rozumie po co ta teoria w odniesieniu do moich postów, ja także znam te założenia, ale od zawsze następują zmiany w podejściu do pewnych zachowani.
W znajdowaniu malutkich przedmiotów z argo potrzebuje dużo więcej wysiłku i wiedzy jak znalezienie tego np.: optimą ale jest możliwe choć trudne i wymagające wiedzy praktycznej, i więcej kopania tzw. śmieci

Czy może jeśli to ty piszesz to wtedy nabiera mocy i prawdziwości.
Kończę tą dyskusje bo staje się to tylko biciem piany, nic nowego nie wnosi tylko powtarzanie tych samych argumentów
30-11-2014, 17: 56
(30-11-2014 17: 15)stan napisał(a):  Kończę tą dyskusje bo staje się to tylko biciem piany, nic nowego nie wnosi tylko powtarzanie tych samych argumentów

Kończysz już drugi raz tę dyskusję. Spokojnie Oczko Nikt tu nie bije piany tylko Ty o tym wspominasz. Koledzy tylko piszą swoje spostrzeżenia i dzielą się wiedzą nic po za tym. Ja chętnie poczytam opinie innych użytkowników.

Ja napisałem, że to nie jest dobry wykrywacz na cienkie srebrne monetki, to Ty mnie wyśmiałeś (mam nadzieję, że wiesz co oznaczają te emoty których użyłeś?)
30-11-2014, 18: 44
Dla mnie bez różnicy czy wykopie jedno czy dziesięć cienkich sreberek,a liczy się tylko zajefajny spacer z wykrywką i z kolegami którzy mają tą samą pasje co ja.Jeśli się okaże że coś fajnego wykopiemy to jeszcze bardziej kopara się cieszy,a czy jest to Rutus czy inny detektor -to już nie ma żadnego znaczenia.
30-11-2014, 18: 56
(30-11-2014 18: 44)scoti5 napisał(a):  Dla mnie bez różnicy czy wykopie jedno czy dziesięć cienkich sreberek,a liczy się tylko zajefajny spacer z wykrywką i z kolegami którzy mają tą samą pasje co ja.Jeśli się okaże że coś fajnego wykopiemy to jeszcze bardziej kopara się cieszy,a czy jest to Rutus czy inny detektor -to już nie ma żadnego znaczenia.

Fakt. Ja chodziłem prawie 3 lata sam teraz chodzę z wujkiem i jest o wiele przyjemniej Oczko
30-11-2014, 19: 04 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-11-2014 19: 05 przez _cheetah_.)
(30-11-2014 18: 44)scoti5 napisał(a):  Dla mnie bez różnicy czy wykopie jedno czy dziesięć cienkich sreberek,a liczy się tylko zajefajny spacer z wykrywką i z kolegami którzy mają tą samą pasje co ja.Jeśli się okaże że coś fajnego wykopiemy to jeszcze bardziej kopara się cieszy,a czy jest to Rutus czy inny detektor -to już nie ma żadnego znaczenia.

Upup

Dla mnie łażenie z detektorem to dla odmiany rehabilitacja mojego kręgosłupa, co może wydawać się dziwne, ale daje niesamowite efekty, chyba nawet lepsze niż fachowa rehabilitacja... a jak znajdzie się coś fajnego (a choćby i sreberko) to jest jeszcze bardziej COOL! Oczko

A kwestie zasad działania i inne takie tam - to już skrzywienie zawodowe elektronika... Oczko
30-11-2014, 19: 37
to fakt, takie kopanie dobre na wszelkie miesnie i stawy. Ja jak nie pokopie chociaz na weekend to tez mnie plecy bola
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS