Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"Bogowie" pomogli. Powstanie superprodukcja o "Dywizjonie 303"
15-03-2015, 20: 15
Post: #1
"Bogowie" pomogli. Powstanie superprodukcja o "Dywizjonie 303"
Wszystko wskazuje na to, że Polacy nareszcie doczekają się filmu o naszych lotnikach, którzy w 1940 r. bronili angielskiego nieba. Reżyserem produkcji o legendarnej formacji zostanie Łukasz Palkowski, twórca nagradzanych Bogów.

Łukasz Palkowski, reżyser nagradzanych "Bogów", znów stanie za kamerą. Ma nakręcić film o polskich lotnikach, którzy w 1940 r. walczyli w bitwie o Anglię - informuje "Rzeczpospolita".

Producent Jacek Samojłowicz dopina właśnie budżet, który będzie wysoki - ok. 14 mln. złotych, i jest przekonany, że mu się uda.

Nieliczni, którzy już zaangażowali się w projekt filmu to m.in. twórcy scenariusza: Jerzy Skolimowski, Ewa Piaskowska i James McManus. Pisząc oparli się na losach trzech przyjaciół, którzy poznali się w szkole lotników w Dęblinie, razem przeżyli wybuch II wojny światowej, potem przedzierali się przez Rumunię do Wielkiej Brytanii. Tam trafili do Dywizjonu 303.

Wiele wskazuje zatem na to, że fabuła filmu bardziej niż do znanego ze szkół dzieła Arkadego Fiedlera "Dywizjon 303" będzie podobna do narracji wydanej w Polsce 10 lat temu książki "Sprawa Honoru" autorstwa dwojga amerykańskich dziennikarz Lynne Olson i Stanleya Clouda, która była w Polsce wydawniczym hitem. Amerykanie opisali w niej prawdziwe losy czterech polskich pilotów - asów dywizjonu 303: Witolda Urbanowicza, Mirosława Ferica, Witolda Łokuciewskiego i Jana Zubacha, wychowanków dęblińskiej "Szkoły Orląt", którzy w 193 9 r. zostali ewakuowani z Polski, a potem jako piloci polskiej jednostki dołączyli do churchilowskich "nielicznych".

Złożony z Polaków (a także jednego Czecha oraz kanadyjskiego i brytyjskiego instruktora) dywizjon 303 był najskuteczniejszą z 66 formacji myśliwskich całej bitwy o Anglię, która rozegrała się późnym latem i jesienią 1940 r. Polacy zestrzeli łącznie 126 niemieckich maszyn.

Zaistnieli też w zagranicznej kinematografii. Choćby w monumentalnej "Bitwie o Anglię" z 1969 r., gdzie zgodnie z historią trenowai polscy piloci odłączają się od angielskiego instruktora i lecą strzelać do zbliżających się Niemców, a na antenie słychać klasycznie polskie wyrażenie "sukinsyn". Polscy lotnicy na krótko pojawili się też w poświęconej Bitwie o Anglię czeskiej megaprodukcji "Ciemnoniebieski świat" z 2001 r.

Palkowski dzięki "Bogom", którzy zebrali worek nagród (Lwy na festiwalu w Gdyni, Orły od członków Polskiej Akademii Filmowej), ma dziś mocną pozycję na polskim rynku filmowym. Reżyseruje dla telewizji serial; ma scenariusz, pisany jeszcze przed ostatnim filmem, o kieszonkowcach z Bazaru Różyckiego – coś w stylu polskiego "Dawno temu w Ameryce".
http://kultura.newsweek.pl/postanie-film...907,1.html

Człowiek jest tyle wart co pomoże drugiemu
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-03-2015, 20: 41 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-03-2015 20: 41 przez reinevan.)
Post: #2
RE: "Bogowie" pomogli. Powstanie superprodukcja o "Dywizjonie 303"
Powiem szczerze, po doświadczeniach z "superprodukcjami" pokroju Tajemnicy Westerplatte czy Odsieczy Wiedeńskiej mam mocno mieszane odczucia odnośnie tego pomysłu, ale może tym razem wyjdzie z tego coś na prawdę wartościowego.

Przy okazji, tak na marginesie. Nie rozumiem dlaczego o polskich myśliwcach wciąż pisze się i mówi bardzo dużo, a jednocześnie polskie załogi bombowe (których wkład w wysiłek wojenny był co najmniej porównywalny do myśliwców) wciąż są pomijane.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-10-2016, 12: 44
Post: #3
RE: "Bogowie" pomogli. Powstanie superprodukcja o "Dywizjonie 303"
Odkopię wątek.
Ruszyły zdjecia, są dostępne pierwsze materiały, wywiady itd.
Niestety mam pewne obawy co do tej produkcji. Fanów lotnictwa i znawców historii z pewnością zabolą rzucające się na pierwszy rzut oka błedy, niezgodności i niedopatrzenia.
Nadmienię, iz twórcy filmu zrezygnowali z pomocy historyków specjalizujących się w tym temacie.
Poczekamy, zobaczymy.

PROxima ver. 5.0 | Alter 71
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Kontakt | Forum użytkowników marki RUTUS i nie tylko ;) | Wróć do góry | Wróć do forów | Mobile Version | RSS