Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nastolatek sprawdzał wartość złotej, rzymskiej monety. - przemyślenia
13-01-2015, 12: 18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-01-2015 12: 21 przez Tomasz.)
RE: Nastolatek sprawdzał wartość złotej, rzymskiej monety. "Plaga z wykrywaczami metali"
ale pozwolenia na chodzenie i kopanie po polu nie wpisanym do rejestru nie uzyskasz bo takiego nie ma, tak więc nie ma podstaw, że każde chodzenie i kopanie po ugorze to poszukiwanie zabytków. Można chodzić i kopać złom w celu dalszej sprzedaży surowców wtórnych. Oczywiste jest że jeśli jednak natkniesz się na coś co może być zabytkiem należałoby to zabezpieczyć i przekazać odpowiednim osobom. To jest logiczne. Wszelkie kopanie po polach nie może być chyba brane jako poszukiwanie zabytków. To tak jakby każdego kto chodzi po mieście w kominiarce zaliczyć jako złodzieja i zatrzymać. Jak zwykle w polskim prawie wszystko to masło maślane i każdy bierze na swoją stronę.

Ps. wiesz może jak ma się to prawo do znalezienia czegoś w swoim własnym domu? powiedzmy schowane w ścianie? kiedyś spotkałem w necie opis że taka rzecz nie podlega po te ustawy i należy do właściciela obiektu. Ale tylko chodzi o przedmioty znalezione w ścianach domów a nie np. na podwórkach w ziemi. Szukam tego opisu ale coś nie mogę natrafić.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-01-2015, 12: 48
RE: Nastolatek sprawdzał wartość złotej, rzymskiej monety. "Plaga z wykrywaczami ...
W opracowaniu jest podany przykład spojrzenia lege artis od strony prokuratury. I tyle. A to, że, że woda jest mętna - to zupełnie inna sprawa.

To, że zezwolenie jest teoretycznie wymagalne zawsze, a nie ma stosownych wytycznych na tereny poza rejestrem nic nie zmienia: nie ma pozwolenia - nie ma szukania, bo to dlaczego go nie ma jest innym tematem. Taki haczyk ktoś sobie wymyślił, ot co.

Jasne, że najpierw trzeba by potencjalnemu nieszczęśnikowi z detektorem udowodnić zamiar poszukiwania zabytków na terenach poza rejestrem, bo oczywiście może łazić za złomem czy zagubioną rzeczą właściciela terenu...

Co do domu to nie spotkałem się z takim przypadkiem - ale, dom jako taki jest własnością, więc na logikę, wszystko, z czego on się składa również. Więc ewentualne rzeczy w murach byłyby też własnością właściciela domu, bo byłyby legalnie nabyte w trakcie zakupu całości domu (podobnie, jak np. cenne antyczne meble czy inne zabytkowe wyposażenie).

Ale, trzeba by było jeszcze dokładnie spojrzeć w KC.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
13-01-2015, 14: 23 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-01-2015 15: 10 przez Tomasz.)
RE: Nastolatek sprawdzał wartość złotej, rzymskiej monety. "Plaga z wykrywaczami metali"
znalazłem jeszcze taki wpis:

http://forum.infor.pl/topic/306684-kiedy...em-metalu/

http://www.poszukiwanieskarbow.com/forum...58&start=0

http://odkrywca.pl/poszukiwania-bez-zezw...61868.html

szczególnie polecam przeczytać cały ostatni wątek

lub takie coś - wniosek o wydanie pozwolenia. Wszędzie jest dopisek "wpisanych do rejestru zabytków". Innego pozwolenia na kopanie w miejscach nie wpisanych nie dostaniecie bo takiego nie przewidują. wniosek nr 5 http://www.mwkz.pl/formularze-i-wnioski

przepraszam że tak dopisuję cały czas ale ciągle mam coś nowego w temacie -
cyt." RE: Poszukiwania bez zezwolenia - ważne
FDJ (40 / 5)
2009-11-16 22:54:26
Jak obiecywałem tak zrobiłem i wraz z Saperem udaliśmy się z zapowiadaną wizytą do miejscowego WKZ-tu.
Po kilkugodzinnej rozmowie wnioski sa następujące:
1. Urzędnicy nie mają zielonego pojęcia jak interpretować ustawę z 2003 roku a jeszcze gorzej jest z rozporządzeniem do niej z czerwca 2004
2. Wbrew temu co niektórzy tutaj sądzą WKZty doskonale zdają sobie sprawę z tego, że działają nie do końca zgodnie z prawem wydając pozwolenia na badania archeologiczne poszukiwaczom.
3. Wiedzą, że w rozporzadzeniu nie ma procedur wydawania zezwoleń na poszukiwania wykrywaczem ale nie mając jasnej wskazówki od ministra boją się interpretować rozporzadzenie na nasza korzyść.
4. Urzędnik, z którym rozmawiałem, konsultował się z kilkunastoma swoimi odpowiednikami w kraju i nikt z nich nie wiedział co z tym fantem zrobić. Wszyscy zatem przyjęli pozycję "dupochronu"
5. Prosiłem o pokazanie mi na stronie WKZtu druku, który miałbym wypełnić by uzyskac pozwolenie na poszukiwania. Jak się domyslacie nie potrafił mi takowego wskazać.
6. Wyjściem z sytuacji okazała sie moja propozycja, abym zwrócił się do nich na piśmie, a oni przekażą to prawnikom w ministerstwie.

Reasumując
Mój rozmówca rozbroił mnie stwierdzeniem, że skoro minister Merta nie wie jak to rozporządzenie stosować to skąd oni urzędnicy mają to wiedzieć. WKZty doskonale zdaja sobie sprawę, iż rozporządzenie określa dokładnie zakres pozwoleń, i że dotyczą one tylko i wyłącznie obiektów wpisanych do rejestru ale wydaje się im, że skoro archeolodzy muszą przedłożyć tyle dokumentów to niemożliwym jest by poszukiwacze mieli by tak łatwo Uśmiech
Zatem będąc cesarzami w swych imperiach naginają prawo w znaną nam stronę, a KOBiDZ utwierdza ich w tym przekonaniu organizując szkolenia dla Policji, na których wbija się funkcjonariuszom kłamstwa co do nielegalności naszego hobby.
Powtórzę jeszcze raz:
Mój rozmówca określił jako niezgodne z prawem zmuszanie nas do ubiegania się o pozwolenia na prowadzenie badań archeologicznych !!!""
13-01-2015, 18: 05
I tak jak gdzieś wspomniano: wszelkie wątpliwości i niejasności powinno się rozstrzygać na korzyść obywatela. Tak przynajmniej jest w cywilizowanym świecie, do którego przecież Polska również się zalicza.

"...Nothing he's got he really needs, 21st century schizoid man..."
13-01-2015, 19: 37
RE: Nastolatek sprawdzał wartość złotej, rzymskiej monety.
(13-01-2015 18: 05)Tomikopl napisał(a):  I tak jak gdzieś wspomniano: wszelkie wątpliwości i niejasności powinno się rozstrzygać na korzyść obywatela. Tak przynajmniej jest w cywilizowanym świecie, do którego przecież Polska również się zalicza.

I tutaj można by było dyskutować Gathering trzeba by było mieć argumenty żeby co niektórych przekonać że nie mają racji i działają nie rozsądnie, ale fakty do nich nie docierają chyba że były by to argumenty radykalne Bash Emoto_cfaniak
ale jak znam życie to nie nastąpi to wcześniej niż Uwaga_bez_cenzury pipipipipipipipipipi....................
13-01-2015, 19: 41 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-01-2015 19: 42 przez czarny12.)
RE: Nastolatek sprawdzał wartość złotej, rzymskiej monety. "Plaga z wykrywaczami ...
Więc co mam zrobić z tym skarbem który znalazłem, wynieść w pole??Beczy
13-01-2015, 20: 21
zakop, narysuj mapę na wszelki wypadek i czekaj na lepsze czasy. Ewentualnie zostaw dla potomnych
13-01-2015, 20: 31
Ciekawe czy nasze forum jest inwigilowane( dobrze napisałem Szczęśliwy)
13-01-2015, 20: 49 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-01-2015 21: 07 przez Tomasz.)
mam nadzieję że jest "za młode" ale dla pewności uważajcie jakie zdjęcia wklejacie. Wszelkie foty złotych monet i zdjęcia Bursztynowej Komnaty sobie darujcie Naughty lub jak ktoś chce to na priv Szczęśliwy i pozdrawiamy inwigilatorów (chyba dobrze napisałem )

kto jest ciekawy opinii prawników :

http://www.eporady24.pl/poszukiwanie_zab...,2011.html
13-01-2015, 23: 46
(13-01-2015 19: 41)czarny12 napisał(a):  Więc co mam zrobić z tym skarbem który znalazłem, wynieść w pole??Beczy
"tisze jediesz dalsze budiesz" - to bardzo uniwersalna mądrość ludowa...

(13-01-2015 20: 31)czarny12 napisał(a):  Ciekawe czy nasze forum jest inwigilowane( dobrze napisałem Szczęśliwy)
Czarny, ile ty masz lat??? Oczko
Zawsze i wszędzie są charty tylko czekające okazji... i nie mam tu na myśli policji...

..........................

A tak z innej beczki - ci, którzy oglądają "Było, nie minęło" wiedzą, że oni ZAWSZE mają papiery, niezależnie gdzie i po co mają zamiar wbić łopatę. A przecież szukają i znajdują właściwie zwykle te same śmieci co wszyscy z nas... A jakże byłoby im łatwiej i przyjemniej bez zdobywania papierów i pozwoleń...
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS