Odpowiedz 

Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
rozdzielanie "zlepków" monetowych
24-02-2015, 19: 56
RE: rozdzielanie "zlepków" monetowych
Ciekawość, to nie wszystko. W przypadku monet o słabej próbie srebra i monet miedzianych następuje korozja w miejscu ich łączenia. Stąd wydaje mi się zasadne, aby monety rozdzielić, a następnie zabezpieczyć przed dalszym zniszczeniem.

25-02-2015, 19: 51
Przedstawiam zlepki monet, które spróbuję rozdzielić przedstawioną tu metodą. 1. zlepki ( 6 monet ) po 10-ciodniowym moczeniu w roztworze winianu ( po lewej ) 2. zlepki ( 5 monet ) po kilkumiesięcznym moczeniu w oliwce ( po prawej ). Obecnie zlepki z oliwki moczę w wodzie z detergentem w celu odtłuszczenia. Próbę ich rozdzielenia podejmę podczas nieobecności żony.... bo wiecie, co by było, gdyby.... Bash

Załączone pliki Miniatury

25-02-2015, 22: 19
No tak z żoną lepiej nie zadzierać (kto by nam kanapki na wypady robił Duży uśmiech)

Z tego co widzę, to z "lewym" zlepkiem powinno pójść dobrze (duże szpary między monetami więc powierzchnia "klejenia" stosunkowo nieduża) jednak 6 monet to sporo. Najwięcej w 1 podejściu udało mi się oddzielić 4 monety z bryłki w sumie 9x3 krajcary Fryderyka Wielkiego (liczyłem na to, że w środku będą jakieś ciekawsze monetki), ale po 3 podejściach już każda była osobno Duży uśmiech
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-03-2015, 18: 50 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-03-2015 18: 52 przez andy65.)
Dzisiaj znalazłem wreszie czas na eksperyment. Zrobiłem dokładnie tak, jak napisał Kol. reinevan i udało się. Lewy zlepek ( nie moczony w oliwce ) rozdzielił się bez trudu, natomiast z prawego oddzieliło się tylko trzy monety. Widać, że w tym przypadku oliwka zaszkodziła, pomimo kilkudniowego odtłuszczania zlepka, nie pozwoliła dla wody na dokładną penetrację szczelin pomiędzy monetami. Przykłady na foto. Teraz rozdzielone monety odtłuszczam, po czym powędrują do winianu.

Załączone pliki Miniatury

03-03-2015, 19: 08
Andy piękna robota, gratulacje Duży uśmiech
03-03-2015, 19: 20
Przy stosowaniu tej metody zalecam szczególną ostrożność podczas wrzucania monet do wrzącego oleju, ponieważ zachodzi reakcjia "wybuchowa", olej wysoko się rozbryzguje. W momencie wrzucania zlepka do oleju, przykryłem garnek talerzykiem. Monety "gotowały się" nie dłużej niż pół minuty, po czym odstawiłem je do ostygnięcia. Jeszcze jest długa droga do oczyszczenia monet ( liczę, że może potrwać nawet kilka tygodni ). O efektach poinformuję.Zawstydzony

12-03-2016, 11: 55
Ja rozdzieliłem swoje zlepki w następujący sposób. Moczę zlepek w wodzie a potem wkładam do zamrażalnika na noc.Po wyjęciu wrzucam do gorącej wody i po wszystkim, czasami proces trzeba powtórzyć .W moim przypadku za każdym razem udało mi się rozdzielić monety.
Odpowiedz 

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS