Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
rozdzielanie "zlepków" monetowych
12-02-2015, 11: 31
rozdzielanie "zlepków" monetowych
Przeglądam sobie forum, jako nowy użytkownik, i widzę, że takiego tematu nie ma. Jeśli piszę oczywiste oczywistości, to proszę po prostu temat zamknąć lub usunąć.

Chyba każdy monetomaniak trafił (lub prędzej czy później trafi) na pozostałości portfelika, sakiewki, tudzież innego wynalazku, w postaci zlepionych ze sobą moniaków. Czasem, po oczyszczeniu, warto taką "bryłkę" zachować w całości, zwłaszcza jeśli moniaki należą do popularnych. Czasem jednak ciekawość tudzież inne względy decydują o nieodpartej chęci rozłożenia zlepka na czynniki pierwsze.

Metodą prób i błędów, (pewnie nie ja pierwszy) opracowałem technikę, pozwalającą na rozdzielenie takiej bryłki za pomocą wody i gorącego oleju.
A więc po kolei.
Zaczynamy od wrzucenia zlepka do naczynia ze zwykłą kranówą i zapomnienia na co najmniej kilka dni lub nawet tygodni (byle tylko było w wodzie).
Następnie w wysokim naczyniu rozgrzewamy olej, oliwę czy co tam mamy (byle nie smalec) i za pomocą długiej pęsety wrzucamy nasz mokry zlepek do wrzątku.
Rozdzielenie następuje gwałtownie i przy dość "efektownej" oprawie bryzgo-dźwiękowej (stąd wysokie naczynie).
Pozostaje już tylko odstawić olej do wystygnięcia i wydobyć rozdzielone monety.

Na czym dowcip polega?
Na wykorzystaniu właściwości fizycznych czyli zwiększeniu objętości podczas parowania. Uwięziona w porach brudu i tlenków zlepiających monety woda (po to długotrwałe moczenie) po podgrzaniu gwałtownie paruje i dosłownie rozsadza zlepek.
Metoda jest całkowicie bezpieczna dla monetek - bród i tlenki mają słabszą wytrzymałość niż metal monety, więc są rozrywane jako pierwsze.

Ps.
Metoda nadaje się również do usuwania grubych osadów z monet (np. z pogorzelisk).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-02-2015, 23: 02
RE: rozdzielanie "zlepków" monetowych
Trochę tych zlepków mam... Pierwsze znalezione w ub. roku zelepki szelągów Wazy, Krystyny wrzuciłem do oliwki ( teraz tego bym nie zrobił ) i sobie moczą się do tej pory. Znalezione w późniejszym czasie zlepki rozdzielałem już mocząc w winianie amonowo-sodowym ( bywało nawet przez kilka tygodni ) i skutkowało ( dot. tylko srebernych monet ). Ale wrócę do tych monet, które ciągle są w oliwce. Czy wrzucając monety do rozgrzanego oleju, bez uprzedniego moczenia ich w wodzie, osiągnę ten sam efekt, tj. czy monety rozdzielą się? Bo w tej chwili przeraża mnie konieczność ich odtłuszczenia ( przed zastosowaniem winianu ), bo jak się zapewne domyślacie, samo moczenie w oliwce nic nie dało.
23-02-2015, 08: 03
może przeżuć je do wody z dodatkiem detergentu to się odtłuszczą a potem do oleju gorącego
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
23-02-2015, 10: 29
Oliwa mocno wsiąka w podłoże i trudno ją usunąć nawet przy zastosowaniu detergentu. Kolega reinevan napisał, że w początkowej fazie należy wymoczyć zlepki, aby woda weszła w pory zanieczyszczeń i tlenków zlepiających monety i właśnie ta woda, po podgrzaniu gwałtownie zwiększa swoją objętość rozsadzając brud. Mój problem to to, jak skutecznie odtłuścić zlepki, bo dotychczasowe mycie, gotowanie z detergentem nie skutkowało, a monety w dalszym procesie czyszczenia już za pomocą winianu, ciągle były lepkie i gorzej wchodziły w reakcję z tym środkiem czyszczącym.
23-02-2015, 13: 32
Powiem szczerze z takim przypadkiem nie miałem do czynienia. Wydaje mi się jednak, że możesz spróbować wrzucić ten zaoliwiony zlepek do wody i zobaczyć co się będzie działo.
Wszelkie oleje, a więc i oliwka, mają mniejszą gęstość i są lżejsze, więc "z definicji" zanurzone w wodzie powinny "przeć ku górze", a co za tym idzie "opuścić" zlepek. Prędzej czy później wszelkie większe pory w brudzie powinna zatem wypełnić woda, lub w najgorszym wypadku mieszanina wody i oliwki, a ponieważ podczas parowania woda zwiększa swoją objętość kilkunastokrotnie, więc nawet nawet "niepełne" wypełnienie porów wodą powinno wystarczyć.
23-02-2015, 22: 20
To może jednak zrobić im długie gotowanie z detergentem, pozwolić ostygnac w kompieli i takie wrzucić w gorący olej.
W trakcie gotowania musi nastąpić jakaś penetracja przez ciecz.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
23-02-2015, 23: 13
Spróbuję tej metody zarówno na zlepkach świeżych sprzed tygodnia ( które obecnie moczą się w roztworze wody destylowanej i winianu ) oraz na tych sprzed kilku miesięcy, które leżakują w oliwce. Napiszę, jak wyszło. Są to sreberka słabej próby, tj. szelągi Krystyny i Gustawa XVII w.

24-02-2015, 00: 04
W tamtym roku znalazłem srebrny zlepek 11 szt. ale monety były jakby z pożaru z topione ze sobą udało mi się oddzielić tylko 4 szt. ale jeszcze nie znałem tej metody do dziś Uśmiech. Ciekawe czy dałoby się takie zgrzane ze sobą tym sposobem rozdzielić
24-02-2015, 09: 30
Czarny12 "stopków" raczej nie próbowałbym tą metodą rozdzielać. O ile bowiem bród i tlenki zawsze będą "słabsze" od metalu monety, o tyle może się okazać, że nadtopienie, będzie grubsze a przez to mocniejsze, wtedy ciśnienie rozsadzi ci monetę, a nie miejsce, w którym zlepek jest "zgrzany".
24-02-2015, 15: 31
No tak tak też podejrzewałem w sumie zlepek czasem też szkoda rozrywać ale jednak ciekawość robi swoje Szczęśliwy . Dzięki pozdrawiam
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS