Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem po elektrolizie?
03-02-2015, 00: 25
Problem po elektrolizie?
Witam wszystkich. Ostatnio poddałem elektrolizie kilka monetek miedzianych i wszystko by było w porządku bo w sumie ładnie się podczyściły ale kilka z nich mi strasznie zciemniało. Nie wszystkie kopiejki zachowały się ok. gorzej z austriackimi kreutzerami i austriackimi odpowiednikami 1 i 3 groszy polskich. Znacie może jakieś sposoby ich doczyszczenia? Z góry dziękuję za info i pozdrawiam.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-02-2015, 00: 44
RE: Problem po elektrolizie?
Spróbuj sodą przetrzeć
03-02-2015, 01: 31
Dzięki spróbuję ale delikatnie rozpuszczę ją w wodzie.
03-02-2015, 12: 24
ja kiedyś jak zrobiłem lekką elektrolizę to same dziurki zostały i miedziany krążek miałem. Teraz tylko perhydrol lub woda z mydłem i to wszystko.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
03-02-2015, 12: 36
Na monety miedziane, brązowe i mosiężne czyli na miedz i jej stopy, według mnie dobrze czyści się Perhydrolem. Perhydrol to 30% woda utleniona, która działając na dany przedmiot metalowy po czyszczeniu pozostawia ładną ciemną patynę (ja lubię monetę jak ma taką patynę, nie lubię wyszlifowanych miedziaków). Perhydrol jest silnie działający na skórę, więc przy jego używaniu trzeba używać gumowych rękawiczek, a sam płyn wlewamy najlepiej do szklanego pojemnika (ja osobiście takie preparaty na czas czyszczenia wlewam do szklanych pojemników po kremie Nivea - znajdki polowe).
Proces czyszczenia przebiega następująco:
- wlewam tyle preparatu żeby zakryć daną monetę płynem,
- moneta zależnie od stopu zaczyna odpowiednio reagować z wodą utlenioną,
- Perhydrol jest silnym środkiem, więc proces oczyszczania przebiegać może w różnym czasie, więc na bieżąco kontrolujemy efekt czyszczenia (ja monetkę przekładam w pojemniku na obydwie strony i wycieram systematycznie stary brud z monety patyczkami do uszu),
- trzeba też przygotować inny pojemnik z czystą wodą, do której po zakończeniu czyszczenia wrzucamy daną monetę (wtedy moneta z pozostałym na niej perhydrolem jeszcze przez pewien czas reaguje dokonując końcówki czyszczenia),
- wyjmujemy monetkę, dokładnie osuszamy i jak kto woli pokrywa monetę różnymi substancjami nabłyszczającymi lub pozostawia taką jaka jest po wyjęciu z kąpieli.

Zalety perhydrolu w porównaniu z powyższą elektrolizą, to mniejsza intensywność drażnienia miedziaków, po elektrolizie pozostają liczne wżery (na skutek elektrolizy drobinki miedzi z monet wyrywają się do drugiej elektrody podczas procesu elektrolitycznego.
Perhydrol przeważnie można kupić w hurtowniach fryzjerskich - typowy utleniacz do włosów, ja za litr preparatu zapłaciłem 16 zł.
Kolejna sprawa to trzeba czyścić w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu, wydziela się sporo gazu, mnie po nim raz bolała głowa jak pracowałem w zamkniętym pokoju.
03-02-2015, 15: 03
wie ktoś czy Perhydrol może stracić na mocy? wydaje mi się że mój coś coraz słabiej działa, im go mniej w butelce
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
03-02-2015, 18: 11
(03-02-2015 01: 31)leczo napisał(a):  Dzięki spróbuję ale delikatnie rozpuszczę ją w wodzie.

Sodę nie rozpuszczaj w wodzie tylko zwilż ją wodą i taką papką przecieraj ją w palcach,

(03-02-2015 15: 03)Tomasz napisał(a):  wie ktoś czy Perhydrol może stracić na mocy? wydaje mi się że mój coś coraz słabiej działa, im go mniej w butelce

Na pewno jakieś reakcje tam zachodzą i wietrzeje trochę więc na może tracić na procentach
04-02-2015, 14: 51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-02-2015 14: 51 przez Vrey.)
Ostatnio czytałem/widziałem filmiki z użyciem autolizy. Efekt znacznie lepszy.
04-02-2015, 17: 22
Taaa, zrobiłem autolizę miedziaka proszkiem do pieczenia- masakra...

"...Nothing he's got he really needs, 21st century schizoid man..."
06-02-2015, 23: 20
Dochodzę do wniosku że chyba najlepszym sposobem czyszczenia jest zmywak kuchenny typu gąbka i płyn do naczyń (szorstka strona) a następnie oliwka i szorowanie co jakiś czas szczoteczką do zębów. Z tego co widzę to ta metoda daje lepsze efekty. Jakie jest wasze zdanie?
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS