Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nastolatek sprawdzał wartość złotej, rzymskiej monety. - przemyślenia
11-01-2015, 23: 37 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-01-2015 23: 40 przez czarny12.)
RE: Nastolatek sprawdzał wartość złotej, rzymskiej monety. "Plaga z wykrywaczami ...
Ciekawe jak to jest np. w Niemczech czy jeżeli bym coś znalazł to czy mógłbym to sprzedać bo pewnie do Polski nie mógłbym wywieźć
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-01-2015, 23: 44
RE: Nastolatek sprawdzał wartość złotej, rzymskiej monety. "Plaga z wykrywaczami metali"
Witam: Jak Tomasz wspomniał a ja poprę że mamy chore przepisy co do poszukiwań. Archeo tylko czatuje na takie fanty. Człowiek kupi sprzęt coś sobie wykopie a tu już ma władzę na karku. Mogli by zmieni to prawo. Jeżeli muzea odkopane fanty chciało odkupić od poszukiwacza to większość nie trafiała by na czarny rynek, a muzeum zaopatrzyłoby się w nowy eksponat historyczny. Przecież któremu archeologowi z dużym tyłkiem chce się biegać po lesie. tylko czeka na gotowe. Pozdrawiam
11-01-2015, 23: 52
RE: Nastolatek sprawdzał wartość złotej, rzymskiej monety. "Plaga z wykrywaczami metali"
W Niemczech zależy od landu. Wiem, że trzeba mieć pozwolenie. Znaleziska, jak w większości krajów, należą do państwa, ale na pewno te mniej wartościowe można sobie zatrzymać. Tak w ogóle dyskusję o przepisach pociągnijmy dalej w dziale "Prawo a poszukiwania". Postaram się za jakiś czas napisać jak to jest w Danii.

"...Nothing he's got he really needs, 21st century schizoid man..."
12-01-2015, 00: 03
Tomikolto napisz jeszcze jak jest w Anglii. Tam inaczej Prawo reguluje takie wykopki i fanty.
12-01-2015, 00: 31
Chętnie bym napisał, ale tam nie byłem i nie kopałem, więc nie znam szczegółów. O ile mi wiadomo, to raj detektorystów Uśmiech

"...Nothing he's got he really needs, 21st century schizoid man..."
12-01-2015, 08: 25 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-01-2015 08: 29 przez Tomasz.)
Nie zgodzę się z tym, że wszystko powinno należeć do państwa bo ludzie się nie znają. Po prostu nikt nie chce za darmo oddać "swoich" rzeczy. Gdyby muzea wykupywały przedmioty to większość z nas przekazywała by je tam za darmo (ja przynajmniej wolałbym tak robić i mieć potem satysfakcję z podziwiania swojego znaleziska w gablocie muzeum z odpowiednim podpisem) a i zwykli śmiertelnicy czując że można dostać parę groszy chętniej by chodzili po poradę do archeo. Nasza historia i dziedzictwo jak to piszesz na pewno by była lepiej zachowana. A tak to pewnie w nie jednej wsi podpiera drzwi obory.

Ps. wiesz, że masz "coś starego"

1. zgłaszasz do muzeum ze świadomością, że ci to zabiorą - nawet siłą
2. zgłaszasz do muzeum ze świadomością, że możesz dostać parę groszy
3. nie zgłaszasz - niech sobie gnije.

Chyba normalne, że każdy wybierze nr. 2
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
12-01-2015, 11: 04
RE: Nastolatek sprawdzał wartość złotej, rzymskiej monety. "Plaga z wykrywaczami ...
Załóżmy gdybym był w posiadaniu np. przedmiotu z epoki brązu mam możliwość pozostawienia go sobie bez chwalenia się druga możliwość z powrotem wynieść w pole lub zgłosić do muzeum i narazić się na rewizję w domu i łażenie po sądach. Wolę schować i mieć nadzieję iż kiedyś zmieni się nasze prawo
12-01-2015, 11: 15
No właśnie o to chodzi. A gdybyś zaniósł do muzeum bez rewizji i głupich pytań i jeszcze dostał PLN?? Ile takich przedmiotów znalazło by swoje odpowiednie dla nich miejsce.

Wiem wiem można tylko po marzyć albo przeprowadzić się do Anglii
12-01-2015, 11: 40
My wykopując fanty staramy się ich nie zniszczyć i mamy przesrane a rolnik w brutalny sposób trafiając pługiem na jakiś przedmiot niszczy go jest OK. fakt robi to nieświadomie. Powinni się cieszyć gdy ratujemy jakiś przedmiot przed maszynami rolniczymi
12-01-2015, 12: 10
to ja znam lepszy motyw. Kiedyś byłem na takiej imprezie gdzie archeo miał swój wykład. Dość długi. Streszczając to co mówił to:
- nie chodzi o poszczególne przedmioty tylko o ogół
- nie prowadzą masowych eksploracji i poszukiwań bo cyt. "musi coś zostać dla przyszłych pokoleń"

Przysięgam że to prawdziwy cytat słów archeologa. "Musimy zostawić rzeczy i miejsca dla przyszłych pokoleń, może będą mieli lepszy sprzęt i możliwości niż jest teraz"

Klasyczny pies ogrodnika. Niech zgnije w ziemi a wam od tego wara!
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS