Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
USTAWIENIA RUTUS - ogólne zasady
16-12-2013, 15: 29 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-02-2016 17: 48 przez stan.)
Post: #1
USTAWIENIA RUTUS - ogólne zasady
Zamieszczam poniżej swoje spostrzeżenia i wiedzę jaką zdobyłem użytkując wykrywacz RUTUS argo, aby ułatwić szczególnie początkującym użytkowników rozpoczęcie swojej przygody, z tym wykrywaczem i pomóc zrozumieć zasady obsługi tego wykrywacza, jeśli doświadczeni poszukiwacze znajdą tu coś dla siebie będzie mi bardzo miło. Jeśli ktoś nie zgadza się z moimi spostrzeżeniami nie musi ich stosować, i może opracować i przedstawić swoje, lub dodać do tego opracowanie, aby można było znaleźć wszystko w jednym miejscu. Pamiętam jak ja rozpoczynałem, i ile czasu zajęło mi wertowanie po forach, aby dowiedzieć się podstaw praktycznej obsługi.

OGÓLNE ZASADY USTAWIENIA WYKRYWACZY RUTUS
Ciągle czytam na forum „proszę podajcie ustawienia” i zarazem jest oczekiwanie że zastosowanie tych ustawień rozwiąże problemy z wzbudzaniem i zasięgiem wykrywaczy RUTUS, że po zastosowaniu tych uniwersalnych ustawień nasz wykrywacz stanie się, urządzeniem które w każdych warunkach będzie spełniał nasze oczekiwania. Niestety niema takich uniwersalnych ustawień, są tylko zasady, których stosowanie pomoże dostosować ustawienia które wykorzystają możliwości naszego urządzenia w jakie wyposażył wykrywacz producent Rutusów. Większość tych zasad dotyczy wszystkich wykrywaczy RUTUSA, jednak niektóre rodzaje wykrywaczy mają inne parametry ustawień, lub nie mają takiego parametru w ogóle, więc konkretne sprawdzone dane podane będą dla konkretnego typu wykrywacza, ja podaje dane dotyczące Argo, mam nadzieje że Koledzy dopiszą coś na temat innych wykrywaczy.

- Zasada pierwsza to rodzaj cewki i czułość]. Każdy rodzaj cewki ma rożne charakterystyki, dlatego ustawienia dla cewki DD mogą nie pasować do innych, musimy to brać pod uwagę. Popularna ostatnio cewka DD 29 oraz jej mniejsza poprzedniczka DD 23, czynią wykrywacz stabilniejszy, i można stosować wyższe czułości dochodzące nawet do 46 przy argo 3, wcześniejsze argo 2 był trochę mniej stabilny więc wymagał by trochę mniejszej czułości . Wielkość tych ustawień zależy także od rodzaju gleby, na której szukamy naszych oczekiwanych fantów, im bardziej ziemia zmineralizowana tym niższa czułość, są rejony kraju gdzie rodzaj mineralizacji gleby zmienia się dość zasadniczo nawet na tej samej miejscówce, w odległości kilkunastu metrów,(wtedy niedoświadczony poszukiwacz obarcza wykrywacz winą niestabilnej pracy), a faktycznie odpowiada za to zmiana rodzaju gleby i zbyt wysoka czułość. Poza rodzajem gleby wpływ na ustawienie czułości ma jeszcze wilgotność gleby, zaśmiecenie, a nawet jonizacja powietrza, w pochmurne przed burzowe dni. Z reguły gleby w pobliżu zabudowań, ogródki wymagają aby stosować niższe czułości, w lasach możemy ustawiać wartości prawie maksymalne. Mając na uwadze powyższe możemy uwzględniając, mineralizacje, wilgotność i zaśmiecenie gleby, zmniejszając lub zwiększając czułość, ustawić optymalne warunki pracy wykrywacza. Czułość ustawiamy w trakcie pracy wykrywacza, po naciśnięciu klawisza ENTER[/b] następnie strzałkami zwiększamy lub zmniejszamy czułość. Oto moje przykładowe ustawienia czułości. Dla argo z cewką DD 23, ja ustawiam czułość na wartości od 40 do 46, Podobne wartości pokazuje kol. Regis w swoich testach przy cewce DD 29. Na glebach bardzo zaśmieconych czułość obniżam nawet do 30.

Cewka standardowa to czułość maksymalnie 37.


-druga zasada to korekcja kamieni. tutaj też mamy wiele możliwości, i było wiele opinii dotyczących ustawionych wielkości korekcji kamieni. Także tutaj rodzaj cewki ma wpływ na te ustawienia w cewkach DD ustawienia te mogą być wyższe, przy popiskiwaniu wykrywacza należy korekcję kamieni ustawić na minus tak zaleca producent. Wielkość tego minusa też różnie doradzają użytkownicy. Ja stosuje wyższe ustawienia od minus 2 do minus– 12. Spór toczy się ze względu na właściwość skali zastosowanej w Rutusach, skala to okręg a nie linia, więc ustawiając korekcję kamieni w minusie skala przesuwa się i ostatnie wskazania skali w plusie przesuwają się na wysokie minusy, istnieje teoretycznie niebezpieczeństwo, po zastosowani dyskryminacji, że zostaną wycięte duże przedmioty aluminiowe. Ja uważam że nie ma takiego niebezpieczeństwa, a jeśli jest to minimalne i nie istotne, gdyż nawet jeśli mamy ustawioną dyskryminacje, to wykrywacz pokaże je jako wysoki minus, mając to na uwadze należy kopać sygnały wysokich minusów. Niema ustawień cewek i wykrywaczy, które potrafią wykryć wszystkie interesujące nas przedmioty, zawsze coś nawet po kilkakrotnym przejściu w ziemi zostanie. Ustawienie korekcji kamieni w terenie gdzie występują kamienie magnetyczne, jest konieczne i tym wyższe im więcej kamieni znajduje się w ziemi, nawet jeżeli to spowoduje minimalne ograniczenie skuteczności wykrywacza, jest to lepsze niż katowanie się piskami uniemożliwiającymi przeszukanie miejscówki. Niema potrzeby ustawiać korekcji kamieni na minus na terenach gdzie kamienie nie występują. Podam tutaj jeszcze cytat Producenta dotyczący korekcji kamieni magnetycznych „Funkcja "korekcja kamieni " definiuje reakcję wykrywacza na tak zwane "hot rock" od pełnego odrzucenia aż do pełnej akceptacji w wysokim zakresie ID . Jeśli korekcja jest ustawiona w okolicach "0" to sygnał od kamieni jest na granicy odrzucenia i akceptacji. Czyli sygnał od nich jest właśnie krótki wręcz "szpilkowy". Efekt zależności jest taki ,że kombinacja niskiego maskowania i niskiego odrzucania kamieni powoduje właśnie takie sygnały powyżej +80.” Ustawienie korekcji kamieni, jest w menu. USTAWIENIA OGÓLNE Poniżej przedstawiam jak zachowuje się wykrywacz w praktyce przy ustawieniach tego parametru.

Kolega Regis robiąc testy zauważył że w praktyce wygląda to następująco „W praktyce jest tak, że na sondzie CC 24 cm kk ustawiona na "-5" nie sygnalizuje obecności 1/2 silber groscha w zakresie koloru. Przy ustawionej dyskryminacji na -80 moneta nie jest sygnalizowana w żaden sposób. To nie jest jedyny przypadek. Wiele przedmiotów w tym i monety wykonane z różnych kolorów kiedy kk jest ustawiona w okolicy "-5" będzie pomijanych .Na sondzie DD 29 cm bezpieczne ustawienie kk dla aluminiowej menażki to kk "-6" .W instrukcji obsługi jest błąd bo jest napisane ,że tylko aluminium może przy wysoko ustawionym kk przejść na stal. .Mosiądz, srebro, miedź ,aluminium itd. im głębiej zalega w ziemi tym wskazania wędrują wyżej w id.W zależności od wielu wypadkowych część z przedmiotów na odpowiedniej głębokości będzie dawała wskazania na +86 do +90 a przedmioty przy takich wskazaniach lubią wędrować na stal”

- Trzecia zasada maskowanie[/u], sama nazwa sugeruje, nie słusznie że ustawieniem tym coś maskujemy, podświadomie przyjmując że możemy „zamaskować” jakieś użyteczne sygnały, tak nie jest bo maskowanie ukrywa sygnały krótkie pozostałe po ustawionej dyskryminacji i korekcji kamieni, wyrzucając tylko sygnały nie użyteczne, nie ma powodu do zmartwienia że coś nam umknie po zastosowaniu maskowania, lecz sygnały użyteczne staną się czytelniejsze. Zacytuje producenta jak on odnosi się do maskowania „ Maskowanie to funkcja która analizuje czas trwania sygnału dźwiękowego i maskuje te krótkie - poniżej ustawionej wartości. A więc nie ma nic wspólnego z "maskowaniem" rozumianym w obiegowy sposób. Generalnie nie powinno się chodzić poniżej maskowania "3" - możliwość regulacji poniżej jest tylko dla absolutnych muzyków ;-). Maskowanie ustawione na "3" i powyżej radykalnie wspomaga układ dyskryminacji.” Ja stosuje maskowanie 4.

-Szybkość normalna. Ustawiając szybkość normalną, w zależności od wybranej wielkości określamy czy sygnały będą bardziej czytelne i dłuższe dla głębokich obiektów, przy obniżaniu wartości, czy zwiększać wartość tego parametru aby móc odróżnić dwa blisko siebie leżące przedmioty. Praktycznie szukając na zaśmieconej miejscówce łatwiej będziemy mogli odróżnić i odnaleźć monetę leżącą bardzo blisko foli aluminiowej lub innego śmiecia, kosztem czytelności sygnałów głęboko położonych, obniżając wartość mamy długie i czytelne sygnały głęboko położonych przedmiotów i troszkę lepszą dyskryminacje, tracąc przedmioty leżące blisko różnych śmieci żelaznych lub foli. Dla cewek DD wysoko ustawiony ten parametr pomaga określać dwa bardzo blisko siebie leżące przedmioty. Producent zaleca aby używać ustawień szybkości nie mniejszych niż 10. Ja używam przeważnie 14 jeśli jest pole zaśmiecone to 16. Powyższe zasady szybkości stosujemy do filtrów relikt i standard. –Szybkość dla filtru 4- rzędu nie powinno być większa jak 10. Gdyż dla większych szybkości sygnał będzie dzielony na 3 odrębne sygnały co utrudni nam poszukiwania.

-Zasada stosowania filtrów. Relikt najgłębszy, przy sondzie standardowej powinno się go prowadzić 5 – 10 cm nad ziemią, tak zaleca producent, natomiast używając cewki DD prowadzimy ją przy ziemi, ten rodzaj filtru jest najbardziej stabilny i użyteczny przy sondach DD, sprawdza się przy poszukiwaniu dużych przedmiotów, jak i małych monet i jest też najgłębszy, jak wykazały to testy wykonane przez kol. Regisa . Podobnie zachowuje się filtr standard jest jednak minimalnie płytszy, może troszkę stabilniejszy. Filtr 4 rzędu zmienia działanie wykrywacza całkowicie jest płytki ale stabilny, dźwięki są całkowicie inne od dźwięków na filtrach relikt i standard, ja stosuje go tylko na wyjątkowo zaśmieconych polach i kiedy poprawiam miejscówkę gdzie były monety po przeszukaniu na Relikcie. Producent zaleca go na drobne przedmioty i monety.

-Zasada wzmocnienie audio
. Ustawieniem tym regulujemy czy chcemy aby wszystkie dźwięki nawet te od najgłębiej położonych przedmiotów były dobrze słyszalne, tak samo silnie jak dźwięki przedmiotów leżących płytko, i wtedy wartość tą ustawiamy jak największą, tracimy jednak wtedy możliwość określenia czy przedmiot leży blisko sondy czy daleko, obniżając wartość tego parametru będziemy mogli określi odległość od cewki przedmiotu jednak możemy nie usłyszeć sygnałów położonych najgłębiej. Używanie słuchawek poprawia usłyszenie sygnałów głęboko położonych, przy zwiększeniu wzmocnienia audio. Dla większego zrozumienia spróbuje, przedstawić tą zasadę bardziej opisowo.
Ustawienie wysokiego wzmocnienia audio, powoduje wzmocnienie wszystkich sygnałów nawet tych najdalszych i najcichszych do maksymalnego poziomu, i wtedy te sygnały dalekie, które były by bardzo ciche lub niesłyszalne, są jednakowo głośne (wzmocnione) jak te będące blisko cewki jeżeli ich będzie dużo będą nam przeszkadzać. Mogą być wzmacniane też dalekie słabe sygnały nawet z linii elektrycznej innych zakłóceń elektromagnetycznych, ale to nie jest efektem wzbudzania wykrywacza, tylko brak głębi dźwięku, inaczej mówiąc jednakowo byłoby słychać kogoś kto stoi bezpośrednio przy mikrofonie i kogoś kto jest np: 10 m dalej od mikrofonu bo sprzęt wzmacnia wszystkie dźwięki jednakowo głośno. Ustawienie zbyt nisko wzmocnienia audio, spowoduje że nie usłyszymy sygnałów na granicy zasięgu wykrywacza bo wzmacniacz je zignoruje. Wszystkie ustawienia mają na celu optymalne dostosowanie pracy wykrywacza do warunków w terenie. Ustawianie maksymalne, wcale nie oznacza że wykrywacz będzie pracował najlepiej umiar jest potrzebny wszędzie, tylko musimy wiedzieć co konkretne ustawienie powoduje.


-Sygnał wiodący jest to dźwięk który słyszymy cały czas podczas pracy wykrywacza, możemy je zwiększyć lub zmniejszyć (zgłośnić lub wyciszyć) w zależności od naszych upodobań, optymalne ustawienie to ustawienie na granicy słyszalności. Zaawansowani użytkownicy mogą go wykorzystać aby znaleźć przedmioty leżące poza granicą zasięgu wykrywacza. Osiągamy to poprzez zwracanie uwagi na moment gdzie sygnał wiodący zanika, zanik sygnału oznacza że pod sondą znajduje się jakiś przedmiot może to być żelazo, ale też może być kolor, moneta, aby się o tym przekonać niestety musimy głęboko kopać, wykopując np. zardzewiały gwóźdź, ale na niektórych miejscówkach opłaca się podjąć ten trud, szczególnie gdy na miejscówce jest dużo wartościowych przedmiotów. Niestety trzeba mieć dużo doświadczenia oby można wykorzystać tą właściwość sygnału wiodącego.


PRAWIE WSZYSTKO O TRYBIE MIESZANYM

Aby swobodnie z nim chodzić potrzebna jest na początek cierpliwość, kilka dni koniecznie potrzebne na osłuchanie się z tym trybem. Według mojego doświadczenia, oby opanować tryb mieszany "mix" musisz nauczyć się traktować sygnał ze statyka jako głośne tło, gdy pojawi się przedmiot pod cewką, i jednocześnie sygnały dynamika jako podstawowy sygnał dając sygnał tylko przy poruszaniu cewką podobne do tych na dynamiku. Mając to na uwadze chodzisz tak jakbyś chodził na dynamiku, a sygnały ze statyka służą jako pomocnicze, i pojawiają się zawsze jeśli jest coś pod cewką (bez względu na to czy poruszasz cewką czy tylko trzymasz nad tym miejscem) i zwracają twoją uwagę że coś pod cewką jest głębiej, czego dynamik by ci nie pokazał, wtedy to miejsce sprawdzasz dokładniej, zbliżając cewkę bliżej ziemi i omiatasz cewką w różnych kierunkach, naciśnięcie spustu powoduje jakby wyłączenie statyka, i jeśli jest to kolor to dźwięk jest taki jak przy kolorach na dynamiku pomagając podjąć decyzję czy to kolor czy żelazo, wtedy według własnych upodobań decydujesz kopać czy nie "własna intuicja". W tym trybie łatwiej jest określić wielkość i zlokalizować przedmiot bo statyk nie potrzebuje ruchu cewki, i trzymając cewkę nad przedmiotem łatwiej określić wielkość, głębokość i lokalizację przedmiotu. (mix nie pokazuje głębokości). Po krótkim czasie używania trybu mix i wzięciu pod uwagę powyższych wskazówek, przestanie ci przeszkadzać dźwięk ze statyka, nie zwraca się w ogóle na niego uwagi, lecz służy pomocą, i podpowiedziami w poszukiwaniach. Nie można opisać dźwięków na które zwracać uwagę a które ignorować, ale z biegiem czasu i praktyki, poszukiwanie na mixie staje się rutynowe a tryb mix stanie się twoim podstawowym trybem poszukiwań, będziesz wiedział kiedy go używać i gdzie bo nie wszędzie można go używać np: na zaśmieconych miejscówkach. Nie można podać ustawień (najlepszych) na jakich najlepiej chodzić na mixie, bo to wynika z cech indywidualnych i miejscówki, zaczynać powinniśmy od ustawień podstawowych jakich używamy chodząc na dynamiku.

USTAWIENIA W TRYBIE MIESZANYM

Nie każdemu mogą odpowiadać i nie na każdą miejscówkę ale moje ustawienia jako wyjściowe mogą się przydać na początek ;
Tryb jednoczesny:
Tor statyczny. Sygnał wiodący - 126. Ton sygnału wiodącego - 420. SAT – 9 jeśli wzbudza się na słońcu podnosimy wyżej ten parametr
Co to jest SAT według instrukcji "SAT to funkcja pozwalająca zniwelować wpływ warunków zewnętrznych na pracę wykrywacza w trybie statycznym. Pisząc wprost: możemy w ten sposób zlikwidować rozstrajanie wykrywacza na słońcu. Jeśli jest ustawiona na "0" to układ SAT jest całkowicie wyłączony. Przy ustawieniu na "20" SAT jest maksymalnie szybki. włączenie układu SAT może powodować zmniejszenie zasięgów w trybie statycznym. Wielkość straty zasięgów zależy od szybkości poruszania sondą."

VCO ustawienia głośności mam - 0

Co to jest VCO według instrukcji "VCO jest to zmiana tonu dźwięku w zależności od siły sygnału. Jeśli VCO jest ustawione na "0" to dźwięk w razie wykrycia przedmiotu będzie zmieniał tylko głośność. Przy wyższych wartościach - w miarę zbliżania przedmiotu do sondy - dźwięk będzie miał coraz wyższy ton. Regulacja ta ma 10 poziomów.

Moje ustawienia dla Toru dynamicznego. Tony 5 tonów. Rodzaj filtra Relikt. Maskowanie - 5. Szybkość – 12
W trybie mieszanym nie można używać filtru 4 rzędu. Tylko filtry Relikt i Standard.
Korekcja kamieni i czułość zgodnie z zasadą przedstawioną dla dynamika
Oczywiście chodzę w słuchawkachPORADY I TRIKI W STOSOWANIA NIEKTÓRYCH USTAWIEŃ W PRAKTYCE UŻYTKOWNIKÓW.

-Czułość

Kolega Regis zauważył, możliwość wykorzystania, zwiększenia czułości, aby przy niepewnych sygnałach, zmusić wykrywacz do precyzyjniejszego wskazania co mamy pod sondą. Polega to na tym iż prawie nigdy nie wykorzystujemy pełnego zakresu tego parametru, ze względu na warunki gleby, i związane z tym wzbudzanie wykrywacza, na całej miejscówce, jednak miejscowe zwiększenie czułości daje możliwość aby pewniej wykrywacz sygnalizował czy jest to stal czy kolor, przedmiotów które leżą na granicy zasięgu. Tak to opisuje kolega Regis.
"Na mojej sondzie CC zauważyłem ,że zmiana czułości z 40 na 45 przy których skala wskazań szaleje nie powoduje zauważalnego wzrostu zasięgu a na DD zwiększenie czułości np. z 44 na 46 daje zauważalny wzrost pewności wskazań dla niektórych celów nie powodując w tym czasie większych wzbudzeń .Co to daje? Daje to nam świetny sposób na dopalenie zasięgu w sytuacjach kiedy mając namierzony cel pod sondą wykrywacz wydaje nie do końca jednoznaczne wskazania co do oceny stal-kolor. Chodząc na tak ustawionej czułości na jakiej Argo pracuje stabilnie w danym terenie kiedy trafimy na niepewny w sygnalizacji cel podwyższamy czułość o np. dwa stopnie a pewność sygnalizacji Argo może się wyraźnie zmienić pomagając w trafnej identyfikacji. Wiele przedmiotów z metali kolorowych znajdując się głęboko w ziemi na granicy zasięgu wykrywacza będzie sygnalizowana jako stal. Dopalenie czułości możemy wykorzystać min. właśnie w takich przypadkach kiedy to mamy pod sondą bardzo mały słaby powtarzalny sygnał wskazywany w zakresie stali np: "-70" do "-50". Taki sygnał nie raz okazuje się monetą lub guzikiem."


PROSZĘ O ZAMIESZCZANIE UWAG TYLKO ZWIĄZANYCH Z TEMATEM WĄTKU
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-12-2013, 20: 33 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-02-2016 17: 47 przez stan.)
Post: #2
RE: OGÓLNE ZASADY USTAWIENIA WYKRYWACZY RUTUS.
TROCHĘ WIĘCEJ O USTAWIENIU WZMOCNIENIA AUDIO

Kilkakrotnie spotkałem się na tym forum ze złym zrozumieniem zasad i skutków ustawienia wzmocnienia audio. Niektórzy koledzy wskazują że ustawienie audio, ma wpływ na stabilność pracy wykrywacza. Faktycznie zmniejszając ustawienie wzmocnienia audio, mamy wrażenie że wykrywacz staje się spokojniejszy słychać mniej dźwięków, mamy większy komfort, chodząc po miejscówce (słyszymy mniej dźwięków), dlatego wydaje się nam że wykrywacz przestał się wzbudzać (uspokoił się). Ten pozorny spokój nie wynika z tego że wykrywacz przestał się wzbudzać (te dźwięki nie powstały w wyniku wzbudzeń), tylko że, obniżając ustawienie audio, uczyniliśmy wykrywacz bardzo przyjazny przy poszukiwaniach, lecz niestety nie usłyszymy sygnałów, a co za tym idzie nie wykryjemy przedmiotów wartościowych, które są małe i głębiej położone, które są bardzo małe, ale cenne.

Do czego więc służy ustawienie wzmocnienia audio ?. Przede wszystkim daje możliwość uczynić dźwięk przestrzennym, to znaczy że po dźwięku rozpoznajemy czy wskazywany przedmiot, jest blisko cewki, oraz czy przedmiot jest duży czy mały, taki „obraz dźwięków” mamy przy najmniejszym ustawieniu wzmocnienia audio, ciszej są sygnalizowane przedmioty małe i położone głębiej, duże i blisko cewki będą głośne, podnosząc wartość ustawienia wzmocnienia audio, ciche słabe dźwięki stają się coraz głośniejsze, aż do momentu gdzie ustawimy maksymalne wzmocnienie na skali, wtedy każdy sygnał będzie jednakowo głośny, jednak nie da nam możliwości określenia wielkości i głębokości przedmiotu. Ustawienie max ma jednak swoje wady i zalety, z całą pewnością wykrywacz wskaże wszystkie przedmioty pod cewką, więc nie opuścimy żadnych przedmiotów i to byłby plus, minusem jest że kopiemy i szukamy przedmioty, bardzo małe, nawet takie które uległy już zniszczeniu przez rdzę a kolorowe się utleniły, a po wykopaniu dołka sygnał ginie gdyż tlenki powstałe po utlenieniu małego przedmiotu rozsypują się, a my szukamy, przecież był silny sygnał i nagle po wykopaniu znikł.

Wysokie ustawienie wzmocnienia audio, w niektórych miejscach gdzie jest dużo sygnałów elektromagnetycznych, (linie elektryczne, anteny tel. Komórkowej, jak i zakłócenia magnetyczne powstałe od rud żelaza, gruzu, żużlu znajdującego się pod ziemią, głęboko) MOGĄ dawać wtedy bardzo dużo zbędnych sygnałów, obniżenie wzmocnienia audio może pomóc nam sprawdzenie takiej miejscówki choć nie będzie to zbyt komfortowe. Stosowanie słuchawek daje nam możliwość, stosowania niższych wartości ustawień wzmocnienia audio, ponieważ jesteśmy bardziej oddzieleni od otaczających nas zewnętrznych dźwięków jesteśmy więc wstanie usłyszeć te najcichsze dźwięki, to jednak zależy od naszych upodobań chodzić w słuchawkach czy nie. Regulacja tego parametru daje nam wiele możliwości, wykorzystania właściwości wykrywacza, musimy jednak mieć dużo zdobytej wiedzy praktycznej, znać jeszcze inne zależności wpływających w jakimś stopniu, na ten parametr, jak czułość, maskowanie, a także dyskryminacja. Najważniejsze jest aby stosować ustawienia z umiarem, i zgodnie z naszymi umiejętnościami, bo stosowanie w nadmiarze w jedną lub drugą stronę, może przynieść więcej szkody jak pożytku.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS